moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w egzaminach na kursy podoficerskie

Znajomość języka angielskiego i kodeksu honorowego żołnierza – to tylko część wymagań, jakie będą stawiane przed szeregowymi ubiegającymi się o miejsce na kursach podoficerskich. Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy regulamin, według którego przeprowadzany jest egzamin dla przyszłych kaprali.


Egzaminy wstępne na kursy podoficerskie zostały wprowadzone dwa lata temu. Poprzeczkę podniesiono po to, aby mieć pewność, że stopnie kaprali uzyskają najlepsi szeregowi zawodowi. Choć egzaminy obowiązują we wszystkich szkołach podoficerskich, czyli w Poznaniu (wojsk lądowych), Dęblinie (sił powietrznych) i Ustce (marynarki wojennej), to przebiegają one nieco inaczej. – Na przykład w Poznaniu szeregowi zdają egzaminy ze strzelania, w dwóch pozostałych placówkach już nie. Uznaliśmy, że przyszli kaprale bez względu na kolor munduru i szkołę, do której zdają, powinni zdawać egzaminy według identycznych kryteriów – tłumaczy płk Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego w Dowództwie Generalnym RSZ.

Bez metodyki, za to z angielskim

Jakie zmiany czekają kandydatów? – W teście teoretycznym oprócz znajomości regulaminów: ogólnego i musztry, problematyki dyscypliny wojskowej, wiedzy o Polsce i świecie, pojawią się pytania sprawdzające znajomość języka angielskiego oraz kodeksu honorowego żołnierza – mówi st. chor. sztab. Paweł Urbański, zastępca komendanta poznańskiej SPWLąd.

Pomysł, by na egzaminie pytać kandydatów na kaprali o kodeks honorowy, poparło całe środowisko podoficerskie. – Korpus podoficerów chce mieć w swoich szeregach żołnierzy, którzy znają zasady honorowego postępowania i przestrzegają ich. To dość istotny, choć często pomijany dokument – przyznaje płk Chupka.

W testach zrezygnowano natomiast z pięciu pytań dotyczących metodyki szkolenia. Był to jeden z postulatów szeregowych. Przekonywali oni, że skoro dopiero kandydują na dowódców, nie można od nich wymagać tego, czego mają się dopiero nauczyć.


Zmiany dotyczą także części praktycznej egzaminu. Będzie on obejmował m.in. zadania z taktyki oraz szkolenia ogniowego. Zmieni się także sposób oceny. Do tej pory brano pod uwagę jedynie to, czy szeregowy wykonał zadanie, czy nie wykonał go. Teraz egzaminatorzy będą też mogli wystawić ocenę pośrednią – „wykonał z małymi błędami”. – Bywało, że choć żołnierz był świetnie przygotowany, pod wpływem stresu nie mógł poradzić sobie z zadaniem – wyjaśnia płk Włodzimierz Chupka.

Łatwiejszy WF

Nowy regulamin obniża normy dotyczące sprawdzianów z WF. Dotąd, kandydaci na kaprali, zdawali ten egzamin według kryteriów obowiązujących dowódców, a więc wyższych. – Teraz szeregowi będą oceniani tak, jak podczas rocznego sprawdzianu, który zdają w swoich jednostkach. Dopiero po zakończeniu półrocznego kursu będą zaliczać WF według normy dla dowódców – zaznacza st. chor. sztab. Urbański.

Szeregowi będą też mogli wybrać między biegiem na 3 kilometry a pływaniem ciągłym przez 12 minut.– Podobną alternatywę będą mieć w przypadku podciągnięć na drążku i ugięć ramion na ławeczce. Ta zmiana także wynika z naszych doświadczeń. Zdarzało się, że kontuzja czy nadwyrężenie uniemożliwiły żołnierzowi wykonanie zadania. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie będzie dla wszystkich bardziej sprawiedliwe – mówi płk Chupka z DG.

Egzaminatorzy będą przykładać większą wagę do rozmowy kwalifikacyjnej, z której – zamiast dotychczasowych 30 punktów kandydat na kurs może ich zdobyć aż 80. – Doprecyzowaliśmy kryteria oceny, jeśli chodzi o autoprezentację, wykształcenie czy dodatkowe kwalifikacje. W przypadku np. sił powietrznych, gdzie wykształcenie techniczne jest szczególnie istotne, premiowane jest ukończenie np. szkoły średniej o profilu technicznym. Dodatkowe punkty można zdobyć za klasę kwalifikacyjną, udokumentowaną znajomość języka obcego czy doświadczenie misyjne – wymienia płk Włodzimierz Chupka.

320 punktów – maksimum

W sumie z każdej z czterech części: egzaminu z WF, testu z wiedzy teoretycznej, sprawdzianu umiejętności praktycznych i rozmowy kwalifikacyjnej, żołnierz będzie mógł uzyskać po 80 punktów. Maksymalnie będzie więc mógł zdobyć 320 punktów zamiast dotychczasowych 250. Warunkiem zaliczenia testu teoretycznego i sprawdzianu praktycznego będzie uzyskanie minimów 60 proc., czyli po co najmniej 48 punktów z każdej części egzaminu.

Prace nad zmianami w regulaminie prowadził przez blisko trzy miesiące specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele m.in.: inspektoratów Dowództwa Generalnego RSZ, szkół podoficerskich, a także podoficerowie z dywizji, skrzydeł i flotylli. Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2015 roku.

Chorąży Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, podkreśla, że pierwsze egzaminy według nowych zasad zorganizowane zostaną w czerwcu 2015 roku.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierz
1427050320
śmieją się wszyscy z szeregowych i tyle! podam przykład z mojej jednostki: przychodzi inspektor BHP z MON do jednej z sali i pyta: kto tu się wogóle może przebierać bo napewno nie ludzie? padła odpowiedź: szeregowi. odpowiedź inspektora MON : o to już wszystko rozumiem. chamstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18-5E-D3-AA
~kuba
1427012940
Gdzie podany jest zakres wiedzy na kurs z języka angielskiego?
44-95-7F-A2
~szeregowy
1426947840
Dla szeregowych zawodowych sluzacych po 8 lat robia pod gore, a NSR po kilku miesiacach zostaje podoficerem badz oficerem a zadna z tych osob nie ma zadnego doswiadczenia . Zal zciska co warszawa robi zeby NSR dowodzil zolnierzem z 8 letnim stazem i po odbytej misji badz kilku. Takze mowili generalowie ze nie chcemy starej armi a sami zobaczcie kogo oni przyjmuja, i gdzie jest wasz limit wieku ja sie pytam. Podoficerowie i oficerowie sztabowi zdaja W-F bo sie znaja, wiekszosc ma brzuch wielkosci pilki lekarskiej albo i wieksze i oni maja oceny 5 lub 4 gdzie jest to fizycznie niemozliwe.
65-2B-04-65
~szereg
1426860480
A dla plecaków tez szykują się jakieś zmiany ? :D niedługo w woju zostaną tylko oficerowie i podoficerowie będą mogli podnosić sobie poprzeczkę dowoli:) szeregowi i tak w większości są na wylocie bo na szkolach brakuje miejsc nawet dla tych najlepszych bo pierszenstwo ma ten który ma za sobą lepsze wsparcie ;) a starzy wyjadacze mogliby odejść na emeryturę , ale po co? Lepiej blokować młodych i ich wyrzucać
9E-8B-33-EF
~Katol - JnwK
1426836000
~torunianin - gratuluję poziomu zadowolenia zawodowego "Zgodziłeś się robić za psa to szczekaj". Co co ty jesteś w wojsku jeżeli masz takie mniemania o swojej pracy i służbie ? Ludzie o takim stpniu frustracji nie powinni mieć broni w ręku .. .
4B-26-E9-39
~torunianin
1426794060
"sorbi" nie równaj się z generałami i pułkownikami czy majorami, trzeba było się uczyć i iść na oficerska. Wybrałeś wojsko i jesteś szeregowym to jest takie przysłowie: "Zgodziłeś się robić za psa to szczekaj". A co do oficerów to: :co można wojewodzie to nie tobie ..." powodzenia i nie zganiajcie na plecaków bo aż tylu ich nie ma aby się nie dostać.
85-E9-06-AC
~mgk
1426767120
Angielski ? A ktory szeregowy po gimnazjum (taka panuje opinia wsrod wiekszosci szeregowych) posiade wiedze z angielskiego pozwalajaca zaliczyc egzamin ? Skoro zrezygnowali z metodyki jak i norm dowodczych z wf na egzaminach to dlaczego jakas madra glowa nie wymysli zeby TAKIE EGZAMINY zdawac na koniec kursu !!! Idac na 6 miesieczne szkolenie jest wstanie opanowac dany material jak i jezyk angielski !! Przeciez po to idzie sie na kurs tak ? Zeby czegos sie nauczyc !! To tak jakby przed dostaniem sie do np liceum pisac probna mature !!!
1E-9F-AE-CA
~Katol - JnwK
1426759500
~Poldini- polecam : http://apcz.pl/czasopisma/index.php/szhf/article/viewFile/szhf.2012.012/151 .
4B-26-E9-39
~Poldini
1426751820
Zostawię to bez komentarza ponieważ życie pokazuje co innego niż w realu jest.
1E-EF-91-79
~dudi
1426717200
po co bijecie niepotrzebną pianę? Jeśli chodzi o j. angielski to obecnie nie ma żadnego stanowiska pdf, które w KOS-ie nie ma wpisanej wymaganej 1 z angielskiego. Ci, którzy jej nie mają kierowani są na kursy lub wysyłani na egzaminy eksternistyczne. Więc w czym problem? Po za tym, nie ukrywajmy, "jedynka" z angielskiego to poziom szkoły podstawowej.
B7-09-DE-D3
~damian byly zołnierz 5 bsp
1426715940
jasne, dobre bicie piany te egzaminy!!! podchodza ludzie do egzaminów zajmuja pierwsze miejsce a na kurs jedzie i tak ktos inny! hahaha
9A-FB-38-C0
~weget13
1426713420
zapomnieli nadmienic ze najpierw to trzeba przejsc wewnetrzny kasting jaki organizuja sobie jednostki co niektore ,jak sie go nie zda to mozna zapomniec o szkole a pytania sa z dupy wziete a wiadome z gory kto taka wewnetrzna selekcje zda (patrz 5 pulk w szczecinie ) nie masz plecow zapomnij o szkole
D5-00-3E-B5
~Żołnierz
1426701720
Już nie przesadzajcie z tymi plecakami. Trzeba się trochę wysilić i zdać ten egzamin. Popytajcie tych co się dostali czy egzaminy dawały szanse plecakom. Nie zda taki wf i jedzie do żony i mówi że plecaki go wygryzły. Bo co ma powiedzieć ? Że się nie nadaje?
BA-F3-97-B6
~ja
1426698900
chyba konkursach podoficerskich
D5-80-3A-66
~k.sz
1426694880
"rozmowy kwalifikacyjnej, z której – zamiast dotychczasowych 30 punktów kandydat na kurs może ich zdobyć aż 80" - czyli poszerzyli kolejne okienko dla tych co mają plecy. "Do tej pory brano pod uwagę jedynie to, czy szeregowy wykonał zadanie, czy nie wykonał go. Teraz egzaminatorzy będą też mogli wystawić ocenę pośrednią – „wykonał z małymi błędami” - i kolejne ułatwienie dla plecaków, chętnych jest i tak więcej niż miejsc, wiec była szansa przeskoczyć plecaki wykonywaniem zadania, a teraz i to nie ma znaczenia.
F6-E3-32-E7
~zawodowy
1426682580
Pomysł, by na egzaminie pytać kandydatów na kaprali o kodeks honorowy, poparło całe środowisko podoficerskie. – Korpus podoficerów chce mieć w swoich szeregach żołnierzy, którzy znają zasady honorowego postępowania i przestrzegają ich to teraz prosze tych podoficerow przepytac zrobic sprawdziany uczciwe i sprawdzic ich wiedze !!!!!!!!!!!!!!1 oni dostali stopnie z ustawy a w ich czasach nie ybło jakis chorych egzaminow!!!!!!!!!!!! a teraz wielce popieraja a sami nie sa lepsi !!
47-2C-E5-C6
~sorbi
1426679280
do ~laura.bork - Powiedz to naszej "generalicji" i ich plecakom. U tych na najwyższych stołkach nadal dominuje j.rosyjski. Wprowadzają teraz takie przepisy, aby ograniczyć szeregowym możliwość awansu - głosno sie teraz zrobiło o ich przymusowym odchodzeniu do cywila i podkreślaniu przez MON ,że mogą zawsze awansować - przynajmniej część z nich - teraz będzie to dużo mniejsza część z tej części, która jeszcze w armii pozostaje i chciałaby awansować. Ktoś nie musi znać tylu języków , wystarczy ,że zna jeden ,dwa z nich. I do nauki nawet angielskego potrzeba czasu - czym innym jest język potoczny, czym innym j.techniczny i specjalistyczny, a czym innym zwykłe dukanie. Wszystko wymaga czasu.
37-DD-80-79
~laura.bork
1426676100
Jeżeli ktoś zna tyle języków to pewnie bez problemu nauczy sie angielskiego, bo jest poliglotą. Angielski to podstawa! Bardzo pozytywne zmiany :)
93-6E-E6-09
~TenOficer
1426675860
Wszystko fajnie - zmiany idą w naprawdę dobrym kierunku, ale dlaczego jest wymagany tylko język angielski. Przecież nie wszyscy znają język angielski. Co z tymi, którzy posługują się niemieckim, rosyjskim, etc.?
D1-96-C4-DC
~sorbi
1426667400
"Znajomość języka angielskiego i kodeksu honorowego żołnierza – to tylko część wymagań, jakie będą stawiane przed szeregowymi ubiegającymi się o miejsce na kursach podoficerskich" A czy takie wymagania spełaniją obecnie wyżsi oficerowie ?? -majorowie, pułkownicy z generałami włącznie??? Jeśli nie to co jeszce robią w armi? Ilu plecaków nie spełnia tych standardów, a służy w armii chpwqjąc się przed odpowiedizalnością za biurkami? A jak szeregowiec zna np. francuski,niuemiecki, włoski, hiszpański ,rosyjski ,a nie zna dobrze angielskiego? Idę o zakład, że większość naszej generalicji tylko co najwyżej duka po angielsku korzystając z tłumaczy - jeś tak ,to co jeszce robią w armii???!!!
37-DD-80-79

Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Unwanted Treaty
Nowe laboratorium WAT
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kontenery dla Wisły
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Ostre strzelanie artylerzystów
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Dołącz do zawodowców
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Leopardy na Podkarpaciu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Trudna droga
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klucz do dobrych relacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gorące obrady NATO w Londynie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Kto zostawia ślady w sieci
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Ludzie niebezpiecznej profesji
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Volhynian Lion Hearts
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wrocław czeka na Amerykanów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO