moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko 2014 w obiektywie

Leopardy na torach, amerykańscy żołnierze w Białowieży, 93-letni cichociemny skaczący ze spadochronem, 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino – zobaczcie, jak wyglądał rok 2014 w armii na zdjęciach.

Fot. Arch. US Army

Na co dzień stacjonują we włoskiej Vicenzie i pełnią rolę amerykańskich powietrznodesantowych sił szybkiego reagowania w Europie. W kwietniu 2014 roku żołnierze 173 Brygady Powietrznodesantowej przylecieli do Świdwina i ćwiczyli wspólnie z Polakami.

Fot. st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

Wspierali Afgańskie Siły Bezpieczeństwa i przygotowywali zakończenie działalności PKW Afganistan. Żołnierze XIV zmiany w Afganistanie wrócili do Polski w kwietniu – po 6 miesiącach służby z dala od najbliższych.

Fot.: US Army

Amerykańscy żołnierze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej poznają Polskę przy okazji wspólnych ćwiczeń. Na zdjęciu bliskie spotkanie z żubrem :). Niegdyś wojskowi tej jednostki toczyli ciężkie walki w Wietnamie, przez dwa lata walczyli na pierwszej linii w Iraku, służyli też w Afganistanie. W maju 2014 roku szkolili się m.in. z kompanią szturmową 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic (6 BPD) oraz kanadyjskim 3 Batalionem Lekkiej Piechoty Księżniczki Patrycji z Edmonton. 

Fot. ppor. Anna Sech

Zdjęcia ze szkoleń przeciwlotników zawsze robią wrażenie. Także tym razem. W maju na morskim poligonie w Ustce ćwiczyło dwustu żołnierzy z jednostek brzegowych marynarki wojennej.

Fot.: chor. Rafał Mniedło

Leopardy 2A5 jadą po... torach do Żagania. To efekt umowy, którą w listopadzie ubiegłego roku minister obrony Tomasz Siemoniak podpisał z szefem niemieckiego MON. Kontrakt wart około 180 milionów euro zakłada dostawę 119 czołgów. Wszystkie otrzyma 34 Brygada Kawalerii Pancernej.

Fot. chor. A. Zakrzewski/DPI MON

Minęło 70 lat od jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. W majowych obchodach rocznicowych wziął udział ówczesny premier Donald Tusk. – Bitwa pod Monte Cassino zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci, bo tak naprawdę była bitwą o naszą przyszłą wolność – powiedział podczas uroczystości.

Fot. Sylwia Guzowska

To prawdziwe wyzwanie dla największych twardzieli. Aby służyć w Wydziale Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, kandydat musi przejść trzy fazy szkolenia: naukę, czyli bombardowanie, morderczy trening fizyczny, walking dead, który sprawdza siłę woli, oraz red button crash – oddziaływanie na czuły punkt w psychice kandydata.

Fot.: st. chor. sztab. Adam Roik Combat Camera DORSZ

Po raz trzeci w historii w Polsce obchodzono Dzień Weterana. Warto pamiętać, że weteran to niekoniecznie leciwy żołnierz walczący w wojnach sprzed dziesięcioleci. Dzisiejsi weterani to żołnierze, którzy – choć młodzi wiekiem – mają za sobą spore doświadczenie bojowe.

Fot. 10 BKPanc

Uczniowie z CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza z Warszawy do 10 BKPanc przyjechali nie pierwszy raz. Co roku odwiedzają jednostkę, by przez 10 dni sprawdzić swoje siły na poligonie. W tym roku szkolili ich żołnierze z 1 Batalionu Czołgów.

Fot. Magdalena Kowalska-Sendek

Żołnierze kontra gwiazdy? Takie rzeczy tylko na boisku do kosza. Mecz w hali Kraków Arena zorganizował Marcin Gortat, który nie po raz pierwszy wsparł polskich żołnierzy. Mecz miał rekordową oglądalność. Zobaczyło go ponad 13 tysięcy widzów. W drużynie gwiazd zagrała m.in. prezenterka Agnieszka Szulim, aktor Borys Szyc i piosenkarka Tatiana Okupnik, których możecie zobaczyć na zdjęciu.

Fot. CMM 3 REI / Cch Teudean

Ten żołnierz tylko wygląda na rozbawionego. To jeden z trzech podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej z Wrocławia, którzy ukończyli kurs w Gujanie Francuskiej. Wszyscy zapewniają, że pojechaliby do dżungli jeszcze raz mimo jaguarów, jadowitych węży i skorpionów czających się w gąszczu.

Fot. mjr Michał Romańczuk

Żeby defilada na Święto Wojska Polskiego była perfekcyjna, trzeba było ćwiczyć dniami i... nocami. Trenowali również żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, a to zdjęcie zostało zatytułowane przez Was: „nocna przejażdżka specjalsów”.

Aleksander Tarnawski to 93-letni cichociemny, który we wrześniu wraz z jednym z operatorów GROM-u skoczył ze spadochronem. Na zdjęciu „Upłaz” przygotowuje się do skoku. 70 lat wcześniej skakał wraz z innymi cichociemnymi do zupełnie innej Polski. – Ta dzisiejsza podoba mi się zdecydowanie bardziej – mówił po wylądowaniu Tarnawski.

Foto: st. chor. szt. Konrad Kaczmarz

Musztra paradna, pokazy kaskaderów konnych „Woltyżerki Polskiej” i uroczyste przejście na emeryturę dwóch… koni pełniących służbę w Szwadronie Kawalerii – tak w tym roku w Warszawie świętowała Kawaleria Polska.

Fot.: Bartosz Bera/Fundacja GROM

Zdjęcia operatorów GROM-u zawsze podbijają serca naszych czytelników. To zostało wykonane podczas wspólnej akcji gromowców i policjantów z BOA. Akcję mogli obserwować warszawiacy podczas pikniku „Tobie Ojczyzno”.

Fot. chor. mar. Piotr Leoniak

„Anakonda” to były największe ćwiczenia 2014 roku. Brały w nich udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Marynarze bronili konwoju przed okrętem podwodnym, walczyli z samolotami nieprzyjaciela oraz współpracowali ze śmigłowcem pokładowym.

Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera DO RSZ

W 2014 polscy żołnierze wylecieli do Republiki Środkowej Afryki. Po fali represji i wojennego chaosu usiłuje się tam odbudować administrację i zreformować różne dziedziny życia. Afrykańczykom pomagają w tym polscy żołnierze.

Fot.: Piotr Rams/rbsphotos.com

Ich żywioł to morze. Ale gdy zapytacie, czym się zajmują, najpewniej usłyszycie najważniejszą zasadę Formozy: „siedzimy cicho i robimy swoje”. 39 lat temu powstała Jednostka Wojskowa 4026, dziś znana jako Formoza.

Fot.: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Polacy i Kanadyjczycy ćwiczyli razem na podkarpackim poligonie. To piękne zdjęcie st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek zrobił kanadyjskim żołnierzom podczas ćwiczeń „Falcon”.

Fot.: Aleksandra Bulanowska

Runmageddon Hardcore: Mroźne piekło

To był naprawdę hardcorowy bieg. Bagna, wspinaczki po ruinach, błota i zasieki. A to wszystko na warszawskim torze wyścigowym na Służewcu. Przy temperaturze minus siedmiu stopni zawodnicy mieli do pokonania półmaratoński dystans ponad 21 kilometrów, na którym rozstawiono 70 przeszkód.

EK

autor zdjęć: arch. US Army, st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ, ppor. Anna Sech, chor. Rafał Mniedło, chor. A. Zakrzewski/DPI MON, Sylwia Guzowska, 10 BKPanc, Magdalena Kowalska-Sendek, CMM 3 REI / Cch Teudean, mjr Michał Romańczuk, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz, Bartosz Bera/Fundacja GROM, chor. mar. Piotr Leoniak, st. chor. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera DO RSZ, Piotr Rams/rbsphotos.com, Aleksandra Bulanowska

dodaj komentarz

komentarze

~bronek91
1420118940
BÓG, HONOR, OJCZYZNA !!! Pozdrawiam i Życzę wszystkiego najlepszego w nowym ,,oby" lepszym roku 2015 :)
13-37-98-3C

Kobieta technikiem pokładowym Casy
 
Następcy Wstęg poszukiwani
Kondor wystartował
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Serwis AW101 w Łodzi
Benemerenti 2020
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Misje na dłużej
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Nowy wiceminister w MON
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Obradowała Rada Gabinetowa
Kajak idealny dla komandosa
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Beagle dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Ropą Polska stała
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
They Train Together, They Fight Together
Nowe śmigłowce specjalsów
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Za wolność naszą i waszą
Posłowie o sytuacji w Iraku
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Przeciw trzem wrogom
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Rekordowy budżet MON
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Mewa” po służbie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO