moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarz walczy o wejście do elity strongmanów

Ma 28 lat, waży 146 kg i od 11 lat uprawia sporty siłowe. W marcu Bartłomiej Grubba, kierowca z Komendy Portu Wojennego w Gdyni, wystartuje w Mistrzostwach Świata StrongMan Amatorów. Zawody są organizowane w Ohio w ramach festiwalu, któremu patronuje słynny Arnold Schwarzenegger.

Mistrzostwa Świata StrongMan Amatorów, które odbędą się w dniach 6–8 marca, są szansą na wejście do światowej elity strongmanów. – Ten, kto zwycięży w zawodach amatorów, może później wystartować w mistrzostwach zawodowców. To oznacza przejście do „pierwszej ligi” – mówi Bartłomiej Grubba, marynarz z Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Grubba, który w zawodach strongmanów bierze udział od 2011 roku, początkowo nie znalazł się w gronie sportowców mających reprezentować Polskę w Ohio. To dlatego, że w mistrzostwach Polski w Międzyzdrojach zajął czwarte miejsce. Tymczasem do reprezentacji wchodzi tylko trzech najlepszych sportowców. Siedem tygodni przed zawodami w USA Bartłomiej Grubba został jednak włączony do kadry narodowej. – Jeden z medalistów mistrzostw Polski doznał dotkliwej kontuzji i jako pierwszy rezerwowy zostałem włączony do reprezentacji – wyjaśnia marynarz. – Szybko przystąpiłem do przygotowań. Po miesiącu treningów moja forma jest już lepsza, jednak wciąż nie mam takiej kondycji, jak w sierpniu czy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy osiągałem najlepsze wyniki. Jeśli po siedmiu tygodniach przygotowań do mistrzostw awansuję do finałowej dziesiątki, to będzie to dla mnie wielki sukces.

Przed mistrzostwami świata marynarz trenuje sześć razy w tygodniu po dwie godziny. – Przygotowuję się do pięciu konkurencji. Szósta finałowa ma być niespodzianką. Organizatorzy ogłoszą ją tuż przed finałem – opowiada Bartłomiej Grubba. – Jeśli uda mi się awansować do czołowej dziesiątki, to w finale najbardziej pasowałyby mi „schody”. A może będzie jakiś załadunek szybkościowy, na przykład czterech elementów, z których najlżejszy będzie ważył 100 kg. Taka konkurencja też by mi odpowiadała.

Śladami Pudzianowskiego i jego kolegów

Bartłomiej Grubba zaczął treningi siłowe 11 lat temu. – Przez ten czas podniosłem już chyba więcej niż waży ORP „Generał Kazimierz Pułaski” – śmieje się marynarz. Początkowo uprawiał trójbój siłowy, jednak po pierwszym starcie w zawodach strongmanów w Lęborku w 2011 roku postanowił uprawiać sport, który spopularyzował w Polsce Mariusz Pudzianowski. – Na zawody strongmanów z cyklu o Puchar Polski przychodzi ponad półtora tysiąca widzów. Tymczasem rywalizację w trójboju siłowym ogląda ich garstka. Występy przed dużą widownią bardzo mnie motywują – przekonuje marynarz.

Z różnych konkurencji rozgrywanych przez siłaczy marynarz Grubba najbardziej lubi te statyczne. – Z moją wagą trudno, abym specjalizował się w „biegowych” konkurencjach. Najbardziej lubię „martwy ciąg” i wyciskanie belki na barki – mówi marynarz. – Muszę jeszcze popracować nad szybkością. Teraz chodzę z ciężarami, a chciałbym z nimi biegać.

Bartłomiej nie ma jednego sportowego idola. – Podpatruję technikę kilku zawodników. Oglądam filmiki z zawodów z udziałem Mariusza Pudzianowskiego, Jarosława Dymka czy Sławomira Toczka. Wielu cennych rad udzielili mi Jarek Dymek i Sławek Toczek – przyznaje siłacz z gdyńskiej KPW.

szus

autor zdjęć: Archiwum prywatne Bartłomieja Grubby

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Joks na czele JFTC
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Raki dla zawiszaków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Desant na czeskich spadochronach
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obława pełna białych plam
Gotowi na F-35?
Karabiny od dęblińskich saperów
Fleet of the Future
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon’19” od kuchni
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Brytyjska „pamiątka”
The Chariots of Jihad
Rozdarty subkontynent
Stawiamy na rozwój
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Działalność firm na rzecz obronności
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zmiany w przepisach mundurowych
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Początek dowódczej drogi
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Miroslawiec Up
Sport nie dzieli, sport łączy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowe nakolanniki
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Wielkie święto kawalerii!!!
Tak umierał Wołyń
Rozpoczynamy nową erę
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kierunek: Afganistan
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Sojusze na fali
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowi szturmani w JW Agat
Moja „bazówka”
„Mieszko” po wodowaniu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Nowy pułk artylerii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO