moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orki będą uzbrojone w Tomahawki?

Wicepremier Tomasz Siemoniak potwierdził, że resort obrony szuka dostawcy pocisków manewrujących, w które mają być uzbrojone nowe, polskie okręty podwodne o kryptonimie Orka.  – Chcąc rozszerzyć i powiększyć konkurencję, pytamy, czy poszczególne państwa byłyby gotowe takie pociski nam dostarczyć – mówił szef MON, dodając, że jedną z rozważanych opcji są amerykańskie Tomahawki.


Program wyposażenia Marynarki Wojennej RP w nowe okręty podwodne o kryptonimie Orka, które mają zastąpić jednostki klasy Kobben, jest najdroższym programem modernizacyjnym polskiej floty wojennej. Przybliżony koszt zakupu trzech jednostek podwodnych to około osiem miliardów złotych. Do tego trzeba doliczyć setki milionów euro (lub dolarów), które zapłacimy za ich uzbrojenie. Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by nowe jednostki były wyposażone nie tylko w broń do zwalczania okrętów wojennych nieprzyjaciela.

– Chcemy, żeby jedną ze zdolności nowego typu okrętów podwodnych było posiadanie pocisków manewrujących. Chcąc rozszerzyć i powiększyć konkurencję, pytamy, czy poszczególne państwa byłyby gotowe takie pociski nam dostarczyć. Pytamy wszystkich, także partnerów amerykańskich – ujawnił dziś wicepremier Tomasz Siemoniak na antenie Polskiego Radia.

Szef resortu obrony dodał, że w przypadku Stanów Zjednoczonych interesują nas pociski manewrujące Tomahawk, którymi można razić cele oddalone nawet o 1700 kilometrów (w ich najnowszej wersji – Block IV TLAM-E).

Minister zapowiedział jednocześnie, że decyzje w sprawie zakupu rakiet dla nowych okrętów podwodnych nie zapadną w najbliższym czasie. – Takie sprawy nie rozstrzygają się szybko. Chcemy uruchomić postępowanie jeszcze w tym roku – podkreślał szef resortu.

Pociski manewrujące Tomahawk są w uzbrojeniu amerykańskiej armii od połowy lat osiemdziesiątych. Rakiety, które osiągają prędkość prawie 900 kilometrów na godzinę, stworzono do przenoszenia niewielkich ładunków nuklearnych (wersja TLAM –N). Obecnie uzbrojone są wyłącznie w konwencjonalne głowice (m.in. w ważącą około 500 kilogramów głowicę odłamkowo-burzącą).

Rakiety Tomahawk były wielokrotnie wykorzystywane bojowo, zarówno przez US Army, jak i brytyjską marynarkę wojenną, która jest ich jedynym (po USA) zagranicznym użytkownikiem. Pociski użyto m.in. jesienią ubiegłego roku przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Syrii.

Koszt jednej rakiety Tomahawk, w zależności od typu głowicy, wynosi około miliona dolarów.

Zgodnie z zapowiedziami MON przetarg na dostawę okrętów podwodnych o kryptonimie Orka powinien zostać ogłoszony pod koniec roku, a jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy – na początku 2017 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US NAVY

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1426852320
~oleum - masz bałagan w głowie. Ten pogląd o niszczeniu elektrowni atomowych w lajkonickich portalach internetowych mnie nie tyle mierzwi co zdumiewa. Poziom strategiczny nigdy nie będzie dla nas osiągalny stąd prowokowanie FR do użyci SS-18 Satan celem zrównania polskich miast z ziemia jest wyrazem głębokiego niezrozumienia stanu i możliwości nuklearnych sił FR...
4B-26-E9-39
~oleum
1426811100
W tym wszystkim chodzi o to, że jak kupimy 3 OP z rakietami manewrującymi od Francji albo USA to kacapy nigdy nie będą mogli być pewni czy po cichu nie dostaliśmy też głowic nuklearnych. Z resztą żaden problem własnymi siłami umieścić na takich rakietach np głowice chemiczne. Ma to być broń odwetowa. Jeśli mongoły zdetonują głowice nuklearne w Polsce to im rozwalimy kilka elektrowni atomowych i zagazujemy kilka miast. Oni wiedzą, że Polacy nigdy się nie poddają i jeśli posiadają broń zdolną dosięgnąć Kremla i przyjaciół w Europie i za oceanem to lepiej z nami nie zaczynać. Dobry kacap to niepewny kacap
DC-7A-64-EC
~Katol - JnwK
1426585860
~poziom - lubię dyskutować sam ze sobą stąd pozwolę sobie nam mała promocję. OP zbędne na sadzawkę bałtycką ale jak już to lepiej z manewrującymi. Zawsze się coś znajdzie . Nie wiemy kto zainicjował kwestie czy MON czy USA. Jeżeli układ byłby taki : kupcie zdolność , przeszkolcie załogę na konwencjonalne ale jak Was ktoś obłożny taktyczną to wam kolejne damy z innymi głowicami. To wtedy byłoby coś. Ktoś przyznał ,że rozważał użycie broni nuklearnej w zdobywaniu Krymu i to to jak gdyby sprawę stawia w innym świetle. Jest pakt o nie rozprzestrzenianiu ale jest drugi o dzieleniu się w ramach NATO. Dopóki nie powstaną Europejski siły odpowiedzi nuklearnej zdani jesteśmy na współprace z państwami , gdzie proces decyzyjny jest nierozproszony.
4B-26-E9-39
~poziom
1426539780
uważam tak jak katol; brzmi atrakcyjnie ale w jaki sposób realnie zwiększy to naszą obronność? to szastanie pieniędzmi potrzebnymi na bardziej banalne uzbrojenie 'na rakiety' to my i tak w żaden sposób z Rosją nie wygramy a to jest jedyne realne zagrożenie na jakie trzeba się przygotować
79-D3-27-DF
~patryjita
1426337760
Jak rozumiem te głowicę nieoficjalnie będą tak naprawdę taktyczną bronią jądrową bo to nas jako kraj interesuje, Wyjaśniało by to też tak długi czas trwania przygotowania do przetargu. W grę wchodzi zatem Francja lub USA.
AA-12-FE-57
~Katol - JnwK
1426195500
Na boso ale w ostrogach . W tej cenie wolałbym nową , nowoczesną dywizję zmechanizowaną - nie trzeba było by się prosić o 2 ciężkie brygady. I. do jakiego max konfliktu Polska powinna być przygotowana ? Do konfliktu pełno skalarnego z użyciem taktycznej broni nuklearnej. W brew opinii jednego z czołowych tynktanków. Tarcza + ogień kontbateryjny. II. OP na sadzawkę bałtycką zbędne. obecnie liczą się 2 typy - OP myśliwskie do zwalczania innych OP oraz strategiczne uzbrojone w głowice. Żadne z tych nie wpłyną na Bałtyk. III. Oferta kupcie 3 OP za 50 pocisków manewrujących dobra jest dla republiki bananowej a nie państw granicznego UE. Jak nas tak kochacie to sprzedajcie nam same pociski na ciężarówki. VI . 3 OP z 18 salwą konwencjonalną to najdroższa salwa na świecie. Która w żaden sposób nie zmieni jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego - nawet z 3 mil Litwą V. trzeba namówić USA , by odpuściły traktat , którego druga strona nie przestrzega i sprzedały nam BGM-109 na znacznie tańszy nośnik - ciężarówka. co pilniejsze od 18 rakietowej konwencjonalnej 500 kg salwy z "głębin ".: 1. dodatkowa nowoczesna dywizja, BMS, BWP - ciężki , który może pracować w warunkach uderzeń atomowej broni taktycznej, system satelitów rozpoznawczych.
4B-26-E9-39

„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Polskie święta na misjach
Ogień przez 48 godzin
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Morze niezgody
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Klątwa czarnego złota
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Militaria z morskiego dna
Czarter samolotów dla VIP-ów
Testament geopolityczny prezydenta
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Pilot z precyzją chirurga
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Playing the World
Polscy generałowie w strukturach NATO
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
See You On The Mat
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Granice są po to, by je przekraczać
13 Desperadoes
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Proobronna „Anakonda”
ORP „Drużno” po nowemu
„Sophia” do końca marca
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Zrobiłem to, co do mnie należało
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Curse of the Black Gold
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Cybernetyczna foka lustruje dno
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Powrót lekkich czołgów w US Army
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
„Poszli nasi w bój bez broni”
Centrum w zawieszeniu
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Widzimy się na macie
Panie bez taryfy ulgowej
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Cel – bezpieczna Europa
Poszukiwana Harpia
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Antoś, symbol Lwowa
Album na urodziny „Łuka”
Formowanie Żelaznej Dywizji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pożegnanie generała Surawskiego
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO