moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie dekady z Metą

Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec świętuje 20-lecie powstania. Jedno z najmłodszych wojskowych stowarzyszeń sportowych od 11 lat podsumowuje dokonania swoich zawodników na klubowych balach. W tym roku na imprezie z okazji okrągłego jubileuszu tytułami sportowców roku wyróżniono Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską.


Pomysłodawcy utworzenia klubu sportowego spotkali się 2 stycznia 1995 roku w hali sportowej 1 Pułku Specjalnego (obecna nazwa Jednostka Wojskowa Komandosów). Grupa inicjatywna, wśród której był st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, przyszły prezes klubu, zdecydowała, że stowarzyszenie, które chcą powołać będzie się nazywać „Meta”. – Szukając nazwy zauważyliśmy, że w kraju jest najwięcej „Startów”. To dlatego, że w tamtych latach silną pozycję w krajowym sporcie miało Zrzeszenie Sportowe Start, które skupiało wiele klubów o tej nazwie w różnych regionach kraju. My uznaliśmy, że dla sportowca od startu ważniejsza jest meta – wspomina chorąży Rosiński, który przez trzy pierwsze czteroletnie kadencje był prezesem lublinieckiego klubu. – Choć „meta” w latach 90. kojarzyła się jeszcze z czymś zupełnie innym niż sport, zdecydowaliśmy się na taką nazwę klubu – dodaje pierwszy prezes lublinieckiego WKB.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl
 
Zanim przy 1 Pułku Specjalnym powstał klub, żołnierze z tej jednostki od kilku lat jeździli na różne imprezy biegowe. Ich głównym celem był udział w najpopularniejszych zawodach dla długodystansowców – Maratonie Pokoju. Tę tradycję przenieśli do nowego klubu. Dziś Meta liczy 130 członków i niemal każdy ze starszych zawodników przynajmniej raz pokonał magiczny dystans 42 km 195 m. Warto podkreślić, że Meta może się poszczycić nieoficjalnym rekordem klubowym Polski – to właśnie z lublinieckiego WKB najwięcej biegaczy pokonało maraton podczas jednej imprezy.

Jednak ambicją sportowców, a zarazem działaczy klubu, był nie tylko udział w zawodach. Od początku chcieli sami organizować imprezy sportowe dla żołnierzy z lublinieckiej jednostki i ich rodzin. Imprezami, które rozsławiły Metę w całej Polsce są Bieg Katorżnika i Maraton Komandosa. Każdego roku w Katorżniku chciałoby spróbować swych sił kilkanaście tysięcy osób. Niestety, z powodów organizacyjnych, może w niej wziąć udział tylko kilkaset. Nic więc dziwnego, że limit miejsc na biegi dla mężczyzn wyczerpuje się podczas zapisów internetowych w zaledwie kilka minut.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Początkowo członkami Mety byli tylko żołnierze. – Zresztą pierwszy cywil, który trafił do klubu, szybko zdecydował się zostać żołnierzem naszej jednostki – mówi pierwszy prezes Mety. Ekstremalne biegi organizowane przez klub stają się okazją do wyszukania przez dowódców jednostki z Lublińca kandydatów na specjalsów. – Kilka razy zdarzyło się, że cywile z naszego klubu dostali propozycję służby w Jednostce Wojskowej Komandosów. Ostatnio jeden z naszych zawodników, jeszcze jako cywil, tak zaimponował dowódcy swoją postawą w Maratonie Komandosa, że otrzymał propozycję wojskowego etatu. Nic dziwnego, solidny sportowy trening jest dobrą przepustką do wojska – podkreśla chorąży.
 
Teraz śladem JWK poszli i inni dowódcy jednostek specjalnych, którzy w rozmaitych ekstremalnych imprezach sportowych – organizowanych przy współudziale swoich jednostek – szukają przyszłych podwładnych.


Na XI Balu Sportu Mety, który zakończył się w niedzielę nad ranem, tytułem sportowców roku wśród seniorów wyróżniono czwartych zawodników mistrzostw Polski w półmaratonie Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską. Dwie godziny przed balem tych sportowców uhonorował również burmistrz Lublińca Edward Maniura. Za osiągnięte wyniki sportowe otrzymali wyróżnienia podczas Koncertu Noworocznego. Szer. rez. Karolina Pilarska i Aleksandra Błazińska, odbierająca nagrodę w imieniu męża, stanęli na estradzie w Młodzieżowym Domu Kultury obok nagrodzonej tytułem „Ambasadora Lublińca” byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.
 

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani na Lipie
 
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
O Patriotach na WAT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Symulatory strzelań Rosomaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podziemna potęga
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ważka bliżej
Pretorianie na Mazurach
Krwawe walki o Monte Cassino
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Czerwoni w odwrocie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
For the Right Cause
Double Eagle po nowemu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żyj zdrowiej
Defense Without Politics
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO