moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie dekady z Metą

Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec świętuje 20-lecie powstania. Jedno z najmłodszych wojskowych stowarzyszeń sportowych od 11 lat podsumowuje dokonania swoich zawodników na klubowych balach. W tym roku na imprezie z okazji okrągłego jubileuszu tytułami sportowców roku wyróżniono Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską.


Pomysłodawcy utworzenia klubu sportowego spotkali się 2 stycznia 1995 roku w hali sportowej 1 Pułku Specjalnego (obecna nazwa Jednostka Wojskowa Komandosów). Grupa inicjatywna, wśród której był st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, przyszły prezes klubu, zdecydowała, że stowarzyszenie, które chcą powołać będzie się nazywać „Meta”. – Szukając nazwy zauważyliśmy, że w kraju jest najwięcej „Startów”. To dlatego, że w tamtych latach silną pozycję w krajowym sporcie miało Zrzeszenie Sportowe Start, które skupiało wiele klubów o tej nazwie w różnych regionach kraju. My uznaliśmy, że dla sportowca od startu ważniejsza jest meta – wspomina chorąży Rosiński, który przez trzy pierwsze czteroletnie kadencje był prezesem lublinieckiego klubu. – Choć „meta” w latach 90. kojarzyła się jeszcze z czymś zupełnie innym niż sport, zdecydowaliśmy się na taką nazwę klubu – dodaje pierwszy prezes lublinieckiego WKB.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl
 
Zanim przy 1 Pułku Specjalnym powstał klub, żołnierze z tej jednostki od kilku lat jeździli na różne imprezy biegowe. Ich głównym celem był udział w najpopularniejszych zawodach dla długodystansowców – Maratonie Pokoju. Tę tradycję przenieśli do nowego klubu. Dziś Meta liczy 130 członków i niemal każdy ze starszych zawodników przynajmniej raz pokonał magiczny dystans 42 km 195 m. Warto podkreślić, że Meta może się poszczycić nieoficjalnym rekordem klubowym Polski – to właśnie z lublinieckiego WKB najwięcej biegaczy pokonało maraton podczas jednej imprezy.

Jednak ambicją sportowców, a zarazem działaczy klubu, był nie tylko udział w zawodach. Od początku chcieli sami organizować imprezy sportowe dla żołnierzy z lublinieckiej jednostki i ich rodzin. Imprezami, które rozsławiły Metę w całej Polsce są Bieg Katorżnika i Maraton Komandosa. Każdego roku w Katorżniku chciałoby spróbować swych sił kilkanaście tysięcy osób. Niestety, z powodów organizacyjnych, może w niej wziąć udział tylko kilkaset. Nic więc dziwnego, że limit miejsc na biegi dla mężczyzn wyczerpuje się podczas zapisów internetowych w zaledwie kilka minut.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Początkowo członkami Mety byli tylko żołnierze. – Zresztą pierwszy cywil, który trafił do klubu, szybko zdecydował się zostać żołnierzem naszej jednostki – mówi pierwszy prezes Mety. Ekstremalne biegi organizowane przez klub stają się okazją do wyszukania przez dowódców jednostki z Lublińca kandydatów na specjalsów. – Kilka razy zdarzyło się, że cywile z naszego klubu dostali propozycję służby w Jednostce Wojskowej Komandosów. Ostatnio jeden z naszych zawodników, jeszcze jako cywil, tak zaimponował dowódcy swoją postawą w Maratonie Komandosa, że otrzymał propozycję wojskowego etatu. Nic dziwnego, solidny sportowy trening jest dobrą przepustką do wojska – podkreśla chorąży.
 
Teraz śladem JWK poszli i inni dowódcy jednostek specjalnych, którzy w rozmaitych ekstremalnych imprezach sportowych – organizowanych przy współudziale swoich jednostek – szukają przyszłych podwładnych.


Na XI Balu Sportu Mety, który zakończył się w niedzielę nad ranem, tytułem sportowców roku wśród seniorów wyróżniono czwartych zawodników mistrzostw Polski w półmaratonie Marcina Błazińskiego i szer. rez. Karolinę Pilarską. Dwie godziny przed balem tych sportowców uhonorował również burmistrz Lublińca Edward Maniura. Za osiągnięte wyniki sportowe otrzymali wyróżnienia podczas Koncertu Noworocznego. Szer. rez. Karolina Pilarska i Aleksandra Błazińska, odbierająca nagrodę w imieniu męża, stanęli na estradzie w Młodzieżowym Domu Kultury obok nagrodzonej tytułem „Ambasadora Lublińca” byłej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.
 

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Klasy wojskowe po nowemu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Oko na Europę
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Nowa misja i nowy sprzęt
Thin Blue Line
Polska nie pozostanie osamotniona
Defendery 2019 – część 3
Warszawa – miasto nieujarzmione
Defendery 2019 – część 4
A Torn Subcontinent
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wrzesień ’39 na południu Polski
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
Sprawdzają Brutusa
W Indiach mieli swój drugi dom
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polskie firmy na targach w Londynie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Cienka niebieska linia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Robot” w akcji
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Nowy wiceminister w MON
Kosmiczny gość
Chorwacki test polskich kadetów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Umarły dla świata
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Samochód do desantowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO