moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powrót z Afganistanu

Zaangażowanie w misję w Afganistanie wpłynęło na całkowitą zmianę systemu szkolenia szeregowych i podoficerów. Dzięki tym doświadczeniom w armii służą dziś bardzo dobrze przygotowani żołnierze – twierdzi generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. W grudniu 2014 roku misja została zakończona, a polscy żołnierze wrócili do kraju.


Polscy żołnierze na misji w Afganistanie służyli 13 lat. Najpierw wspierali koalicję w operacji „Enduring Freedom”. W 2007 roku Polacy utworzyli pierwszą zmianę polskiego kontyngentu wojskowego misji ISAF. W szczytowym okresie odpowiadali za bezpieczeństwo w trzech afgańskich prowincjach.

Operację „Powrót” przeprowadzili głównie żołnierze XV zmiany PKW Afganistan – logistycy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Sprzęt z Afganistanu wracał do Polski drogą powietrzną i morską. Ostatnie do kraju, drogą morską, wróciły Rosomaki, wojskowe Stary i Jelcze, cysterny na wodę oraz paliwo. Część wyposażenia kontyngentu zutylizowano zaś część, m.in. sprzęt medyczny, materiały szkolne, koce, materace, ciepłe ubrania, bieliznę i sprzęt do gotowania, otrzymały afgańskie fundacje charytatywne.

Co zyskaliśmy?

 – Nie ma dziedziny wojskowości, która nie zyskałaby na naszej obecności w Afganistanie.  Zaangażowanie w misję wpłynęło na całkowitą zmianę systemu szkolenia szeregowych i podoficerów. Dzięki tym doświadczeniom w armii służą dziś bardzo dobrze przygotowani żołnierze  –  twierdzi gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Na misji ISAF polskie wojsko korzystało m.in. z transporterów opancerzonych Rosomak, śmigłowców Mi-17 i MI-8, wozów ewakuacji medycznej. - Przeskok widać porównując choćby wyposażenie, jakie mieliśmy w Iraku. Żołnierze jeździli osobowymi Honkerami i nieprzystosowanymi BRDM-ami. Wchodząc do Afganistanu, mieliśmy już transportery Rosomak, korzystaliśmy także ze sprzętu amerykańskiego, m.in. z minoodpornych pojazdów typu MRAP – mówi gen. Tomaszycki.

Zyskał każdy żołnierz

Generał Marek Tomaszycki jest też zdania, że na misji skorzystał pojedynczy żołnierz.  – Każdy na pewno rozwinął swoje umiejętności – twierdzi gen. Tomaszycki. – Żołnierze otrzymali adekwatne do misji wyposażenie indywidualne. To optoelektronika, noktowizja, w tym celowniki, gogle i lornetki. Mają także dobrą broń, kamizelki ochronne i dobre mundury.

W trakcie prowadzenia misji ISAF poległo 43 polskich żołnierzy i dwóch pracowników wojska, 382 osoby zostały ranne w działaniach bojowych. Koszt polskiego zaangażowania w Afganistanie szacuje się na 6 mld złotych.

Od stycznia tego roku w Afganistanie trwa nowa operacja szkoleniowo-doradcza NATO „Resolute Support”. Polska wysłała na nią 150 żołnierzy, których zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Szefowie resortu obrony i wojskowi spotkają się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Honorowym gościem na odprawie będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Organizacja spotakania w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~q
1452271680
Dobrze by było gdyby wpłynął na szkolenie oficerów i to nie tylko tych niższego szczebla
1B-81-D9-65
~pati
1425825720
Bo wojsko nie chce płacić emerytur dlatego wywala się po 12 latach służby. A skoro gen. Tomaszycki uważa że mamy teraz wyszkolonych zołnierzy i oni dużo zyskali to się zgodze,zyskali do emerytury dodatkowy % nic więcej bo jak byli leniwi i nic nie chciało im się robić tak nadal jest. Najlepiej zwolnić NSR-ów wrócić do zasadniczej i mieć porządne wojsko jak kiedyś a nie teraz sierotki przyłażą
81-F6-A1-E5
~panocek78
1425754920
Dlatego zamiast zostawić takich żołnierzy jak najdłuzej - zmieniając ustawe- mogliby słuzyc jako kontraktowi ( bez prawa do mundurowej emerytury- na pewno byliby chetni,zeby tak słuzyć) - dłużej - to wywala sie po 12 latach służby - np 30-35 latka przyjmując jednocześnie 30-40 latków na ich miejsca - bez sensu, wyrzzycanie pieniędzy w błoto - ale przeciez jak twierdza rzadzący- bogatykraj ta POLSKA, więc stac Nas na to.
89-F0-56-FA

Saperzy rozminowują Kłaj
 
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Na wolność przez dwa mury
Misja nie tylko wojskowa
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rosomaki będą groźniejsze
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Nowa Rada przy prezydencie
W Brukseli o przyszłości NATO
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Zbuduj formę na wiosnę!
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Na granicy nieco spokojniej
Polak w szkole boardingu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Lecimy z sercem
Survival w Kosowie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Hiszpańskie dylematy
Zostań wojskowym muzykiem
Drony na fali
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe garaże dla Leopardów
Jak Perun z Piratem
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Nowe radary dla MW
Zima, skały i kawalerzyści
Rodzeństwo na medal
Kolejna prowokacja na granicy
Bombardowanie Monte Cassino
Border Protection Is a Priority
Nauka kruszenia lodu
Przesiadka do klasy premium
Legionowski szpital niemal gotowy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wiedza, która ratuje życie
Zielony, żółty czy czerwony?
Z pomocą dla Libanu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
W BBN o sytuacji na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Pierwszy krok do zawodowców
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dywizjon 303 w Napoleonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO