moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawska Syrenka. Znak pancerniaków

Jedni służyli w Afganistanie, a inni – po raz pierwszy z użyciem systemu symulacji pola walki JCATS – szkolili się w kraju. – Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań była dla nas z pewnością współorganizacja defilady z okazji Święta Wojska Polskiego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy jednostki.


Warszawska Brygada Pancerna stacjonuje w czterech garnizonach. W Wesołej mieści się dowództwo i sztab, patrol saperski oraz bataliony: czołgów, dowodzenia i logistyczny. Pozostałe pododdziały Brygady znajdują się w Siedlcach (dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: saperów i rozpoznawcza), Zamościu (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) oraz Chełmie (1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, patrol saperski). – Działamy w składzie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w systemie obrony kraju. Jako brygada pancerna jesteśmy przeznaczeni do prowadzenia walki na lądzie z każdym przeciwnikiem, w dowolnych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, na terenie całego kraju – mówi płk Stanisław Czosnek, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pod znakiem szkolenia

W minionym roku Brygada uczestniczyła w dwóch dużych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, wspomaganych komputerowo. W kwietniowej „Panterze 14” głównym ćwiczącym był 3 Batalion Zmechanizowany. – To był nasz pierwszy pododdział, który ćwiczył z wykorzystaniem sytemu symulacji pola walki JCATS – podkreśla kpt. Gierczak.

Po raz drugi z komputerowego systemu korzystali pancerniacy podczas odbywających się w jednostce ćwiczeń „Puma-14”. Miały one sprawdzić żołnierzy w organizacji i prowadzeniu działań bojowych przez wzmocniony batalion czołgów. Ćwiczeniami kierował dowódca 1 Brygady, a głównym ćwiczącym był batalion czołgów dowodzony przez ppłk. Pawła Pytko. „Puma-14” była też dla żołnierzy treningiem przed dywizyjnymi ćwiczeniami pk „Tumak-14” w Bemowie Piskim.

Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań było też dla pancerniaków „Zgrupowanie Wesoła”, zorganizowane w koszarach Brygady przed Świętem Wojska. Do warszawskiej jednostki przyjechało w sumie ponad 800 mundurowych i 150 jednostek sprzętu, którzy 15 sierpnia wzięli udział w wojskowej defiladzie ulicami stolicy. – Było to spore wyzwanie logistyczne. Szykowaliśmy namioty, opracowywaliśmy plany przemieszczenia, ustawienia i tras przejazdu sprzętu – wspomina ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady.

Pancerniacy na misjach

Żołnierze Brygady w mijającym roku służyli też poza granicami kraju. Po praktycznych przygotowaniach, m.in. na poligonie w Wędrzynie, w pierwszej połowie roku do Afganistanu w ramach misji ISAF poleciało około 50 żołnierzy. Do głównych zadań polskiego plutonu działającego jako siły QRF w Afganistanie należało: prowadzenie patroli oraz bojowych patroli rozpoznawczych, prowadzenie eskort wojsk wspierających (Recovery, EOD). Pluton w trakcie swej działalności brał udział w 60 dyżurach, podczas których wykonał 128 zadań bojowych. Żołnierze plutonu wspierali też sekcję OPBMR prowadząc likwidację skażeń sprzętu i mienia wycofywanego do kraju. Ostatni dyżur w ramach QRF polscy żołnierze plutonu przeprowadzili 1 listopada. Teraz są już w kraju.

– W przyszłym roku najważniejszymi dla nas ćwiczeniami będzie dowódzczo-sztabowy ,, Dzik-15’’ wspomagany komputerowo – mówi oficer prasowy. Brygada będzie też głównym ćwiczącym podczas ćwiczeń taktycznych z wojskami ,,Tumak -15’’.

Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w 1994 na bazie 1 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Z 11 listopada 1994 brygada otrzymała nazwę wyróżniającą „Warszawska” i imię patrona Tadeusza Kościuszki oraz przyjęła dziedzictwo tradycji oddziałów piechoty Wojska Polskiego noszących numer „1”. Znakiem noszonym na mundurach przez żołnierzy jest Warszawska Syrenka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 1 BPanc

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Blitzkrieg na stepach Mongolii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Warszawa walczy, wracamy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Śląskie obchody wojskowego święta
Rozdarty subkontynent
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Śladami Pierwszej Pancernej
Piknik ze smakiem
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Zielonka dla Patriotów
Rivalry on Closed Sea
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant z transportowca-giganta
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Czarny odchodzi do cywila
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Irańskie szachy
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielofunkcyjny scyzoryk
High Confidence Operations
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przysięga śląskich terytorialsów
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojna wywiadów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO