22 medale młodych biatlonistów z Kir

Reprezentanci Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko wywalczyli 22 medale na mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych. Podopieczni mł. chor. Adama Jakieły zdominowali rywalizację na stadionie biatlonowym i trasach w Kirach. Na własnym obiekcie biatloniści z BKS WP zdobyli 10 złotych krążków, 7 srebrnych i 5 brązowych.

Kinga Mitoraj – wicemistrzyni świata juniorek i tegoroczna czterokrotna złota medalistka mistrzostw Polski juniorów.

Gospodarze mistrzostw nie okazali się zbyt gościnni dla rywali z klubów z całej Polski. Juniorzy i juniorzy młodsi z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko zaskoczyli nawet sekretarza klubu majora rezerwy Józefa Staszela. – Nie spodziewałem się aż tylu medali. Pewniakiem była wicemistrzyni świata Kinga Mitoraj. Nie zawiodła. W czterech startach wywalczyła cztery złote krążki – mówi major. – Ostatniego dnia mistrzostw zdobyliśmy wszystkie złote medale. Trzy zwycięstwa odniosły nasze sztafety, a w biegu ze startu wspólnego juniorek triumfowała Kinga – dodaje sekretarz klubu, który był również zadowolony z poziomu organizacyjnego mistrzostw.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Wicemistrzyni świata Kinga Mitoraj nie dała żadnych szans rywalkom w sprincie, biegu pościgowym, biegu indywidualnym i ze startu wspólnego. W każdym z biegów drugą lokatę wywalczyła jej koleżanka klubowa Beata Lassak. Największą przewagę Mitoraj uzyskała w biegu pościgowym, w którym wyprzedziła Lassak o ponad trzy i pół minuty. Wicemistrzyni świata w czterech startach oddała 21 niecelnych strzałów. Straty ze strzelnicy jednak bez problemu odrabiała podczas biegu. W biegu indywidualnym, mimo ośmiu minut karnych, wyprzedziła Lassak o minutę i 40 sekund. Srebrna medalistka strzelała celniej – za cztery pudła doliczono jej do czasu biegu cztery minuty.

W rywalizacji juniorów sporą niespodziankę w biegu indywidualnym na 15 km sprawił Tomasz Zięba. Reprezentant BKS WP Kościelisko świetnie pobiegł – miał trzeci czas biegu – i nieźle strzelał. Mimo pięciu pudeł wywalczył złoty medal. Drugiego na mecie Marcina Piaseckiego z AZS AWF Katowice wyprzedził o 18 s. Drugi juniorski medal wywalczył natomiast Tomasz Jakieła w sprincie. Na najkrótszym biatlonowym dystansie syn mł. chor. Adama Jakieły zajął trzecie miejsce. Natomiast Zięba, Jakieła i Karol Bachleda nie dali żadnych szans rywalom w biegu sztafetowym.

W kategorii juniorów młodszych młodzi biatloniści z BKS WP Kościelisko zdobyli cztery złote medale, trzy srebrne i cztery brązowe. Na najwyższym stopniu podium stanęły sztafety w składach: juniorzy młodsi – Tadeusz Nędza-Kubiniec, Paweł Leja, Marcin Szwajnos; juniorki młodsze – Catherine Spierenburg, Magda Piczura i Joanna Jakieła. Złote medale w rywalizacji indywidualnej wywalczyli natomiast Tadeusz Nędza-Kubiniec (w biegu pościgowym) i Marcin Szwajnos (w biegu indywidualnym). Ponadto Szwajnos zdobył dwa srebrne krążki (w sprincie i biegu pościgowym), a srebro w biegu indywidualnym wywalczyła Piczura. Natomiast na trzecim stopniu podium dwukrotnie stanęli Nędza-Kubiniec (po sprincie i biegu indywidualnym) i Spierenburg (po sprincie i biegu pościgowym).