moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: W NATO potrzebna jest debata o nowej strategii

Odpowiedzią na nową doktrynę wojenną Rosji powinno być wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie polskiego potencjału obronnego – mówił prezydent Bronisław Komorowski, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem prezydenta, NATO powinno rozpocząć debatę o nowelizacji swojej koncepcji strategicznej.


Rosja przyjęła nową doktrynę wojenną w grudniu ubiegłego roku. Dokument wskazuje, że to NATO (a dokładnie przyjmowanie przez Sojusz nowych członków) jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W strategii znalazły się m.in. zapisy mówiące o tym, że „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. O tym, co przyjęcie przez Moskwę doktryny wojennej oznacza dla bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Europy, rozmawiali dziś politycy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Rosja przechodzi od zasady zdolności do miękkiej kooperacji ze światem zachodnim, w tym NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego. To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski – uznał prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, zmiana kierunków w polityce zagranicznej, jaką od kilku lat prowadzi Moskwa, wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony NATO, na przykład poprzez zmianę „koncepcji strategicznej” Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent uważa, że debata na ten temat mogłaby się odbyć na szczycie NATO, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku w Warszawie.

Film: prezydent.pl

W rosyjskiej doktrynie znalazło się wiele, co najmniej kontrowersyjnych, zapisów. Zdaniem prezydenta Komorowskiego takimi niepokojącymi zapisami są m.in. ten, który daje Rosji możliwość „interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tego kraju prowadzą politykę sprzeczną z interesem Rosji” oraz ten, w którym „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. Jako niebezpieczne prezydent określił również fragmenty, w których Rosja przyznała sobie prawo do „użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej”. Bronisław Komorowski wyjaśnił, że może to być „interpretowane jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego”.

– Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą, czyli polską, NATO-wską i całego świata zachodniego odpowiedzią na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz umacnianie własnego potencjału obronnego – podsumował.

W środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz – marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony narodowej, Grzegorz Schetyna – szef dyplomacji oraz Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej została podpisana przez prezydenta Władimira Putina w grudniu ubiegłego roku. Oprócz rozszerzania NATO, za główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji uznano destabilizację niektórych terytoriów oraz działalność terrorystyczną (w tym możliwość dokonywania zamachów na terenie Rosji). W dokumencie zalecono utrzymywanie wysokiej gotowości sił zbrojnych, by „zapobiegać i przeciwdziałać konfliktom zbrojnym”.

JT, TVN24

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze


High Confidence Operations
 
Strzelać nauczyłem się sam
Amerykańska przyszłość WZL
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Brunatno-czerwona zmowa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojsko wróciło do Lublina
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Wave of Alliances
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Nowa misja i nowy sprzęt
Zielonka dla Patriotów
Od sojusznika do kata
Irańskie szachy
Szukamy następcy Herculesa
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
Piknik ze smakiem
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant z transportowca-giganta
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Czarny odchodzi do cywila
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Cienka niebieska linia
Rozpoczynamy nową erę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO