moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: W NATO potrzebna jest debata o nowej strategii

Odpowiedzią na nową doktrynę wojenną Rosji powinno być wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie polskiego potencjału obronnego – mówił prezydent Bronisław Komorowski, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem prezydenta, NATO powinno rozpocząć debatę o nowelizacji swojej koncepcji strategicznej.


Rosja przyjęła nową doktrynę wojenną w grudniu ubiegłego roku. Dokument wskazuje, że to NATO (a dokładnie przyjmowanie przez Sojusz nowych członków) jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W strategii znalazły się m.in. zapisy mówiące o tym, że „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. O tym, co przyjęcie przez Moskwę doktryny wojennej oznacza dla bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Europy, rozmawiali dziś politycy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Rosja przechodzi od zasady zdolności do miękkiej kooperacji ze światem zachodnim, w tym NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego. To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski – uznał prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, zmiana kierunków w polityce zagranicznej, jaką od kilku lat prowadzi Moskwa, wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony NATO, na przykład poprzez zmianę „koncepcji strategicznej” Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent uważa, że debata na ten temat mogłaby się odbyć na szczycie NATO, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku w Warszawie.

Film: prezydent.pl

W rosyjskiej doktrynie znalazło się wiele, co najmniej kontrowersyjnych, zapisów. Zdaniem prezydenta Komorowskiego takimi niepokojącymi zapisami są m.in. ten, który daje Rosji możliwość „interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tego kraju prowadzą politykę sprzeczną z interesem Rosji” oraz ten, w którym „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. Jako niebezpieczne prezydent określił również fragmenty, w których Rosja przyznała sobie prawo do „użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej”. Bronisław Komorowski wyjaśnił, że może to być „interpretowane jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego”.

– Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą, czyli polską, NATO-wską i całego świata zachodniego odpowiedzią na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz umacnianie własnego potencjału obronnego – podsumował.

W środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz – marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony narodowej, Grzegorz Schetyna – szef dyplomacji oraz Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej została podpisana przez prezydenta Władimira Putina w grudniu ubiegłego roku. Oprócz rozszerzania NATO, za główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji uznano destabilizację niektórych terytoriów oraz działalność terrorystyczną (w tym możliwość dokonywania zamachów na terenie Rosji). W dokumencie zalecono utrzymywanie wysokiej gotowości sił zbrojnych, by „zapobiegać i przeciwdziałać konfliktom zbrojnym”.

JT, TVN24

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iran uderza w USA
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy wiceminister w MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nauka zimowego pływania
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
USA nie zacznie wojny z Iranem
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Obradowała Rada Gabinetowa
Żyj zdrowiej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Chciałem walczyć z Niemcami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Umowa na Harpie podpisana!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
F-35 – polska Harpia
Double Eagle po nowemu
Czerwoni w odwrocie
Arsenał Iranu
Ważka bliżej
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
O Patriotach na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO