moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wojskowej administracji

Od nowego roku 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień jest bezpośrednio podporządkowanych ministrowi obrony narodowej. Ich działalnością będzie kierował szef Sztabu Generalnego WP. Zmiany nie mają wpływu na załatwianie spraw w komendach uzupełnień.


Zmiany w podporządkowaniu terenowych organów administracji wojskowej (TOAW) wynikają ze znowelizowanych ustaw: o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

– Od 1 stycznia 2015 roku wojewódzkimi sztabami wojskowymi i podległymi im wojskowymi komendami uzupełnień zamiast szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych będzie kierował w imieniu ministra obrony szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – mówi płk Janusz Jurczuk, szef Oddziału Administracji Wojskowej w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień P-1 Sztabu Generalnego.

30 grudnia ubiegłego roku gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP oraz gen. broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podpisali protokoły przekazania terenowych organów administracji wojskowej. – Postrzegam was jako ambasadorów sił zbrojnych w terenie. To wy dajecie świadectwo tego jak jesteśmy postrzegani w społeczeństwie – mówił wówczas gen. Gocuł, zwracając się do szefów WSzW.

Zmiany te wpisują się w ogólne zasady funkcjonowania administracji publicznej. Według ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowi komendanci uzupełnień są organami administracji niezespolonej, czyli takiej, która powinna podlegać właściwemu ministrowi.

Krótsze procedury

Wprowadzone zmiany pozwolą odciążyć Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych –odpowiedzialny za logistykę armii – który do tej pory kierował organami administracji wojskowej. – Dotychczas nadzorowaliśmy pracę TOAW, ale zawsze organem pośrednim był Inspektorat Wsparcia. Teraz „łańcuch dowodzenia” będzie krótszy, bo zamiast jednej informacji zbiorczej o działalności organów administracji z Inspektoratu Wsparcia będziemy otrzymywać bezpośrednio dane z 16 wojewódzkich sztabów wojskowych – tłumaczy płk Jurczuk.

Sztab Generalny będzie też koordynował uzupełnienie rezerw osobowych w jednostkach na czas pokoju, wojny i mobilizacji. – Dotychczas, gdy wojskowy komendant uzupełnień miał kłopoty z nadaniem przydziału, zgłaszał sprawę do wojewódzkiego sztabu wojskowego, a następnie do Inspektoratu Wsparcia. Teraz znajdzie się to w naszych kompetencjach – dodaje pułkownik.

Interaktywna mapa admnistracji wojskowej na stronie internetowej Sztabu Generalnego WP.

Adresy i kompetencje – po staremu

Przedstawiciele Sztabu Generalnego uspakajają, że wprowadzone zmiany nie będą miały wpływu na załatwianie spraw w wojskowych komendach uzupełnień. Chodzi np. o osoby zainteresowane służbą przygotowawczą, wstąpieniem do Narodowych Sił Rezerwowych czy służbą zawodową. Struktura, adresy i zakres odpowiedzialności wojskowych komend uzupełnień nie zmienią się. – Jedyna zmiana zakłada, że organem odwoławczym od postanowień i decyzji wydanych w pierwszej instancji przez szefów wojewódzkich sztabów wojskowych będzie szef Sztabu Generalnego zamiast szefa Inspektoratu – dodaje płk Jurczuk.

Choć Sztabowi Generalnemu przybędzie zadań, liczba etatów w instytucji nie zostanie zwiększona.

Terenowe organy administracji wojskowej są odpowiedzialne m.in. za przygotowanie i mobilizację rezerw obronnych. Administrują zasobami, prowadzą ewidencję wojskową, nadają przydziały mobilizacyjne. Żołnierze służący w wojskowych komendach uzupełnień pełnią rolę doradców zawodowych dla ochotników do służby. Spotykają się z młodzieżą szkolną, przedsiębiorcami, weteranami i kombatantami, władzami samorządowymi.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ, ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
 
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
High Confidence Operations
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Śląskie obchody wojskowego święta
Przysięga śląskich terytorialsów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Amerykańska przyszłość WZL
Kolejne NUR-y do modernizacji
A Wave of Alliances
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Irańskie szachy
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
Wozy amunicyjne do Raków
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Zielonka dla Patriotów
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wielofunkcyjny scyzoryk
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wojna wywiadów
Desant z transportowca-giganta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Najpierw „Sonda”, później promocja
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO