moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawska Syrenka. Znak pancerniaków

Jedni służyli w Afganistanie, a inni – po raz pierwszy z użyciem systemu symulacji pola walki JCATS – szkolili się w kraju. – Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań była dla nas z pewnością współorganizacja defilady z okazji Święta Wojska Polskiego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy jednostki.


Warszawska Brygada Pancerna stacjonuje w czterech garnizonach. W Wesołej mieści się dowództwo i sztab, patrol saperski oraz bataliony: czołgów, dowodzenia i logistyczny. Pozostałe pododdziały Brygady znajdują się w Siedlcach (dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: saperów i rozpoznawcza), Zamościu (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) oraz Chełmie (1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, patrol saperski). – Działamy w składzie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w systemie obrony kraju. Jako brygada pancerna jesteśmy przeznaczeni do prowadzenia walki na lądzie z każdym przeciwnikiem, w dowolnych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, na terenie całego kraju – mówi płk Stanisław Czosnek, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pod znakiem szkolenia

W minionym roku Brygada uczestniczyła w dwóch dużych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, wspomaganych komputerowo. W kwietniowej „Panterze 14” głównym ćwiczącym był 3 Batalion Zmechanizowany. – To był nasz pierwszy pododdział, który ćwiczył z wykorzystaniem sytemu symulacji pola walki JCATS – podkreśla kpt. Gierczak.

Po raz drugi z komputerowego systemu korzystali pancerniacy podczas odbywających się w jednostce ćwiczeń „Puma-14”. Miały one sprawdzić żołnierzy w organizacji i prowadzeniu działań bojowych przez wzmocniony batalion czołgów. Ćwiczeniami kierował dowódca 1 Brygady, a głównym ćwiczącym był batalion czołgów dowodzony przez ppłk. Pawła Pytko. „Puma-14” była też dla żołnierzy treningiem przed dywizyjnymi ćwiczeniami pk „Tumak-14” w Bemowie Piskim.

Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań było też dla pancerniaków „Zgrupowanie Wesoła”, zorganizowane w koszarach Brygady przed Świętem Wojska. Do warszawskiej jednostki przyjechało w sumie ponad 800 mundurowych i 150 jednostek sprzętu, którzy 15 sierpnia wzięli udział w wojskowej defiladzie ulicami stolicy. – Było to spore wyzwanie logistyczne. Szykowaliśmy namioty, opracowywaliśmy plany przemieszczenia, ustawienia i tras przejazdu sprzętu – wspomina ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady.

Pancerniacy na misjach

Żołnierze Brygady w mijającym roku służyli też poza granicami kraju. Po praktycznych przygotowaniach, m.in. na poligonie w Wędrzynie, w pierwszej połowie roku do Afganistanu w ramach misji ISAF poleciało około 50 żołnierzy. Do głównych zadań polskiego plutonu działającego jako siły QRF w Afganistanie należało: prowadzenie patroli oraz bojowych patroli rozpoznawczych, prowadzenie eskort wojsk wspierających (Recovery, EOD). Pluton w trakcie swej działalności brał udział w 60 dyżurach, podczas których wykonał 128 zadań bojowych. Żołnierze plutonu wspierali też sekcję OPBMR prowadząc likwidację skażeń sprzętu i mienia wycofywanego do kraju. Ostatni dyżur w ramach QRF polscy żołnierze plutonu przeprowadzili 1 listopada. Teraz są już w kraju.

– W przyszłym roku najważniejszymi dla nas ćwiczeniami będzie dowódzczo-sztabowy ,, Dzik-15’’ wspomagany komputerowo – mówi oficer prasowy. Brygada będzie też głównym ćwiczącym podczas ćwiczeń taktycznych z wojskami ,,Tumak -15’’.

Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w 1994 na bazie 1 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Z 11 listopada 1994 brygada otrzymała nazwę wyróżniającą „Warszawska” i imię patrona Tadeusza Kościuszki oraz przyjęła dziedzictwo tradycji oddziałów piechoty Wojska Polskiego noszących numer „1”. Znakiem noszonym na mundurach przez żołnierzy jest Warszawska Syrenka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 1 BPanc

dodaj komentarz

komentarze


Nowe plecaki dla żołnierzy
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiany w przepisach mundurowych
Modernizacja bombowców
F-16 wracają do Polski
Desant poza strefę komfortu
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Pamięć dodaje skrzydeł
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Likwidacja komendanta Junka
Jihadist Mill
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Logistycy na poligonie w Drawsku
Trudny sojusz partyzantów
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Gumowy czołg, realny front
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Tu się zadań nie wybiera
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Poprady w Gołdapi
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
A Half-Open Gate to Hell
Rozbicie więzienia w Końskich
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rydwany dżihadu
Medale dla uczestników walk w Karbali
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Kierunek: Afganistan
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Miroslawiec Up
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Stulecie wojskowej Akademii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Następcy Herculesów
Polski wkład w operację „Overlord”
Flota przyszłości
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Działalność firm na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO