W dziedzinie wyposażenia indywidualnego od kilku lat panuje tendencja do minimalizowania masy sprzętu. Coraz więcej firm dołącza do grona producentów wykorzystujących nowoczesne laminaty cięte laserowo. Proces ten pozwala na uproszczenie konstrukcji kamizelek, pasów czy ładownic – pisze Bartosz Szołucha, dziennikarz wojskowy.
Popularne nylonowe taśmy MOLLE/PALS, przeznaczone do mocowania dodatkowych kieszeni czy ładownic na powierzchniach kamizelek lub plecaków, ustępują miejsca odpowiadającym im rzędom i kolumnom nacięć do przeplatania pasków ładownic. Rozwiązania te pozwalają na obniżenie masy sprzętu, uproszczenie jego konstrukcji, zmniejszenie gabarytów wyposażenia (np. kieszenie lepiej przylegają do kamizelki), a w niektórych przypadkach są bardziej wytrzymałe niż klasyczne rozwiązania. Sprzęt wykonany w takiej technologii jest droższy od produktów wykonanych metodami tradycyjnymi i z tradycyjnych materiałów. Zarówno laminaty, jak i plotery laserowe to najwyższa półka cenowa.
Wśród producentów lekkiego i ultralekkiego sprzętu przodują firmy amerykańskie, ale dołączają do nich kolejni przedsiębiorcy z Europy, w tym Polacy i Niemcy. Z wieloma rozwiązaniami można było zapoznać się w trakcie norymberskich targów IWA.
Pewne trendy są też coraz bardziej widoczne w kamuflażu. Poprzednie edycje targów IWA i ENFORCE TAC odbywały się w czasie, gdy amerykańskie wojska lądowe próbowały wybrać nową rodzinę wzorów maskujących (tzw. camo wars), a „wojny” między kamuflażami były dość widoczne. W tym roku dominowały właściwie dwa wzory – klasyczny już Multicam, wzór przeznaczony do zastosowania w szerokim spektrum środowisk, niemal symbol jednostek specjalnych, oraz brytyjski PenCott w odmianie GreenZone, doskonale sprawdzającej się w warunkach europejskich (oczywiście były też prezentowane inne odmiany, ale wariant zielony spotykany był najczęściej).
Na targach miała też miejsce oficjalna europejska prezentacja innego wzoru produkcji amerykańskiej – A-TACS IX, pierwszego z nowej rodziny wzorów maskujących, mającej stanowić rozwinięcie dotychczasowych A-TACSów, czyli pustynnego A-TACS AU oraz leśnego A-TACS FG, używanych między innymi przez Jednostkę Wojskową Komandosów. A-TACS IX ma być pierwszych z nowej serii kamuflaży, określanym jako „przejściowy”, czyli działającym równie dobrze z wariantem leśnych oraz wariantem pustynnym.
W dziedzinie umundurowania potwierdza się odejście od jednego typu umundurowania polowego do wszystkich zadań. Powstają mundury przeznaczone do dynamicznych akcji bezpośrednich oraz zupełnie inne modele do działań rozpoznawczych. Więcej mówi się o wykorzystywaniu trudnopalnych materiałów do szycia bielizny czy mundurów.
Mundury mają być coraz lżejsze, uszyte z bardziej zaawansowanych, świetnie oddychających i wiatroszczelnych laminatów, takich jak Polartec Neoshell (w tym w kamuflażu Multicam) oraz GORE-TEX Pro.
Rośnie też rynek obuwia taktycznego. Pojawiają się lżejsze konstrukcje, wciąż zapewniające odpowiednie trzymanie kostki przy minimalnej masie całkowitej. Część nowych produktów „taktycznych” przypomina swoim wzornictwem obuwie trekkingowe. Co więcej, niektórzy producenci butów trekkingowych oferują je w militarnej kolorystyce. Dzieje się tak, ponieważ w jednostkach specjalnych, gdzie panuje duża dowolność w doborze obuwia żołnierze czasem wykorzystywano znacznie lżejsze buty trekkingowe w miejsce obuwia taktycznego „z magazynu”.
autor zdjęć: Frag Out!
komentarze