moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza transza pieniędzy na zapomogi

Żołnierze, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na pomoc wojska. 4 miliony złotych – tyle wynosi pierwsza tegoroczna transza pieniędzy na zapomogi. Decyzję podpisał kilka dni temu Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. W tym roku do potrzebujących trafi w sumie 9,6 miliona złotych.


– Powody, dla których żołnierze występują o zapomogi, są bardzo różne. Najczęściej są to długotrwała choroba lub śmierć członka rodziny, czasem pogorszenie się sytuacji materialnej lub uszkodzenie domu w wyniku klęski żywiołowej – mówi Jolanta Kulus, szef Oddziału Zabezpieczenia Socjalnego Żołnierzy i Weteranów w Departamencie Spraw Socjalnych MON.

Gdy zdarzy się nieszczęście

O pomoc zwracać się mogą żołnierze wszystkich korpusów i rodzajów sił zbrojnych. Zapomoga może być przyznana z inicjatywy potrzebujących lub ich przełożonych. Jej wysokość zależy m.in. od dochodów żołnierza i jego najbliższej rodziny oraz poniesionych wydatków w związku z zaistniałym zdarzeniem. – W ubiegłym roku w brygadzie na sto wypłaconych zapomóg blisko 90 procent trafiło do żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych – mówi kpt. Sebastian Kosecki, oficer sekcji wychowawczej w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Na pieniądze z resortu mogą też liczyć członkowie rodziny wojskowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. żołnierz zaginie w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Kilka transz na zapomogi

Pieniądze na pomoc socjalną wypłacane są ze specjalnego funduszu. Podpisana przez szefa MON decyzja zakłada, że w ramach pierwszej transzy pieniędzy (w roku są zazwyczaj trzy lub cztery) do potrzebujących trafią 4 miliony złotych.

Najwięcej z tej kwoty, bo 3 miliony złotych, będzie miało do podziału Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 375 tysięcy złotych trafi do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 341 tysięcy złotych do Dowództwa Garnizonu Warszawa, 25 tysięcy złotych do Dowództwa Operacyjnego RSZ.

110 tysięcy otrzyma do dyspozycji Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, 20 tysięcy Służba Wywiadu Wojskowego, a kontrwywiad o 10 tysięcy mniej. Oprócz tego 119 tysięcy trafi do czterech jednostek specjalnych. Część pieniędzy pozostanie w dyspozycji szefa resortu obrony, który także ma prawo przyznawania zapomóg. – O finansowe wsparcie mogą się do niego zwracać żołnierze w wyjątkowo trudnych sytuacjach, jak również w określonych przypadkach wdowy po żołnierzach – wyjaśnia Jolanta Kulus.

W ubiegłym roku z upoważnienia ministra obrony narodowej podsekretarz stanu w MON przyznał 29 zapomóg na łączną kwotę 333 600 złotych (w tym 15 zapomóg dla członków rodziny po zmarłym żołnierzu).

W 2014 roku zapomogi otrzymało 8995 mundurowych. – MON przeznaczyło na ten cel ponad 8 mln 974 tys. Przeciętna wysokość tego świadczenia wyniosła 998 złotych – mówi płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. Najwięcej zapomóg wypłacono podoficerom (55 proc. ogółu zapomóg), w dalszej kolejności żołnierzom korpusu szeregowych zawodowych (31 proc.), najmniej oficerom (14 proc.).

Zgodnie z tegoroczną decyzją budżetową do końca roku MON przeznaczy na wypłatę zapomóg ponad 9 mln 650 tys. złotych.

PG

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1424858280
Nie ma jak "obrońca ojczyzny" : nie zaliczony w-f, słabe strzelanie ( lub brak) , duża nieobecność w pracy i żona pomaga wypisać formularz o zapomogę .. .
4B-26-E9-39
~Katol
1424855400
dojdźmy do najniższego wynagrodzenia ( WF-na 5 , 100 % obecności , strzelanie 5) w kwocie 5000 zł netto i nie trzeba się będzie wygłupiać a struktury wydające wcielić do regularnej służby. p.s. Chcesz więcej pieniędzy ? zamiast formularza idź postrzelać.
4B-26-E9-39

Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
 
Tak umierał Wołyń
Moja „bazówka”
Początek dowódczej drogi
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Nowy pułk artylerii
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Karabiny od dęblińskich saperów
ORP „Mewa” – historia bliska końca
The Chariots of Jihad
Obława pełna białych plam
Zmiany w przepisach mundurowych
Air-Landing Outside Comfort Zone
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polsko-francuska szkoła uczuć
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Miroslawiec Up
Stawiamy na rozwój
Kierunek: Afganistan
Nowe nakolanniki
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Sojusze na fali
„Mieszko” po wodowaniu
Gen. Joks na czele JFTC
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Kolejna szabla AFN zdobyta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Raki dla zawiszaków
Sport nie dzieli, sport łączy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Gotowi na F-35?
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Fleet of the Future
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Rozpoczynamy nową erę
Rozdarty subkontynent
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant na czeskich spadochronach
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Wielkie święto kawalerii!!!
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowi szturmani w JW Agat
Brytyjska „pamiątka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO