Wojskowi atleci zdobyli sześć medali

Szer. Jakub Szyszkowski wywalczył złoty medal w pchnięciu kulą podczas LIX Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. W pierwszym dniu czempionatu rozgrywanego w Toruniu żołnierze zdobyli jeszcze pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyły st. szer. Marika Popowicz i szer. elew Justyna Kasprzycka.

W Toruniu lekkoatleci walczą nie tylko o medale, ale i o przepustki na XXXIII Halowe Mistrzostwa Europy, które w dniach 5-8 marca odbędą się w Pradze. Zawody po raz pierwszy odbywają się w nowo wybudowanej Hali Sportowo-Widowiskowej. Obiekt powstał w miejscu, w którym przed II wojną światową był port sterowcowo-balonowy.

Już pierwszego dnia mistrzostw padł rekord Polski w skoku wzwyż pań, który wynikiem 2 m 2 cm ustanowiła Kamila Lićwinko. Halowa mistrzyni świata od srebrnej medalistki szer. elew Justyny Kasprzyckiej i brązowej – Urszuli Domel była lepsza o 10 cm.  Znakomitą dyspozycję przed czempionatem w Pradze potwierdził też w skoku o tyczce Piotr Lisek, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 580 cm. W skoku o tyczce mężczyzn tym razem zabrakło na starcie żołnierzy. Wojskowi jednak rywalizowali w innych konkurencjach.

Konkurs kulomiotów

Największe emocje wzbudził start żołnierza w konkurencji kulomiotów. Choć w konkursie nie rywalizował mistrz olimpijski Tomasz Majewski, jego młodsi rywale pokazali, że już są w stanie nawiązać z nim równorzędną walkę. Pierwszy w karierze seniorski tytuł mistrza kraju wywalczył szer. Jakub Szyszkowski. Reprezentant Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego rok temu w Sopocie był trzeci. W Toruniu podopieczny kapitana Zbigniewa Stankiewicza triumfował z wynikiem 20 m 55 cm. To drugi rezultat uzyskany w historii polskiej halowej lekkiej atletyki. Złoto szeregowy Szyszkowski zapewnił sobie udaną pierwszą próbą. Wcześniej prowadzenie w konkursie, wynikiem 20 m 7 cm objął Rafał Kownatke. Natomiast w czwartej serii krótko na pierwszej pozycji był 18-letni Konrad Bukowiecki, który pchnął kulę na odległość 20 m 2 cm. Tak zaciętego konkursu kulomiotów w hali jeszcze nie było. Wszyscy medaliści uzyskali wyniki powyżej 20 m. – Oddałem pięć poprawnych technicznie rzutów. Bardzo się cieszę ze złotego medalu – mówi mistrz Polski, któremu nie udało się tylko ostatnie, szóste pchnięcie.

Powrót st. szer. Mariki Popowicz

Ostatnie mistrzostwa pod dachem w Sopocie st. szer. Marika Popowicz oglądała z trybun. W styczniu ubiegłego roku zerwała bowiem więzadło krzyżowe w kolanie i po rekonstrukcji kolana przyjechała na czempionat z kulami. Po długiej rehabilitacji sprinterka Zawiszy z powodzeniem wróciła na sportowe areny. W Toruniu wygrała bieg eliminacyjny, a w finale przegrała tylko z Ewą Swobodą, rewelacyjną juniorką z Żor. Reprezentantka bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego bardzo cieszyła się nie tylko ze srebra, ale i z wyrównania swojego rekordu życiowego. – Ten powrót do sportu jest dla mnie jak sen. Bardzo długo pracowałam z trenerem, aby urwać te setne sekundy. A jeszcze pół roku temu chciałam zakończyć karierę sportową, bo efekty rehabilitacji nie były takie, jak oczekiwano – mówi st. szer. Marika Popowicz.

Trzecie miejsce w finale wywalczyła szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS, która 25 minut wcześniej pobiegła również po brąz w biegu na 60 m przez płotki. Trzeci żołnierski brązowy medal, w ostatnim finale pierwszego dnia mistrzostw, zdobył w biegu na 60 m st. szer. Kamil Masztak, również reprezentant poznańskiego WZS.