moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla rezerwistów

Wyższe rekompensaty za utracone zarobki w cywilu i korzystniejsze zasady naliczania świadczeń rezerwistom, w tym żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych, odbywającym obowiązkowe ćwiczenia przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez MON. Dokument trafił do konsultacji międzyresortowych.


Przepisy zmieniające zasady ustalania i wypłacania pieniężnych rekompensat dla żołnierzy rezerwy odbywających wojskowe ćwiczenia wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Teraz resort obrony przygotował szczegółowe przepisy w tej sprawie.

– Zgodnie z nazwą świadczenie ma zrekompensować utracone zarobki rezerwisty w czasie, gdy bierze on udział w ćwiczeniach. Pieniądze wypłacane są jednak tylko w sytuacji, gdy rezerwista za czas pobytu w wojsku nie otrzyma wynagrodzenia od swojego pracodawcy – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Inny przelicznik

Zgodnie z obowiązującymi już regulacjami ustawowymi świadczenie wypłacane jest za każdy dzień ćwiczeń wojskowych – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce, aż do dnia zwolnienia z ćwiczeń. Projekt doprecyzowuje, że do tego okresu nie będą wliczane  dni, w których żołnierz m. in. odmówi udziału w szkoleniu lub nie będzie w stanie wykonać swoich obowiązków.

Zmieni się sposób ustalania wysokości rekompensat. –Świadczenie to będzie stanowić kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego wymiaru czasu pracy poprzedzające ćwiczenia, podzielona przez 63 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń. Do tej pory, ta kwota była mniejsza, bo była dzielona przez 90 dni – tłumaczy oficer.

Więcej dostaną też ci, którzy stawią się na ćwiczenia w wojsku, a w cywilu prowadzą własną działalność gospodarczą. W ich przypadkach rekompensatę stanowiła będzie kwota dochodu za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres ćwiczeń, podzielona przez 252 i następnie pomnożona przez liczbę dni spędzonych w wojsku. W skali miesiąca kwota będzie dzielona przez 21, zamiast jak dotychczas 30 dni.


W przypadku gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolniczej – świadczenie będzie równe kwocie najniższego wynagrodzenia (ustalonego na podstawie odrębnych przepisów) obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, podzielonego przez 21 i następnie pomnożonego przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. – W skład kwot wygrodzenia albo dochodu nie wchodzą: obowiązkowe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,  premie, nagrody i inne świadczenia oraz dodatki finansowe – podkreśla pułkownik.

Ponadto świadczenie pomniejszone zostanie o wynagrodzenie otrzymane za ćwiczenia.  Jego zasady przepisy znowelizowanej ustawy także zmieniły na korzyść rezerwistów. Ich wysokość nie jest już zależna od posiadanego stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska.

Pieniądze nawet w kilka dni

– Takie zmiany to dobra wiadomość. Wcześniej wypłacane świadczenia naliczane były według niższej stawki, co w praktyce nie zawsze rekompensowało utracone zarobki. W moim przypadku na pięciu dniach ćwiczeń byłem stratny 200 złotych – mówi rezerwista, od dwóch lat w Narodowych Siłach Rezerwowych, niedawno podpisał kolejny kontrakt. Jeśli znowelizowane przepisy wejdą w życie, za najbliższe ćwiczenia w marcu rezerwista otrzyma już wyższą, korzystniejsza rekompensatę.

O wypłatę rekompensaty rezerwista będzie mógł się starać po zakończeniu ćwiczeń. Na złożenie wniosku (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) wraz z otrzymanym od dowódcy jednostki wojskowej zaświadczeniem będzie miał 30 dni. Potem w ciągu siedmiu dni otrzyma należne pieniądze.

Od 2009 roku na ćwiczenia wojskowe powoływani byli wyłącznie ochotnicy. Od 2013 roku są one dla rezerwistów obowiązkowe. W ubiegłym roku wojsko przeszkoliło ok. 7 tysięcy rezerwistów. W tym roku limit jest większy – w praktyce pięciodniowe ćwiczenia będzie mogło odbyć do 21,6 tysięcy rezerwistów, a dziesięciodniowe około 10,8 tysięcy.

Do końca roku w wojskowych ćwiczeniach rotacyjnych będzie mogło w tym roku wziąć udział maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy mają przydziały kryzysowe.

PG

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~Michał
1424007660
Jeśli można prosić autora o odpowiedź to od kiedy będzie stosowany ten nowy korzystniejszy przelicznik?
A1-6A-D3-B4
~Daro
1422978840
Wyślijcie mi powołanie do WKU Londyn - powodzenia
1C-C9-A9-DE

Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
 
Działalność firm na rzecz obronności
Nowi szturmani w JW Agat
Nowe nakolanniki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Pułaski” wrócił do kraju
Tak umierał Wołyń
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Mieszko” po wodowaniu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Nowy pułk artylerii
„Dragon’19” od kuchni
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Gotowi na F-35?
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Stawiamy na rozwój
Karabiny od dęblińskich saperów
Moja „bazówka”
Miroslawiec Up
Fleet of the Future
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sport nie dzieli, sport łączy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozdarty subkontynent
Raki dla zawiszaków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Gen. Joks na czele JFTC
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Obława pełna białych plam
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Początek dowódczej drogi
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielkie święto kawalerii!!!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO