moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powrót z Afganistanu

Zaangażowanie w misję w Afganistanie wpłynęło na całkowitą zmianę systemu szkolenia szeregowych i podoficerów. Dzięki tym doświadczeniom w armii służą dziś bardzo dobrze przygotowani żołnierze – twierdzi generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. W grudniu 2014 roku misja została zakończona, a polscy żołnierze wrócili do kraju.


Polscy żołnierze na misji w Afganistanie służyli 13 lat. Najpierw wspierali koalicję w operacji „Enduring Freedom”. W 2007 roku Polacy utworzyli pierwszą zmianę polskiego kontyngentu wojskowego misji ISAF. W szczytowym okresie odpowiadali za bezpieczeństwo w trzech afgańskich prowincjach.

Operację „Powrót” przeprowadzili głównie żołnierze XV zmiany PKW Afganistan – logistycy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Sprzęt z Afganistanu wracał do Polski drogą powietrzną i morską. Ostatnie do kraju, drogą morską, wróciły Rosomaki, wojskowe Stary i Jelcze, cysterny na wodę oraz paliwo. Część wyposażenia kontyngentu zutylizowano zaś część, m.in. sprzęt medyczny, materiały szkolne, koce, materace, ciepłe ubrania, bieliznę i sprzęt do gotowania, otrzymały afgańskie fundacje charytatywne.

Co zyskaliśmy?

 – Nie ma dziedziny wojskowości, która nie zyskałaby na naszej obecności w Afganistanie.  Zaangażowanie w misję wpłynęło na całkowitą zmianę systemu szkolenia szeregowych i podoficerów. Dzięki tym doświadczeniom w armii służą dziś bardzo dobrze przygotowani żołnierze  –  twierdzi gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Na misji ISAF polskie wojsko korzystało m.in. z transporterów opancerzonych Rosomak, śmigłowców Mi-17 i MI-8, wozów ewakuacji medycznej. - Przeskok widać porównując choćby wyposażenie, jakie mieliśmy w Iraku. Żołnierze jeździli osobowymi Honkerami i nieprzystosowanymi BRDM-ami. Wchodząc do Afganistanu, mieliśmy już transportery Rosomak, korzystaliśmy także ze sprzętu amerykańskiego, m.in. z minoodpornych pojazdów typu MRAP – mówi gen. Tomaszycki.

Zyskał każdy żołnierz

Generał Marek Tomaszycki jest też zdania, że na misji skorzystał pojedynczy żołnierz.  – Każdy na pewno rozwinął swoje umiejętności – twierdzi gen. Tomaszycki. – Żołnierze otrzymali adekwatne do misji wyposażenie indywidualne. To optoelektronika, noktowizja, w tym celowniki, gogle i lornetki. Mają także dobrą broń, kamizelki ochronne i dobre mundury.

W trakcie prowadzenia misji ISAF poległo 43 polskich żołnierzy i dwóch pracowników wojska, 382 osoby zostały ranne w działaniach bojowych. Koszt polskiego zaangażowania w Afganistanie szacuje się na 6 mld złotych.

Od stycznia tego roku w Afganistanie trwa nowa operacja szkoleniowo-doradcza NATO „Resolute Support”. Polska wysłała na nią 150 żołnierzy, których zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Szefowie resortu obrony i wojskowi spotkają się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Honorowym gościem na odprawie będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Organizacja spotakania w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~q
1452271680
Dobrze by było gdyby wpłynął na szkolenie oficerów i to nie tylko tych niższego szczebla
1B-81-D9-65
~pati
1425825720
Bo wojsko nie chce płacić emerytur dlatego wywala się po 12 latach służby. A skoro gen. Tomaszycki uważa że mamy teraz wyszkolonych zołnierzy i oni dużo zyskali to się zgodze,zyskali do emerytury dodatkowy % nic więcej bo jak byli leniwi i nic nie chciało im się robić tak nadal jest. Najlepiej zwolnić NSR-ów wrócić do zasadniczej i mieć porządne wojsko jak kiedyś a nie teraz sierotki przyłażą
81-F6-A1-E5
~panocek78
1425754920
Dlatego zamiast zostawić takich żołnierzy jak najdłuzej - zmieniając ustawe- mogliby słuzyc jako kontraktowi ( bez prawa do mundurowej emerytury- na pewno byliby chetni,zeby tak słuzyć) - dłużej - to wywala sie po 12 latach służby - np 30-35 latka przyjmując jednocześnie 30-40 latków na ich miejsca - bez sensu, wyrzzycanie pieniędzy w błoto - ale przeciez jak twierdza rzadzący- bogatykraj ta POLSKA, więc stac Nas na to.
89-F0-56-FA

Śladem profesjonalistów
 
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Gaudeamus igitur!
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Rekin” dobił do brzegu
Czerwona agresja
Podniebny trening transportowców
Brunatny najazd
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań stypendystą MON-u
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Premier w Żelaznej Dywizji
Nowy znak specjalny komandosów
Putin sięga po rezerwy
Interwencyjne granatniki
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Alianci z AK
Włoskie Typhoony w akcji
Jastrzębie nad Słowacją
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rekordowa przysięga na WAT
Od Chersonia po Krym
Collective Defense is Priority
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ile Polska straciła podczas II wojny
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Jak się testuje F-35
Zostań podoficerem WP!
Polska zmiana w zespole NATO
Desant pod Arnhem
Dublet pięciobojowych sztafet
Ukraińska kontrofensywa
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
NATO stawia na drony
Wojska OT mają pięć lat!
Półmaratończycy na medal
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Przygotowani na kryzys
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Lider nauczy dowódców kreatywności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO