moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobowiązania traktujemy poważnie

O szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu - podkreśla gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 

Chcemy, aby szpica – czyli Siły Natychmiastowego Reagowania – osiągnęła swoją gotowość jak najszybciej. Wcześniejsze deklaracje mówiły o 2017 r. Z polskiej inicjatywy przesunięto termin jej uruchomienie na 2016 r., co w Brukseli potwierdził wicepremier Tomasz Siemoniak. Zależy nam aby to oraz inne ustalenia ze szczytu NATO w Newport zostały zrealizowane przed szczytem w Warszawie w 2016 r. Przeciąganie ich realizacji mogłoby grozić rozmyciem całej idei.

Sensem tworzenia tzw. szpicy jest możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia. Ma ona działać wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba natychmiastowej reakcji. Polska od samego początku powstania idei szpicy pokazywała, że traktuje bardzo poważnie swoje zobowiązania wobec NATO. Mówię tu na przykład o grupie integracyjnej, która powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Bydgoszczy i będzie odpowiedzialna m.in. za wspieranie działania nowo tworzonych sił szybkiego reagowania. Już teraz wiadomo, że Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód będzie pełniło rolę dowództwa operacyjnego w obszarze krajów bałtyckich, gdyby zaszła taka potrzeba.

Ale to nie wszystko. W perspektywie kilku kolejnych lat Polska, w ramach rotacji, może zostać także państwem wiodącym szpicy. Oznacza to, że będziemy stanowili trzon jej dowództwa, będziemy odpowiedzialni za organizowanie oraz planowanie operacji bojowych.

Co warto podkreślić, o szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu.

Na koniec chciałbym zaznaczyć ważną rzecz, jaką jest doktryna użycia szpicy. Mam na myśli zasadę, wedle której powinny to być przede wszystkim siły uprzedzającego rozwinięcia. Powinna ona znaleźć się na danym terenie już w momencie wystąpienia przesłanek zagrożenia, a nie dopiero po fakcie, gdy dojdzie do rzeczywistej agresji na terytorium NATO. Rolą szpicy powinno być nie tyle reagowanie w odpowiedzi, co powstrzymywanie oraz hamowanie eskalacji konfliktu.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1423584540
Umiesz liczyć .. licz na siebie!!! Panie Koziej Pan pływa w obłokach, ARMIĘ należy ODBUDOWAĆ i zagospodarować choćby największe w Polsce lotnisko w Białej Podlaskiej, tak nie może być żeby ściana wschodnia była PUSTA !!!!!!
53-68-48-23
~gość
1423425300
zupełnie nie rozumiem w czym problem by wystawić samemu 10 tysięczną "szpicę" w razie wojny? oby tej wojny nie było. dlaczego Polska swe decyzje tak uzależniła od NATO? liczycie że Hiszpanie czy Niemcy będą za was umierać? może Grecy albo Norwedzy tu przybędą walczyć za Polaków bo jesteśmy tak miłym narodem że wszyscy palą się do walki za nas. Polska armia ma rok czasu, potem może przyjść zagrożenie. co zrobimy?
37-38-53-E3
~gość
1423424820
mówienie o szpicy NATO to jakiś horror i abstrakcja czy Polska nie jest sama w stanie się bronić choćby kilkoma tysiącami żołnierzy? w razie zagrożenia? to po co ta cała armia? Niemcy łaskawie przyślą kilkunastu żołnierzy i powiedzą że spełnili zobowiązania. kiedy zaczniecie samodzielnie myśleć i budować swą siłę? teraz najbardziej doświadczonych odsyłacie do cywila - bez emerytur! czy myślicie że oni wrócą w czasie wojny nastawiać za kogoś łby? mam nadzieję że was oleją i wyjadą na zachód do pracy bo Polska nie szanuje swych ludzi i nic nie ma do zaoferowania!
37-38-53-E3
~WACA
1423340520
Panie Koziej problem z panem polega na tym ze wy zobowiazania traktujecie powaznie w prost przeciwnie jak zachod ,kiedy wy sie czegos nauczycie ,ilez razy mozna popelniac te same bledy.Na takich jak wy sa brzydkie okreslenia ,ale pomine to.
0B-6E-48-C7

Defendery w komplecie
 
Skok na głęboką wodę
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Czołgi do ataku!
NATO na tropie dezinformacji
W walce na dwa fronty – bez szans
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO już w poniedziałek
Defendery. Innowacyjność w cenie
Ziemia z misji na pamiątkę
Współpraca i walka w komunikacji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Do broni!
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Symulator dla kierowców ciężarówek
Żołnierze wrócili do Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Wybierz się na wojskowe studia
Żołnierze bez testów z WF-u
Śladami walk 2 Korpusu
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Kosmiczne technologie na MSPO
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Misja, w której stawką było życie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
W jedynym słusznym kierunku
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Techniki linowe dla wybranych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Przez sport do wojska!
Srebro dla wytrwałych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
MSPO 2021 - serwis specjalny
Pomnik prawdy o Katyniu
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Nowe racje dla specjalsów
Symulator skoków ze spadochronem
Rzetelna informacja w cenie!
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Srebrna strzała na wschodniej flance
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO