moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wirtualny kryzys, prawdziwe wyzwanie

W jednym z europejskich państw wybucha rebelia. Jego rząd prosi o pomoc NATO. Wojska Sojuszu wkraczają tam, by chronić infrastrukturę krytyczną, m.in. elektrownie atomowe i port wojenny – taki był scenariusz zakończonego w czwartek ćwiczenia „Trident Jewel 2015”. Zostało ono przeprowadzone w przestrzeni wirtualnej.


Ćwiczenie miało kluczowe znaczenie dla Dowództwa Morskiego NATO (z ang. MARCOM). – Testuje ono naszą gotowość do kierowania operacją połączonych sił Sojuszu – mówi wiceadmirał Peter Hudson. To właśnie MARCOM przez jedenaście dni miał kierować działaniami wojsk lądowych, lotnictwa, oddziałów odpowiedzialnych za logistykę i sił specjalnych, które zostały wydzielone na potrzeby operacji. Do zadań dowództwa należało też utrzymywanie kontaktu z instytucjami cywilnymi oraz informowanie mediów. Test wypadł pozytywnie. – To niezwykle rzadkie, by dowództwo pojedynczego komponentu było certyfikowane do dowodzenia operacją połączoną. Tak więc sukces jest tym większy – podkreśla kmdr ppor. Piotr Wojtas z Centrum Operacji Morskich, jeden z kilkunastu Polaków, którzy wzięli udział w ćwiczeniach.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że w jednym z europejskich państw doszło do wewnętrznego kryzysu. Rząd zwrócił się o pomoc do NATO, a Rada Północnoatlantycka przystała na interwencję. Zgodnie z założeniami przedstawiciele MARCOM-u mieli koordynować działania z Northwood w Wielkiej Brytanii, dowództwa poszczególnych komponentów znalazły się zaś w norweskim Stavanger. W tym, które było odpowiedzialne za siły morskie, znaleźli się przedstawiciele polskiej marynarki wojennej.

– Pierwsze dwa dni ćwiczenia wiązały się z przygotowaniami do wejścia żołnierzy koalicji w rejon działania. Kiedy ostatecznie do tego doszło, musieliśmy zadbać o towarzyszący interwencji przekaz. Uświadomić ludziom, że jest ona zgodna z prawem, w dodatku następuje na wyraźną prośbę demokratycznie wybranego rządu – mówi kmdr ppor. Wojtas. Główne zadanie sił sojuszniczych sprowadzało się od ochrony tak zwanej infrastruktury krytycznej, między innymi trzech elektrowni atomowych i portu wojennego. – Kluczową kwestią była współpraca z władzami państwa, do którego weszliśmy, a także sąsiedniego kraju. To właśnie do niego należały dwie z trzech elektrowni, jego wojska zaś korzystały z bazy w ochranianym przez nas porcie – zaznacza kmdr ppor. Wojtas.

Dowództwo operacji od pierwszego dnia musiało mierzyć się z licznymi przeszkodami. Począwszy od, z pozoru banalnych, jak korki na moście łączącym kraj, w którym prowadzona była interwencja, z kontynentem, poprzez śmiertelne wypadki powodowane przez żołnierzy koalicji, aż po nieprzychylną reakcję rebeliantów. – Nasze działania nazwali inwazją i od początku starali się podburzać przeciwko nam mieszkańców – wspomina kmdr ppor. Wojtas. Ostatecznie jednak wojskom Sojuszu udało się doprowadzić do unormowania sytuacji.

– Ćwiczenie, mimo że prowadzone na komputerach, było bardzo realistyczne i wymagało zaangażowania od reprezentantów wszystkich komórek połączonego dowództwa – oficerów przekazujących informacje do i od komponentów, prawników, doradcy politycznego, osób odpowiedzialnych za kontakty z mediami – wylicza kmdr ppor. Wojtas. – Każda zmiana sytuacji wymagała olbrzymiej pracy, którą w dodatku trzeba było wykonać w bardzo krótkim czasie – dodaje.

Łącznie w „Trident Jewel” zostało zaangażowanych przeszło 300 osób.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO Joint Warfare Centre

dodaj komentarz

komentarze

~ed
1427583360
Śledzą serwisy informacyjne, co nie jest wcale niczym dziwnym w sytuacjach kryzysowych. Sytuacja kryzysowa musi być monitorowana z różnych perspektyw. Tak samo jest w policji w wydziałach ds. cyber-przestępczości. Nie wiesz nawet ilu tajniaków udziela się na narkomańskich forach dyskusyjnych albo w modnej teraz sieci TOR. Podsumowując, twój komentarz to albo dowcip albo oznaka bardzo niziutkiego intelektu.
33-80-1B-77
~Biedronka
1427440020
W jednym z europejskich państw wybucha rebelia ..... a panowie jak widać na zdjęciu siedzą i oglądają telewizję.
88-20-0A-DE

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Co z tegorocznym MSPO?
Prawdziwi wojownicy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Harpun” do walki
Morskie początki „Anakondy”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Transportery płyną na drugi brzeg
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na wakacje z WOT
F-16 kończą misję w Estonii
Generał Haller przybył w sam czas
Online z mistrzami sportu
Koniec kijowskiego snu
NATO walczy z koronawirusem
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Obradowała Rada Gabinetowa
Agent w generalskich szlifach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko przeciw wirusowi
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na misjach święta inne niż zwykle
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy sportowców w mundurach
„Defender” na poligonie!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Trzeba rozbić to więzienie!
Białe noce podhalańczyków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
MON nie wycofuje się z MSPO
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Ratownik” od nowa
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Mercedes nie tylko do holowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO