moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe przepisy „mundurowe”

Od dziś żołnierze nie muszą już nosić munduru zgodnego z porą roku, mogą go dostosować do pogody, wszyscy też dostaną mundur galowy – to tylko część zapisów z rozporządzenia ministra obrony, które właśnie weszło w życie.   


Rozporządzenie ministra obrony określa rodzaje, zestawy i wzory umundurowania. Wskazuje także okoliczności i sposób, w jaki żołnierze i kandydaci na żołnierzy powinni nosić mundur. Nowe przepisy obowiązują od 9 lutego. A pracowali nad nimi specjaliści z  Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej w Łodzi.

Główna zmiana wynikająca z rozporządzenia likwiduje zapis, który uzależniał noszenie umundurowania od pory roku (okres letni, zimowy, przejściowy). Zdaniem żołnierzy to bardzo korzystne rozwiązanie. – Do tej pory nosiłem mundur w zależności od pory roku. Nie zawsze było to wygodne rozwiązanie, ponieważ na przykład zimą w przepisowym swetrze było mi zbyt gorąco – mówi oficer z warszawskiej jednostki. Dzięki zmianom żołnierze będą mogli teraz sami decydować w co się ubrać, by było im ciepło i wygodnie. Bez obaw o karę dyscyplinarną.

Haftowane stopnie

Znowelizowane rozporządzenie ujednolica też techniki wykonania oznak stopni wojskowych m.in. na naramiennikach. – W przypadku umundurowania polowego, ćwiczebnego czy specjalnego oznaki stopni będą wykonywane  techniką haftu komputerowego. Do tej pory były gumowane – wyjaśnia płk Krzysztof Borucki, szef Oddziału w Szefostwie Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Dodaje, że w przypadku umundurowania wyjściowego będzie to tzw. bajorek, czyli srebrna metalizowana nić.

Wojsko zrezygnowało z wyposażania lądowców i marynarzy w bluzy olimpijki, a wszystkich żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych w koszulo-bluzy z długimi i krótkimi rękawami koloru białego. Mundurowi nie będą też otrzymywać np. szalokominiarek i ocieplaczy ćwiczebnych.

Część ekwiwalentu mundurowego została zastąpiona inną formą rozliczeniową. Zamiast dwóch płaszczy: letniego i sukiennego, żołnierz otrzyma jeden – całoroczny. Nowy wzór (w tzw. serek) będzie miał wojskowy sweter, a nowa kurtka, w odróżnieniu od otrzymywanych dotąd kurtek wyjściowych, będzie miała dopinany kaptur i lepsze ocieplenie.  Jako nowość zostały wprowadzone kurtki dla pilotów, peleryny podhalańskie letnie oraz bluzy ocieplające.

Zgodnie z nowymi przepisami żołnierze zawodowi otrzymają  też mundur galowy nowego wzoru o innej barwie, strukturze i materiale ( pierwszy mundur otrzymują po ukończeniu szkoły, a kolejny muszą sobie kupić za tzw. mundurówkę, która dostaną z wojska)

Dotychczas, aby skompletować taki ubiór, żołnierz musiał do munduru wyjściowego lub letniego założyć białą koszulę i sznur. – Teraz będzie to już skompletowany zestaw galowy, z konkretnymi elementami, o ciemniejszej niż wyjściowy barwie.  Nowe też będą buty do takiego zestawu – mówi płk Krzysztof Borucki.

Zestawy dla każdego

Wszystkie wzory umundurowania określają załączniki do rozporządzenia. W sumie to 99 zestawów (w tym 49 wyjściowych, 10 polowych, 8 galowych) zależnych od rodzaju wojsk, płci i okoliczności. – Nowością jest też prezentacja graficzna poszczególnych zestawów wraz z opisem części ubioru – dodaje oficer z IWSZ.

Jeśli zakupy umundurowania pójdą zgodnie z planem, jest szansa, że nowe mundury jeszcze w tym roku otrzymają nowo powoływani do zawodowej służby wojskowej, czyli tegoroczni absolwenci szkół oficerskich i akademii wojskowych.

Cała operacja wymiany umundurowania ma trwać do 2018 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Matejko
1452158400
Jesteś w nakryciu głowy, więc sam sobie odpowiedz.
D2-F3-10-EE
~stol
1423599780
Zajmijcie sie prawdziwimi problemami wojska i żołnierzy a nie głupotami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
BF-51-55-39
~chomolec
1423599420
99 zestawów dlaczego tak mało??? OMG
91-D8-B1-B5
~Matejko
1423584600
Co z oddawaniem honoru w czarnej czapce bez orzełka? Salutowanie czy skinienie głową?
81-52-C6-44
~ciekawski
1423584240
A czy polar bedzie juz mozna nosic jako element, czy pozostaje wylacznie podpinka do kurtki, mimo rzepow na flage, stopien i nazwisko?
A6-52-5F-0F
~GRUHA
1423560720
Warto dodać że można nosić spodnie opuszczone na buty, a nie włożone jak do tej pory. Z lewego rękawa na prawy przewędrowały również oznaczenia przynależności, w mundurach wyjściowych. Nie wolno również na prawym rękawie munduru polowego nosić oznak stopnia, grupy krwi, czy nazwiska...
95-45-EC-B1
~SZEREGOWY
1423556280
A DLA KOGO TE MUNDURY? DLA ODCHODZĄCYCH I BEZROBOTNYCH ŻOŁNIERZY ?
1F-EF-7F-B0
~Kechini
1423510560
Zapomnieliście dodać ile mnie to będzie kosztowało :/
62-E6-01-B8
~Dan
1423509600
Po co te mundury. Przeciętny żołnierz używa munduru wyjściowego jako galowego, i mu starczało, bo w jednostkach liniowych nie ma czasu na galowe przebieranie. Zamiast dopracować zasady kontroli umundurowania, tak aby rzeczywiści mieć takie same dwa, w tym samym kolorze, to nasi super decydenci wymyślają nikomu niepotrzebne wydatki. Sweterek w serek to kolejny głupi pomysł. Jedyne dobre rozwiązanie to jeden płaszcz. Dwa jak było wcześniej, to też był chory temat, bo mało kto miał odwagę w październiku ubierać się w ten jesienno- wiosenny, znów w ciepłe dni 11 listopada, gotowaliśmy się w kocach. Nikomu niepotrzebne zmiany. Od kiedy, to mundur może mieć dwa kolory, wystarczyło na galowym zrobić jakiś dodatkowy, stały element, np miejsce na korpusówki obszyć jakimś materiałem w zależności od ukończonej szkoły, kierunki itd, itp. Było by taniej a skutek taki sam. W piórka nas stroją, a kraju obrona leży. Wstyd Panowie Szlachta z Warszawy i Łodzi, wstyd.
92-48-85-41
~jak
1423508280
moim zdaniem lepsze byłyby umundurowanie dwustronne, kiedy chciał to przewrócił i już :)
4E-E7-61-E5
~Zbyszek
1423503000
Lepiej niech się zajmą żołnierzami którym kończą się lata pracy czyli st.szeregowymi !! Bo niedługo to nie będzie miał kto zakładać tych mundurów. !
75-14-5C-CF
~Spodnie
1423498440
Panowie z MON, wyjmijcie spodnie z butów w stroju wyjściowym, bo to wygląda śmiesznie, jakby żołnierze mieli kurze nogi. W Wielkiej Brytanii jakoś to wygląda!
2A-E6-67-93

Terytorialsi za oceanem
 
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Beagle dla żołnierzy?
Polsko-łotewska „Zima”
Obradowała Rada Gabinetowa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
We Are All Darfur
Ostatni samochód Marszałka
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Misje na dłużej
Za wolność naszą i waszą
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Kondor wystartował
Następcy Wstęg poszukiwani
Arsenał Iranu
Pomagali z narażeniem życia
Przeciw trzem wrogom
Serwis AW101 w Łodzi
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Posłowie o sytuacji w Iraku
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Misja wojownika
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kajak idealny dla komandosa
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
They Train Together, They Fight Together
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Benemerenti 2020
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rekordowy budżet MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO