moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla rezerwistów

Wyższe rekompensaty za utracone zarobki w cywilu i korzystniejsze zasady naliczania świadczeń rezerwistom, w tym żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych, odbywającym obowiązkowe ćwiczenia przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez MON. Dokument trafił do konsultacji międzyresortowych.


Przepisy zmieniające zasady ustalania i wypłacania pieniężnych rekompensat dla żołnierzy rezerwy odbywających wojskowe ćwiczenia wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Teraz resort obrony przygotował szczegółowe przepisy w tej sprawie.

– Zgodnie z nazwą świadczenie ma zrekompensować utracone zarobki rezerwisty w czasie, gdy bierze on udział w ćwiczeniach. Pieniądze wypłacane są jednak tylko w sytuacji, gdy rezerwista za czas pobytu w wojsku nie otrzyma wynagrodzenia od swojego pracodawcy – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Inny przelicznik

Zgodnie z obowiązującymi już regulacjami ustawowymi świadczenie wypłacane jest za każdy dzień ćwiczeń wojskowych – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce, aż do dnia zwolnienia z ćwiczeń. Projekt doprecyzowuje, że do tego okresu nie będą wliczane  dni, w których żołnierz m. in. odmówi udziału w szkoleniu lub nie będzie w stanie wykonać swoich obowiązków.

Zmieni się sposób ustalania wysokości rekompensat. –Świadczenie to będzie stanowić kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego wymiaru czasu pracy poprzedzające ćwiczenia, podzielona przez 63 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń. Do tej pory, ta kwota była mniejsza, bo była dzielona przez 90 dni – tłumaczy oficer.

Więcej dostaną też ci, którzy stawią się na ćwiczenia w wojsku, a w cywilu prowadzą własną działalność gospodarczą. W ich przypadkach rekompensatę stanowiła będzie kwota dochodu za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres ćwiczeń, podzielona przez 252 i następnie pomnożona przez liczbę dni spędzonych w wojsku. W skali miesiąca kwota będzie dzielona przez 21, zamiast jak dotychczas 30 dni.


W przypadku gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolniczej – świadczenie będzie równe kwocie najniższego wynagrodzenia (ustalonego na podstawie odrębnych przepisów) obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, podzielonego przez 21 i następnie pomnożonego przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. – W skład kwot wygrodzenia albo dochodu nie wchodzą: obowiązkowe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,  premie, nagrody i inne świadczenia oraz dodatki finansowe – podkreśla pułkownik.

Ponadto świadczenie pomniejszone zostanie o wynagrodzenie otrzymane za ćwiczenia.  Jego zasady przepisy znowelizowanej ustawy także zmieniły na korzyść rezerwistów. Ich wysokość nie jest już zależna od posiadanego stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska.

Pieniądze nawet w kilka dni

– Takie zmiany to dobra wiadomość. Wcześniej wypłacane świadczenia naliczane były według niższej stawki, co w praktyce nie zawsze rekompensowało utracone zarobki. W moim przypadku na pięciu dniach ćwiczeń byłem stratny 200 złotych – mówi rezerwista, od dwóch lat w Narodowych Siłach Rezerwowych, niedawno podpisał kolejny kontrakt. Jeśli znowelizowane przepisy wejdą w życie, za najbliższe ćwiczenia w marcu rezerwista otrzyma już wyższą, korzystniejsza rekompensatę.

O wypłatę rekompensaty rezerwista będzie mógł się starać po zakończeniu ćwiczeń. Na złożenie wniosku (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) wraz z otrzymanym od dowódcy jednostki wojskowej zaświadczeniem będzie miał 30 dni. Potem w ciągu siedmiu dni otrzyma należne pieniądze.

Od 2009 roku na ćwiczenia wojskowe powoływani byli wyłącznie ochotnicy. Od 2013 roku są one dla rezerwistów obowiązkowe. W ubiegłym roku wojsko przeszkoliło ok. 7 tysięcy rezerwistów. W tym roku limit jest większy – w praktyce pięciodniowe ćwiczenia będzie mogło odbyć do 21,6 tysięcy rezerwistów, a dziesięciodniowe około 10,8 tysięcy.

Do końca roku w wojskowych ćwiczeniach rotacyjnych będzie mogło w tym roku wziąć udział maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy mają przydziały kryzysowe.

PG

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~Michał
1424007660
Jeśli można prosić autora o odpowiedź to od kiedy będzie stosowany ten nowy korzystniejszy przelicznik?
A1-6A-D3-B4
~Daro
1422978840
Wyślijcie mi powołanie do WKU Londyn - powodzenia
1C-C9-A9-DE

F-16 wracają do Polski
Szef NATO w Warszawie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Być krok przed Bielikiem
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Region Without a Key
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Uchylone wrota piekieł
Nowy batalion podhalańczyków
Ich zadanie – zdobyć informację
Fabryka dżihadystów
Kampania wyborcza poza armią
I poszli! Jak zawsze się bić!
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jelcze dla Wisły
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jihadist Mill
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Targi Air Fair 2019
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Modernizacja floty powietrznej
Tu się zadań nie wybiera
Dołącz do zawodowców
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Zmiana warty na Mazurach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kierunek: Afganistan
Modernizacja bombowców
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltic Protector”
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Zmiany w przepisach mundurowych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Wywiad AK w służbie aliantów
Medale dla uczestników walk w Karbali
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO