moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Skąd się wzięły wojskowe „trepy”

Trep – żołnierze z poboru w ten pogardliwy sposób określali w czasach służby zasadniczej żołnierzy zawodowych. Dziś część społeczeństwa niechętna wojsku nazywa tak żołnierzy zawodowych. Mimo że armia cieszy się wciąż dużym kredytem zaufania społecznego, nie brakuje ludzi, którzy nie darzą wojskowych sympatią. Widać to szczególnie wtedy, gdy czyta się internetowe wpisy na temat żołnierzy i Wojska Polskiego. Słowo „trep” pojawia się w nich często i gęsto – pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Repertuar epitetów kierowanych pod adresem wojskowych jest jednak znacznie bogatszy. W społecznym użyciu, oprócz określenia „trep”, istnieją jeszcze takie, których przez grzeczność nie zacytuję… Pod tym względem żołnierze nie są jednak wyjątkowi, gdyż i inne służby mundurowe są określane w mowie potocznej licznymi przymiotnikami o pejoratywnym zabarwieniu. Międzynarodową „sławę” zrobiło słowo „glina” używane (w mowie potocznej) wymiennie ze słowem „policjant”. „Glina” jest w użyciu chyba pod każdą szerokością geograficzną naszego globu. To określenie przyjęła nawet większość policjantów jako nieformalne określenie profesji, którą wykonują. Inne określenie towarzyszy strażakom. Choć ten zawód cieszy się wielką sympatią w społeczeństwie, to i oni zasłużyli na nieformalne miano „gasiorów”. I tak można przytaczać niezliczone przykłady – „klawisz”, „kanar”, „pies”. Mało który zawód nie ma swojego nieformalnego określenia. Wróćmy jednak do żołnierskiego „trepa”, skąd się to określenie wzięło (moim skromnym zdaniem).

Trep – to w języku potocznym określenie buta z drewnianą podeszwą. Przedmiot równie prosty, co odporny. Cofnę się tu kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów, gdy popularne było powiedzenie „nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. Wynikało z tego, że kiedyś kadra zawodowa, a na pewno jej część, składała się z żołnierzy o niepełnym wykształceniu. Brak matury czy studiów nadrabiali szybkimi kursami podoficerskimi czy oficerskimi o niskim poziomie dydaktycznym. Służba w wojsku była dla nich wyjątkowym awansem. Jednak z chwilą założenia munduru ani ich mentalność, ani ich wiedza nie ulegała zmianie.

Można sobie wyobrazić, jak wyglądało spotkanie szeregowca, człowieka młodego i lepiej wykształconego, z wyżej opisanym przełożonym mającym belki na pagonie. Sytuacje, do których mogło dochodzić tylko w ówczesnym wojsku, można określić jako wojskową „kwadraturę koła”. I właśnie z tej frustracji narodziło się określenie „trep” jako synonim mało rozgarniętego przełożonego w mundurze, o wąskich horyzontach myślowych, który jak ten przysłowiowy przedmiot był odporny na wiedzę i zniszczenie…

Profesor Jan Miodek w swoim programie telewizyjnym pewnie by zaczął rozkładać to słowo na czynniki pierwsze. Ja natomiast dochodzę do wniosku, że łatka nadana wiele, wiele lat temu wojskowym jak się przykleiła, tak się nigdy nie odklei. Cokolwiek by człowiek zrobił… Czasem człowiek z przerażeniem odkrywa, że niektórzy oficerowie, chorążowie czy podoficerowie sami tak o sobie mówią. Możliwe, że to już jest taki koloryt służby w mundurze, że „trep” to żołnierz, „glina” to policjant, a politycy to…

REKLAMA

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Beny
1625516280
„Glina” jest w użyciu chyba pod każdą szerokością geograficzną naszego globu. BŁĄD - "Glina" stosuje się wyłącznie w Polsce, ponieważ pochodzi od nazwiska znanego policjanta - cytat: "Augustyn Feliks Gliński (1762-1828) Legendarny warszawski stróż prawa. Uznawany za twórcę pierwszej polskiej policji śledczej z prawdziwego zdarzenia, zajmującej się rozwiązywaniem poważnych zagadek kryminalnych. Szanowany przez współczesnych jako człowiek uczciwy, wielkoduszny i szczodry, a dla przestępców bezlitosny. Nadany mu przez mieszkańców Warszawy pseudonim „Glina” stał się z czasem potocznym określeniem policjanta i żywą pamiątką po zasłużonym mężu stanu. "
C6-68-0A-E9
~pretorius
1420502820
trep trepem a na trepa wychowawczego mówiono arbuz,chorążowie przez oficerów byli zwani konie,kaloryfery to plutonowi,było tego troche
F6-5D-8B-8B
~Katol
1420412760
Trepizm - pojecie koncepcji intelektualno -socjalnej polegającej na : nie wykorzystywaniu ok 1 mld rocznie , wydawaniu pieniędzy na moździerzowy pocisk agitacyjny jednocześnie utrzymując w kluczowych jednostkach t-72. Trepizm - to także wydawanie na flotę 8 mld bez nowoczesnych czołgów - patrz 1939 . Trepizm to również BWP' pływający do obrony "strategicznych" jezior.
4B-26-E9-39
~Katol
1420410660
~trep - pewnie nie zachowywał się jak prostak.
4B-26-E9-39
~trep
1420329780
Dlaczego tak "rozgarnięty" oficer zakończył karierę na stopniu majora?
4B-87-B1-CC
~and
1420326000
"Trep" to nie człowiek ( żołnierz zawodowy ) to charakter... niestety do dziś można takich spotkać
D0-D5-64-3D
~MariuszCR
1420323300
w 1993 r. nasz młodszy oficer wychowawczy podał taką definicję " twardy i nie do zdarcia"
7F-19-7D-BA
~J-23
1420313220
szeregowiec to dom szeregowy to stopień
8D-B2-E7-8A
~Katol
1420309380
~trept - czysta polszczyzna tylko w języku akademickim. p.s. lubie błędy popełniać.
4B-26-E9-39
~funk
1420306860
a jak nazywani sa Straznicy Graniczni ? :D
01-0A-3A-D0
~trept
1420286580
Miodek to by się czepił tego zdania "Cofnę się tu kilkadziesiąt lat wstecz...".
62-3F-7C-84
~Doman
1420282800
No wreszcie ktoś związany z wojskiem podjął się prostego wytłumaczenia tego określenia. Każdy go używał ale mało kto potrafił wyjaśnić z czym jest to związane.
4B-92-B8-63

Raptory już w Polsce
 
Nowy dowódca 18 Dywizji
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Operacja „Śluza”
Powrót do korzeni
1 Kadrowa idzie w bój
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Kolektywna obrona to priorytet
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wizyta w PKW Łotwa
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Kask weterana może być twój!
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wszystkiego najlepszego!
Uratować rannego!
Włoscy lotnicy w Malborku
Akademia Abrams ruszyła!
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Śladem profesjonalistów
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
„Biorą inni, bierzmy i my”
Zwiad ze spadochronem
Młot na bolszewików
Wyjście z cienia
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Żołnierze świętowali
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
O pomocy dla Ukrainy
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Raptory lecą do Polski
Trzeci turnus na szkoleniu
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
AFN uderzył w Kołobrzegu
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ostatni rozdział generała
Szkolenie na klifie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
O jeden most za daleko?
Wymiana ciosów w Ukrainie
Polacy świętują z żołnierzami
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Przemysł idzie w OPL
NATO zmienia priorytety
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Pożegnanie z Iskrą
CASA na pomoc rannym w wypadku
Awanse w święto wojska
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Desant do Jeziora Żywieckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO