moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobowiązania traktujemy poważnie

O szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu - podkreśla gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 

Chcemy, aby szpica – czyli Siły Natychmiastowego Reagowania – osiągnęła swoją gotowość jak najszybciej. Wcześniejsze deklaracje mówiły o 2017 r. Z polskiej inicjatywy przesunięto termin jej uruchomienie na 2016 r., co w Brukseli potwierdził wicepremier Tomasz Siemoniak. Zależy nam aby to oraz inne ustalenia ze szczytu NATO w Newport zostały zrealizowane przed szczytem w Warszawie w 2016 r. Przeciąganie ich realizacji mogłoby grozić rozmyciem całej idei.

Sensem tworzenia tzw. szpicy jest możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia. Ma ona działać wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba natychmiastowej reakcji. Polska od samego początku powstania idei szpicy pokazywała, że traktuje bardzo poważnie swoje zobowiązania wobec NATO. Mówię tu na przykład o grupie integracyjnej, która powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Bydgoszczy i będzie odpowiedzialna m.in. za wspieranie działania nowo tworzonych sił szybkiego reagowania. Już teraz wiadomo, że Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód będzie pełniło rolę dowództwa operacyjnego w obszarze krajów bałtyckich, gdyby zaszła taka potrzeba.

Ale to nie wszystko. W perspektywie kilku kolejnych lat Polska, w ramach rotacji, może zostać także państwem wiodącym szpicy. Oznacza to, że będziemy stanowili trzon jej dowództwa, będziemy odpowiedzialni za organizowanie oraz planowanie operacji bojowych.

Co warto podkreślić, o szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu.

Na koniec chciałbym zaznaczyć ważną rzecz, jaką jest doktryna użycia szpicy. Mam na myśli zasadę, wedle której powinny to być przede wszystkim siły uprzedzającego rozwinięcia. Powinna ona znaleźć się na danym terenie już w momencie wystąpienia przesłanek zagrożenia, a nie dopiero po fakcie, gdy dojdzie do rzeczywistej agresji na terytorium NATO. Rolą szpicy powinno być nie tyle reagowanie w odpowiedzi, co powstrzymywanie oraz hamowanie eskalacji konfliktu.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1423584540
Umiesz liczyć .. licz na siebie!!! Panie Koziej Pan pływa w obłokach, ARMIĘ należy ODBUDOWAĆ i zagospodarować choćby największe w Polsce lotnisko w Białej Podlaskiej, tak nie może być żeby ściana wschodnia była PUSTA !!!!!!
53-68-48-23
~gość
1423425300
zupełnie nie rozumiem w czym problem by wystawić samemu 10 tysięczną "szpicę" w razie wojny? oby tej wojny nie było. dlaczego Polska swe decyzje tak uzależniła od NATO? liczycie że Hiszpanie czy Niemcy będą za was umierać? może Grecy albo Norwedzy tu przybędą walczyć za Polaków bo jesteśmy tak miłym narodem że wszyscy palą się do walki za nas. Polska armia ma rok czasu, potem może przyjść zagrożenie. co zrobimy?
37-38-53-E3
~gość
1423424820
mówienie o szpicy NATO to jakiś horror i abstrakcja czy Polska nie jest sama w stanie się bronić choćby kilkoma tysiącami żołnierzy? w razie zagrożenia? to po co ta cała armia? Niemcy łaskawie przyślą kilkunastu żołnierzy i powiedzą że spełnili zobowiązania. kiedy zaczniecie samodzielnie myśleć i budować swą siłę? teraz najbardziej doświadczonych odsyłacie do cywila - bez emerytur! czy myślicie że oni wrócą w czasie wojny nastawiać za kogoś łby? mam nadzieję że was oleją i wyjadą na zachód do pracy bo Polska nie szanuje swych ludzi i nic nie ma do zaoferowania!
37-38-53-E3
~WACA
1423340520
Panie Koziej problem z panem polega na tym ze wy zobowiazania traktujecie powaznie w prost przeciwnie jak zachod ,kiedy wy sie czegos nauczycie ,ilez razy mozna popelniac te same bledy.Na takich jak wy sa brzydkie okreslenia ,ale pomine to.
0B-6E-48-C7

Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Ostatnia wola bohatera
Błękitni po raz trzeci w Libanie
F-35 wylądują w Łasku
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Controlled Attack
Obrady ministrów obrony NATO
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ukraiński kurs na Zachód
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Wojsko kontra COVID-19
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Orzeł” na Bałtyku
Jak to jest z awansami bez limitu?
Złoty biatlon żołnierzy
Trudny rok na misjach
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Medalowe „oczko” żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Podwodniacy na spluwaczkach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Łowcza-Rega ma być lepsza
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Na pomoc Libańczykom
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
SERE znaczy przetrwać
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Krwawa Olszynka
Od roku z pomocą i w gotowości
Armia kupuje wozy dla strażaków
Kombatancie – przebadaj się
W kazamatach Informacji Wojskowej
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Pamiętajmy o Wyklętych
Amerykanie odmładzają F-16
Machina „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Topaz w ASzWoj-u
Opiniowanie po nowemu
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Rozpoznanie na medal
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Awanse generalskie
Czołgista pod wodą
Odnowili powstańcze mogiły
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO