moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał ustawę o dowodzeniu w czasie wojny

Ustawa ta zapewnia państwu polskiemu zdolność do szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacji kryzysu wojennego – mówił prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustawy wprowadzającej zmiany w systemie dowodzenia armią w czasie wojny. Dokument ma usprawnić kierowanie obroną państwa.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

– Wojny dziś nie mamy, ale żeby jej nie było, trzeba być zorganizowanym i mieć argumenty siły. Brak tego może zachęcać niektóre państwa do zachowań agresywnych wobec innych – podkreślił Bronisław Komorowski.

Zaproponowane przez prezydenta zmiany są uzupełnieniem uchwalonej wcześniej reformy dowodzenia w czasie pokoju, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku. Podpisany dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dokument wprowadza nowe zasady do systemu kierowania i dowodzenia armią w czasie konfliktu zbrojnego. – Nowe rozwiązania pozwolą na skuteczne i elastyczne reagowanie na zagrożenia zewnętrzne, w tym m.in. na elementy wojny hybrydowej, zapewniając ciągłe kierowanie państwem w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Stworzą także warunki do lepszego współdziałania prezydenta i rządu w kierowaniu obroną państwa oraz do przygotowania zawczasu kandydata na naczelnego dowódcę sił zbrojnych – przekonywał gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który reprezentował prezydenta podczas parlamentarnych prac nad ustawą.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Przede wszystkim przyjęto, że za dowodzenie armią w czasie wojny odpowiada naczelny dowódca bezpośrednio podporządkowany prezydentowi, który kieruje obroną państwa. Robi to jednak w uzgodnieniu z Radą Ministrów. Jeszcze w czasie pokoju prezydent będzie wyznaczał – na wniosek rządu – kandydata na naczelnego dowódcę. Dlaczego nie można od razu wskazać, kto konkretnie w czasie konfliktu zbrojnego zostanie naczelnym dowódcą? Bo taki zapis byłby sprzeczny z konstytucją, która zastrzega, że prezydent mianuje naczelnego dowódcę dopiero w sytuacji wybuchu wojny. Nowością jest określenie, że naczelny dowódca stoi na czele nie całych sił zbrojnych, lecz jedynie tych wojsk, które będą zaangażowane w konflikt zbrojny. Takie rozwiązanie przyjęto po to, by odciążyć dowodzącego – dzięki temu nie musi on rozpraszać się, na przykład, na podejmowanie decyzji w sprawie wojskowego szkolnictwa. Jednostki organizacyjne, które będą podlegać naczelnemu dowódcy, zostaną wymienione w tajnych planach użycia sił zbrojnych.

Ustawa nie tylko uściśla kompetencje naczelnego dowódcy, lecz wskazuje także zadania, jakie stoją przed kandydatem na to stanowisko. A będzie on miał obowiązek udziału w przygotowaniach do obrony. Chodzi o ćwiczenia i gry strategiczne prowadzone w czasie pokoju. Kandydat ma również uczestniczyć w planowaniu użycia wojsk w operacji obronnej. – Ustawa ułatwia dobre przygotowanie kandydata do pełnienia funkcji naczelnego dowódcy – ocenił prezydent Komorowski.

Do czasu mianowania naczelnego dowódcy i przejęcia przezeń obowiązków – planowaniem, organizacją i operacjami sił zbrojnych ma kierować dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Wojna – kiedy się zaczyna i kiedy kończy

Nowością, którą wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa, jest także określenie terminu „czas wojny”. Co ciekawe, pojęcie to nie było sprecyzowane w dotychczas obowiązujących przepisach.

– Ustawa pozwala również na dobre wykorzystanie Sztabu Generalnego – przekonywał Bronisław Komorowski. W myśl nowych przepisów SG będzie „organem wspierającym prezydenta RP w kierowaniu obroną państwa w czasie wojny”. W ten sposób ma zostać zapewniona ciągłość merytoryczna planowania, przygotowania i realizacji zadań na czas obrony państwa.

Prezydent Komorowski podziękował za współpracę przy uchwalaniu ustawy rządowi i parlamentowi. – Wspólnie manifestujemy, że w sprawach bezpieczeństwa państwa, skuteczności systemu obrony w wypadku zagrożenia jesteśmy zdeterminowani, jeśli chodzi o poziom ścisłej współpracy i zdolności do współdziałania – zaznaczył. Prezydent dodał, że ustawa wprowadza zasady współpracy między prezydentem, czyli zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, rządem i strukturami dowódczymi na wypadek zagrożenia wojennego. – A w takich sytuacjach czas, szybkość reakcji ma zasadnicze znaczenie – mówił.

Podpisany przez prezydenta dokument wprowadza zmiany w kilku ustawach, w tym w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. Projekt został opracowany przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Do Sejmu trafił w lipcu 2014 roku. Parlament przyjął go w marcu tego roku. Ustawa wejdzie w życie dwa tygodnie po podpisaniu jej przez prezydenta.

JT

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~abc
1427908920
Ci generalowie maja miny jakby: a) za kare tam stali, b) nie rozumieli o co tak naprawde chodzi, c) rozumieli o co tak napradechodzi.
43-2F-51-D8
~Olaf
1427901600
Generalowie na tym zdjeciu jacys zasepieni i smutni! Czyzby byli za a nawet przeciw?
43-2F-51-D8
~Katol
1427873460
26 łat zrzucaliśmy jarzmo , struktury i mentalność narzuconą prze sowiecką okupację.
4B-26-E9-39

Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kontenery dla Wisły
Klasy wojskowe po nowemu
Volhynian Lion Hearts
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowe maszyny w LAW
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Z archiwum „Szarego”
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Trudna droga
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Ostre strzelanie artylerzystów
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Unwanted Treaty
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowe laboratorium WAT
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wrocław czeka na Amerykanów
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klucz do dobrych relacji
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dołącz do zawodowców
Ludzie niebezpiecznej profesji
Razem się szkolą, razem walczą
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Kto zostawia ślady w sieci
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO