moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy

Do końca roku Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej z Siemirowic przekształci się w Morską Jednostkę Rakietową. To efekt podpisanego dzisiaj kontraktu na drugi dywizjon rakietowy. – Polska musi być bezpieczna od strony Bałtyku, stąd decyzje o wzmocnieniu jednostek morskich – podkreślił wicepremier Tomasz Siemoniak.


W obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka podpisano dziś umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. – To dowód konsekwentnej realizacji programu „Polskie kły” – podkreślił szef MON.

W 2012 roku, kiedy resort obrony przedstawił plan modernizacji Sił Zbrojnych RP, stało się jasne, że Marynarka Wojenna dostanie drugi dywizjon rakietowy. Powód? Plan zakładał m.in. wzmocnienie rakietowego potencjału polskiej armii, nazwanego później przez byłego premiera Donalda Tuska strategią „Polskich kłów”.

W lipcu tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON odpowiedzialny za kwestie modernizacyjne rozpoczął negocjacje handlowe z producentem pocisków, firmą Konsgberg. – Oczekiwaliśmy poważnego transferu technologii z punktu widzenia zbudowania, ale też utrzymania w gotowości bojowej całego systemu – podkreślał Czesław Mroczek, wiceminister odpowiedzialny za zakupy dla armii.

Na mocy podpisanej dziś umowy polska armia otrzyma do końca maja 2018 roku 24 rakiety NSM oraz 23 pojazdy wchodzące w skład dywizjonu, czyli: sześć wyrzutni rakietowych, sześć wozów kierowania uzbrojeniem, cztery mobilne centra łączności, cztery wozy dowodzenia, dwa samochody transportowo-załadowcze oraz warsztat specjalistyczny. Podobnie jak w przypadku pierwszego dywizjonu, także i w drugim wszystkie wymienione wozy będą osadzone na podwoziach Jelcza - P662 D.43 6x6 oraz P882 D.43 8x8.


Co bardzo istotne, podpisany dzisiaj kontrakt nie obejmuje wchodzących w skład dywizjonu dwóch stacji radiolokacyjnych TRS-15C Odra, ponieważ zostaną one dostarczone w ramach osobnej, podpisanej już rok temu umowy z ich producentem (firmą Bumar Elekronika – obecnie Pit – Radwar).

Jak podkreślał wiceminister Czesław Mroczek, Polsce udało się wynegocjować bardzo korzystne zobowiązania strony norweskiej dla rodzimego przemysłu. – Umowa offsetowa przewiduje utworzenie w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowania rakiet NSM. Centrum będzie docelowo dysponować zdolnościami obsługowo-naprawczymi umożliwiającymi prowadzenie serwisowania, naprawy i sprawdzenie kierowanych pocisków rakietowych NSM w sposób zapewniający ich bezpieczną eksploatację w siłach zbrojnych – powiedział wiceminister.

W związku z pozyskaniem drugiego dywizjonu manewrujących rakiet przeciwokrętowych NSM 1 stycznia 2015 roku stacjonujący w Siemirowicach NDR zostanie przekształcony w Morską Jednostkę Rakietową. Po wejściu do służby zakupionych dziś pocisków i wozów składać się będzie z dwóch dywizjonów rakietowych. Morska Jednostka Rakietowa, podobnie jak istniejący obecnie NDR, podporządkowana będzie 3 Flotylli Okrętów z Gdyni. – Gratuluję marynarzom, którzy służą przy tym sprzęcie. Powołanie jednostki rakietowej oznacza zdecydowany rozwój – pokreślił Tomasz Siemoniak.

Następcy Penguinów

Norweska marynarka wojenna poszukiwania manewrujących pocisków przeciwokrętowych rozpoczęła pod koniec lat osiemdziesiątych. Miały zastąpić wykorzystywane od 1972 roku rakiety Penguin.

Kontrakt na opracowanie nowej broni otrzymała w 1991 roku firma Konsgberg, wtedy Norsk Forsvarsteknologi. Z czasem sięgnęła ona po pomoc zagranicznych firm, powierzając im skonstruowanie silnika – Aerospatiale Matra Missiles oraz głowicy bojowej DaimlerChrysler Aerospace AG i TDW GmbH. Prace nad pociskiem zostały ukończone w połowie ubiegłej dekady, a pierwszym użytkownikiem Naval Strike Missile – NSM została w 2007 roku marynarka wojenna Norwegii.

REKLAMA


NSM waży ponad czterysta kilogramów, z czego około sto trzydzieści kilogramów waży jego głowica bojowa. Pocisk ma długość 3,95 metra, szerokość jego kadłuba wynosi 0,69 metra, rozpiętość skrzydeł 1,4 metra i osiąga prędkość ponad tysiąca kilometrów na godzinę. Układ naprowadzania norweskiego pocisku został tak skonstruowany, aby do minimum ograniczyć możliwości jego wykrycia i zakłócenia. NSM jest wyposażony w platformę nawigacji bezwładnościowej (inercyjnej), wysokościomierz laserowy, moduł GPS oraz pasywny, działający w podczerwieni system obrazowania. Komputer rakiety można tak zaprogramować, aby po identyfikacji okrętu i jego typu pocisk uderzył w któryś z jego najsłabszych punktów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy DPI MON, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~prWaw
1513803900
Przydałby się trzeci NDR a do tego obowiązkowo system ostrzegania, namierzania i śledzenia celów na samolotach lub dronach. Również wzdluż wybrzeża rozstawić systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe dla ochrony tychże NDRów i MW a także ważnych obiektów takich jak np.gazoport, porty handlowe,wojskowe itp.
B4-32-39-27
~Gość
1438977540
Moim zdaniem powinno się ustawić wzdłuż lini morza nie tylko rakiety nsm ale i również rakiety do zwalczania wrogich rakiet oraz samolotów przeciwnika. Same rakiety ziemia-woda nie podziałają,gdy nie uzykają bezpieczeństwa z powietrza.
E1-C9-69-4B
~Pietras z Siemiechowa
1427117400
Jedna bomba rozdupcy ten dywizjon i tyle po obronie od strony morza.
63-85-0C-58

VIII zmiana PKW gotowa na misję
 
Daglezje na większe przeprawy
Pustynna burza wokół Husajna
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żydzi od Andersa
Symulator Orlika w Dęblinie
Ferie z gwiazdami sportu
Jakie zmiany w mundurówce?
WBH upublicznia swoje archiwa
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Trudny egzamin przed misją
Na rozgrzewkę – zapasy
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Wojsko walczy z COVID-19
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Agenci wywiadu na bobslejach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Jest Warszawa
Hartowanie spadochroniarzy
Pandemię pokonamy szczepieniami
155 mm dla US Army
Meta podsumowała komandoskie biegi
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Malutka na poligonie
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
Telefon dla seniora
Armia Fight Night znów w akcji
Nurkowie w głębinach
Komandosi znad Garigliano
Kwalifikacja odbędzie się …
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Dama odeszła do historii
We Never Stop
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Saperzy zimą otworzą ogień
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
Na straży niebieskiej linii
Kutno w sieci LogHubs
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Trudny rok na misjach
Dołącz do zawodowców
Co musi umieć kierowca czołgu
Wojsko – plan na życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO