Filmowcy sięgnęli po archiwalne zdjęcia, a potem wyjechali w teren. Kręcili ujęcia nie tylko w Dęblinie, ale też w Krakowie, Łasku czy Gdyni, bo tam także służą absolwenci Szkoły Orląt. Premiera blisko półgodzinnego dokumentu w przyszłym roku. W 90. rocznicę powstania jednej z najstarszych uczelni lotniczych na świecie.
Dokumentalny film o Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych powstaje na zlecenie uczelni. – To pomysł z okazji przypadającego w przyszłym roku 90-lecia naszej placówki. Chcieliśmy, by film był opowieścią, w której przeplatać się będą wspomnienia z przeszłości i współczesność – mówi ppłk Janusz Chojecki, oficer prasowy WSOSP.
Przetarg na realizację filmu dęblińska szkoła ogłosiła kilka miesięcy temu. Spośród 13 złożonych ofert najlepsza okazała się propozycja firmy Red Coyote Media Krzysztofa Włostowskiego.
W Dęblinie i na Westerplatte
Blisko półgodzinny film ma przedstawiać historię uczelni od momentu jej powstania w 1925 roku aż do dziś. Autorzy sięgnęli po archiwalne fotografie, zdjęcia lotnicze, wypowiedzi rektorów i studentów. Część materiałów to własność szkoły w Dęblinie oraz baz lotniczych. Zdjęcia kręcone były na terenie szkoły, m.in. podczas inauguracji roku akademickiego, szkolenia czy wręczania patentów oficerskich. – Chcieliśmy, aby film pokazywał naszych absolwentów wszędzie tam, gdzie dziś służą: w bazach lotniczych transportowych i bojowych czy w marynarce wojennej, gdzie na przykład latają na śmigłowcach – dodaje ppłk Chojecki.
Dlatego operatorzy z kamerą pojawili się m.in. w Krakowie, Łasku, Mińsku Mazowieckim, Radomiu, Gdyni i Tomaszowie Mazowieckim. Zdjęcia nakręcone zostały także na Westerplatte, gdzie w tym roku po raz pierwszy w historii uroczystą przysięgę wojskową złożyło 300 podchorążych z trzech wojskowych uczelni oraz lekarskiego wydziału z Łodzi.
Premiera w jubileusz
Praca nad zdjęciami właśnie się zakończyła. Teraz twórcy zajmą się montażem. – Nie chciałbym zdradzać szczegółów scenariusza. Na pewno zaakcentujemy elementy historyczne, ważne dla szkoły, jednak dominować będzie współczesność i wszystko to, co dzieje się w szkole obecnie. W tle dynamiczna muzyka, którą dobierzemy już po zmontowaniu zdjęć – mówi Krzysztof Włostowski, twórca dokumentu.
Gotowy dokument, którego koszt to około 50 tysięcy złotych (netto), uczelnia ma otrzymać najpóźniej 15 stycznia. Premiera odbędzie się w czerwcu podczas obchodów 90-lecia szkoły. Potem film będzie wykorzystywany do promocji uczelni, będą go mogli obejrzeć np. uczestnicy konferencji naukowych czy odwiedzający Szkołę Orląt podczas dni otwartych.
Krzysztof Włostowski to operator, reżyser, montażysta, producent, kompozytor i pasjonat lotnictwa. Jest autorem m.in. dokumentu pt. „Zatańczyć w chmurach – film o Waldku Woźniaku”, który zdobył nagrodę publiczności podczas Fly Film Festival w 2012 roku. Obraz opowiada o życiu niepełnosprawnego motolotniarza, uczestnika mistrzostw Polski, Europy i Świata. Krzysztof Włostowski to także autor reportażu „Podniebni malarze”, poświęconego zespołowi akrobacyjnemu „Biało-Czerwone Iskry”. Obraz zdobył Grand Prix na tegorocznym V Międzynarodowym Festiwalu Filmów Lotniczych.
autor zdjęć: arch. WSOSP
komentarze