moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrząb stanie na cokole?

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny” zabiegają o to, by w przyszłym roku w Poznaniu stanął pomnik samolotu F-16. Wycofaną z użytku maszynę chcą sprowadzić z jednego z państw NATO. Armia zaoferowała pomoc. W 2016 roku przypada dziesiąta rocznica przylotu pierwszych Jastrzębi do Polski.

– Pomysł dojrzewał od kilku lat – przyznaje Piotr Łysakowski ze Stowarzyszenia „Krzesiny”. – Pomnik miałby przypominać, że to właśnie u nas stacjonują samoloty, które są wizytówką polskiej armii, ale też odwoływać się do pięknych i bogatych tradycji związanych z obecnością w naszym mieście polskiego lotnictwa wojskowego – dodaje.

Tradycje te sięgają czasów powstania wielkopolskiego. Na początku stycznia 1919 roku uczestnicy zrywu zajęli należące do niemieckiej armii lotnisko Ławica. Zdobyli mnóstwo sprzętu, w tym 50 gotowych do walki samolotów. Był to największy w historii Polski łup wojenny. Jego wartość sięgała 160 milionów ówczesnych marek niemieckich. Wykorzystując przejęte na Ławicy samoloty, powstańcy utworzyli kilka eskadr lotniczych. Wkrótce samoloty z biało-czerwonymi szachownicami zbombardowały lotnisko we Frankfurcie nad Odrą, skąd Niemcy prowadzili naloty na powstańcze pozycje.

REKLAMA

Potem lotnicy z Poznania brali udział w walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej. W lipcu 1921 roku w mieście został sformowany 3 Pułk Lotniczy. Poznań odgrywał też ważną rolę na wojskowej mapie PRL. To właśnie tam przez lata mieściło się Dowództwo Wojsk Lotniczych.

W Poznaniu wreszcie, po wstąpieniu Polski do NATO, został otwarty nowy, bardzo ważny rozdział w historii sił powietrznych. W listopadzie 2006 roku na lotnisku w Krzesinach wylądowały pierwsze kupione od Amerykanów wielozadaniowe samoloty F-16. Obecnie Polska ma 48 tego typu maszyn. 32 stacjonują na Krzesinach, pozostałe 16 w Łasku. Obydwie bazy podlegają 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. – W przyszłym roku przypada dziesiąta rocznica przylotu pierwszych Jastrzębi. Będzie to zatem dobra okazja do odsłonięcia pomnika – podkreśla Łysakowski.

Pomnik stanie w pobliżu Mostu Królowej Jadwigi nad Wartą. To, jak mówi Łysakowski, miejsce nieprzypadkowe. Przez blisko trzydzieści lat stał tutaj na cokole samolot odrzutowy Lim. – Na początku lat 90. samolot zaczął się jednak sypać i pomnik został rozebrany. Dziś pozostały tam jedynie jego fundamenty – przypomina Łysakowski.

Członkowie Stowarzyszenia przygotowali już wizualizację pomnika. – Oczywiście to wstępna, bardzo ogólna wizja – zastrzega Łysakowski. – Projekt wymaga uszczegółowienia. Musi dobrze się komponować z otoczeniem – dodaje. Od niedawna na Facebooku funkcjonuje też profil poświęcony temu przedsięwzięciu. Cieszy się sporym zainteresowaniem.

Pomysłodawcy stworzenia pomnika mają już wsparcie dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Armia ma pomóc w zdobyciu maszyny, która mogłaby stanąć nad Wartą. Najpewniej będzie to egzemplarz wycofany ze służby, a co za tym idzie, pozbawiony oprzyrządowania i uzbrojenia. – Próbę jego pozyskania można by podjąć na przykład w Danii, Holandii czy Belgii – tłumaczy por. Grzegorz Jasianek, rzecznik 2 Skrzydła i dodaje: – To na pewno ciekawa inicjatywa, którą warto wspomóc.

Wkrótce członków Stowarzyszenia czekają oficjalne rozmowy z miastem i organizacjami społecznymi. Jednak jak zapewnia Łysakowski, poznańscy urzędnicy nieoficjalnie wyrażają zainteresowanie projektem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny”

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
 
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Symulator na szerokie wody
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Na straży niebieskiej linii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kuźnie oficerskich kadr
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
WBH upublicznia swoje archiwa
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Amerykanie odmładzają F-16
Krotony w akcji
Kutno w sieci LogHubs
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Pustynna burza wokół Husajna
Buzdygany dla najlepszych
We Never Stop
Na rozgrzewkę – zapasy
Dama odeszła do historii
Symulator Orlika w Dęblinie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Ferie z gwiazdami sportu
Armia Fight Night znów w akcji
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Ukraiński kurs na Zachód
Daglezje na większe przeprawy
Co musi umieć kierowca czołgu
Międzynarodowy Elbląg
Żołnierze testują nauczycieli
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Wojsko – plan na życie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Jakie zmiany w mundurówce?
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Pandemię pokonamy szczepieniami
Malutka na poligonie
155 mm dla US Army
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kierunek: Litwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO