moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czołgi PT-91 Twardy zastąpiły T-72

Udział w „Anakondzie”, szkolenie z wykorzystaniem systemu symulacji pola walki PACAST – to istotne wydarzenia mijającego roku w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa. Najważniejsze dla żołnierzy było jednak przezbrojenie jednostki w nowy sprzęt. 

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego jest jedną z czterech jednostek pancernych w Wojsku Polskim. Stacjonuje w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przeznaczona jest do działań bojowych w składzie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W skład Brygady wchodzą m.in.: batalion dowodzenia, bataliony czołgów, batalion zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, dywizjon artylerii przeciwlotniczej i pododdziały logistyczne.

W wyposażeniu jednostki są m.in. bojowe wozy piechoty, działa samobieżne kalibru 122 mm, a jeszcze do niedawna stacjonowały tu czołgi T-72. W tym roku zostały one zastąpione przez PT-91. Pierwsze transporty z „twardymi” dotarły do Braniewa pod koniec lipca.

Nie tylko „Anakonda”

Pancerniaków z Braniewa nie zabrakło na największych tegorocznych manewrach „Anakonda ‘14”. Żołnierze ćwiczyli także w koszarach. – W październiku podczas ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Żbik” sprawdzano dowództwo 1 Batalionu Czołgów. Na potrzeby szkolenia na terenie jednostki zorganizowano specjalną stacjonarną infrastrukturę koszarową i polową – mówi mjr Paweł Zaganiaczyk, p.o. oficer prasowy 9 Brygady.

W jednostce szkolili się także żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Na ćwiczenia rotacyjne przybyło do Braniewa 60 żołnierzy m.in. z Warszawy, Gdańska i Elbląga.

Ostatnim testem wyszkolenia braniewskich pancerniaków było listopadowe ćwiczenie „Tumak ‘14”, prowadzone na szczeblu 16 Dywizji. Na poligon w Bemowie Piskim wyjechało ponad 2 tysiące żołnierzy.

– Ten rok zapamiętamy także dlatego, że nasi żołnierze po raz pierwszy mieli możliwość szkolić się z wykorzystaniem system symulacji pola walki PACAST. Ponad 30 żołnierzy wyjechało do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych do Wrocławia i tam wzięło udział w treningu sztabowym pod kryptonimem „Banówka-2/14” – mówi płk Jan Rydz, dowódca 9 Brygady. Korzystając z symulatora, żołnierze z Braniewa mieli okazję zaplanować komputerowo operacje taktyczne, m.in. natarcie, obronę czy manewr.

Płk Jan Rydz, dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa

Sukcesy nie tylko wojskowe

Żołnierze potwierdzili poziom swojego wyszkolenia także podczas zawodów. – Dużą niespodziankę sprawili nam chemicy. W zawodach użyteczno-bojowych zespołów obrony przed bronią masowego rażenia na szczeblu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wygrali wszystko, co było do wygrania – mówi mjr Zaganiaczyk.

Pierwsza lokata przypadła braniewskim żołnierzom także podczas zawodów użyteczno-bojowych wojsk pancernych i zmechanizowanych, organizowanych na szczeblu 16 DZ. Najlepszy okazał się pluton z 1 Batalionu Czołgów.

Nie zabrakło również sukcesów sportowych. W zorganizowanych przez Brygadę I Mistrzostwach 16 Dywizji Zmechanizowanej w Półmaratonie braniewscy pancerniacy zdobyli dwie pierwsze lokaty indywidualnie oraz pierwsze miejsce zespołowo. Reprezentacja Brygady zajęła też pierwsze i trzecie miejsce indywidualnie oraz pierwsze miejsce drużynowo w Mistrzostwach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w biegu patrolowym.

We wrześniu reprezentacja 9 BBKPanc wygrała Mistrzostwa Grupy 3 Wojsk Lądowych w pięcioboju wojskowym oraz stanęła na najwyższym podium w klasyfikacji drużynowej mistrzostw 16 DZ w biegach przełajowych.

Pomnik na 20 -lecie

9 Brygada Kawalerii Pancernej została sformowana w 1994 roku w Braniewie. Przejęła tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów Średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego. W mijającym roku jednostka obchodziła 20. rocznicę powstania. Z tej okazji minister obrony narodowej nadał jej wyróżniająca nazwę „Braniewska”. Rocznica była także okazją do odsłonięcia pomnika patrona jednostki – króla Stefana Batorego. Kamień węgielny pod pomnik wmurowano w braniewskich koszarach w czerwcu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. 9 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1420416540
Jak przeglądam te niedoinwestowane jednostki "lądowe" to myślę sobie ; ktoś w sztabie jest łebski , bo wie , że i tak wygra lotnictwo. ale potem myślę sobie , ze F-16 nie zajmie budynku .. ..
4B-26-E9-39
~Katol
1420412460
t-72 = 1972 2015 - 1972 = 43 . Czy nie lepiej z te 8 mld zł na Orkę kupić Leopard A7 ?
4B-26-E9-39
~funk
1420405380
potwierdzam północno zachodnia czesc wojewodztwa
01-0A-3A-D0
~lux
1420393500
Pani Paulino, jednostka stacjonuje w polnocno-zachodniej czesci wojewodztwa
10-52-D9-5C
~Wiesław Nurkiewicz
1420370520
Z okazji nadejścia Nowego Roku 2015 składam Dowództwu jak i wszystkim Żołnierzom 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności zarówno w służbie jak i w życiu osobistym. Życzę też aby nie musieli Oni, jak moi przodkowie sprawdzać się w prawdziwym boju o Polskę. Z wyrazami szacunku Wiesław Nurkiewicz, bratanek ostatniego dowódcy kawalerii 27 Pułku Ułanów z Nieświeża Zdzisława Nurkiewicza. Jest mi szczególnie miło, gdyż miałem przyjemność wbijać Gwóźdź z nazwiskiem mojego stryja Rotmistrza AK Zdzisława Nurkiewicza do drzewca sztandaru w/w Jednostki.
F3-4D-D5-70

They Train Together, They Fight Together
 
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Iran uderza w USA
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Obradowała Rada Gabinetowa
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Ropą Polska stała
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Posłowie o sytuacji w Iraku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
We Are All Darfur
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Rekordowy budżet MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Przeciw trzem wrogom
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi za oceanem
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Beagle dla żołnierzy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Serwis AW101 w Łodzi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
Następcy Wstęg poszukiwani
Nowe śmigłowce specjalsów
Misje na dłużej
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe po nowemu
Za wolność naszą i waszą
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Defense Without Politics
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Mewa” po służbie
Benemerenti 2020
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kondor wystartował
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO