moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Instruktorzy z Europy przeszkolą malijską armię

50 żołnierzy Eurokorpusu przygotowuje się właśnie do udziału w misji EUTM w Mali. Będą czuwali nad szkoleniem malijskich wojskowych. Prowadzący je instruktorzy podpowiedzą , w jaki sposób walczyć, organizować zaopatrzenie, przypomną o respektowaniu praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

– W drugiej połowie 2015 roku do Afryki wyjedzie 50 naszych instruktorów. Będą stanowić trzon dowództwa Europejskiej Misji Szkoleniowej (European Union Training Mission – EUTM) – mówi mjr Jakub Block, który służy w Eurokorpusie. Żołnierze po raz pierwszy wezmą udział w misji realizowanej pod egidą Unii Europejskiej.

Żołnierze Eurokorpusu przez sześć miesięcy będą stacjonowali w stolicy Mali – Bamako. Pokierują misją, która pomoże w odbudowie sił zbrojnych tego kraju. Będą wspierać instruktorów zajmujących się doradzaniem i szkoleniem kadr. – Obejmie ono różnorodne dziedziny: od szkolenia oddziałów bojowych wraz z instruktażem dotyczącym międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, poprzez doradzanie kadrze dowódczej, aż po wspieranie zabezpieczenia logistycznego i kierowanie tamtejszym personelem – wylicza mjr Block. Misja to swego rodzaju test, który ma potwierdzić gotowość Eurokorpusu do udziału w operacjach wojskowych UE.

Historia wojny domowej w Mali sięga początków 2012 roku. Wówczas przez ten położony w środkowej Afryce kraj przetoczyła się rebelia Tuaregów, którzy w krótkim czasie zdobyli sporą połać terytorium i ogłosili powstanie niepodległego Azawadu. Wkrótce jednak przeciwko nim wystąpili radykalni muzułmanie, którzy wcześniej pozostawali z nimi w sojuszu. Kres rozlewającej się po kraju wojnie domowej postanowiły położyć Francja oraz kraje członkowskie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Ich wojska weszły do Mali.

W styczniu 2013 roku ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili powołanie wojskowej misji szkoleniowej. Instruktorów wysłało do Mali 16 państw. Wśród nich znalazła się Polska, która skierowała tam 20 wojskowych. Nasi żołnierze działali w Mali do ubiegłego roku.

Misją EUTM dowodziły kolejno Francja, połączone siły francusko-niemieckie i Hiszpania, teraz zajmą się tym Niemcy. I właśnie ich wesprze Eurokorpus. Jak przyznaje mjr Block, w gronie 50 instruktorów, którzy pojadą do Mali, nie będzie Polaków. Ale ich rola w strukturach organizacji stale rośnie. – Obecnie w kwaterze głównej w Strasburgu służy nas 80, jednak docelowo ma być 120 – podkreśla mjr Block. W przyszłym roku Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu. Dołączy do tak zwanych państw ramowych, czyli Niemiec, Francji, Hiszpanii i Luksemburga. – Polacy obejmują stanowiska w każdej z branż dowództwa Eurokorpusu, brygady wsparcia dowodzenia oraz batalionu wsparcia dowództwa – mówi mjr Block.

Eurokorpus to jednostka szybkiego reagowania powołana do udziału między innymi w operacjach kryzysowych czy humanitarnych. Została utworzona w 1992 roku na mocy porozumienia Francji i Niemiec. Żołnierze Eurokorpusu brali udział w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie, KFOR w Kosowie oraz ISAF w Afganistanie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. PKW Mali

dodaj komentarz

komentarze

~Żołnierz
1425410520
Belgia również jest państwem ramowym Eurokorpusu!!! Pomimo, że służą w EC sami dziadkowie z Belgii...
6B-29-0C-F5

Zatrzymać drona
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Szerszeń z Sochaczewa
USA znów uderzyły w Iran
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paliwowy krwiobieg NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Bez zmian w emeryturach
Ostatnia niedziela…
PKW Irak zostaje w Jordanii
Podróż w ciemność
Domek Pilota w LAW otwarty
PIRX-1 na orbicie
Cyfrowa niedyskrecja
Polski projekt, światowe znaczenie
Przełomowe zdolności artylerzystów
Mundur i bokserskie rękawice
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
NATO liczy wydatki przed szczytem
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Połączeni na Bałtyku
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Face to Face
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Vespa Battle Challenge
Żywią i bronią
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Integracja F-35 rozpoczęta
Zbrodnicza farsa
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Sztuka tworzenia kryptonimu
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Drony na Legii
Wojna hybrydowa trwa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Gotowi na zmiany na polu walki
Piksele prawdy w morzu fałszu
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
NATO zwiększy produkcję broni
Wsparcie ma znaczenie
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Prezydent RP o szczycie NATO
Bramy armii
Studenci w koszarach
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pieta Michniowska
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Dronowy kierunek przyszłości
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barakudy z Polski
Przełomowe porozumienie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO