moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenia w NSR na koszt armii

Ratownik medyczny, kierowca czy nurek – w takich m.in. specjalnościach będą się mogli na koszt wojska szkolić żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Warunkiem otrzymania pieniędzy na zdobycie kwalifikacji będzie co najmniej trzyletni przydział kryzysowy w ramach NSR. Takie rozwiązanie ma zachęcić rezerwistów do związania się z armią na dłużej.


Możliwość finansowania cywilnych kursów i szkoleń żołnierzy NSR wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Zgodnie z jej zapisami, żołnierze rezerwy mogą na cywilnym rynku pracy zdobywać i podwyższać kwalifikacje przydatne w siłach zbrojnych oraz otrzymać od wojska zwrot kosztów szkolenia. – Jest to możliwe w przypadku, gdy żołnierz rezerwy zdecyduje się na uzyskanie określonych kwalifikacji przed zawarciem kontraktu. W przypadku, gdy kontrakt jest już zawarty, rezerwista może zostać skierowany do podwyższenia kwalifikacji zgodnie z posiadanym przydziałem kryzysowym lub zdobycia nowych w związku ze zmianą tego przydziału na inny – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Prawo jazdy i kurs skoczków

W praktyce finansowo premiowani będą ci żołnierze, którzy szkolić się będą w specjalnościach przydatnych w siłach zbrojnych. Zgodnie z przygotowanym przez resort obrony narodowej projektem rozporządzenia, takich specjalności będzie w sumie jedenaście. Żołnierze NSR będą więc mogli wyszkolić się m.in. na kierowców (prawo jazdy kategorii „C”, „C+E”, „D”), operatorów sprzętu do robót ziemnych i urządzeń dźwigowo-transportowych, nurków i płetwonurków, ratowników medycznych, sanitariuszy, skoczków spadochronowych i kucharzy.

O pieniądze z wojska będą się mogli ubiegać ci żołnierze NSR, którzy są na przydziale kryzysowym co najmniej trzy lata. Ale przepisy zakładają też inne, korzystne dla NSR-owców rozwiązanie. – Na wniosek żołnierza rezerwy pieniądze będzie można wypłacić także przed upływem trzech lat. Wtedy jednak żołnierz będzie musiał pisemnie zobowiązać się do ich zwrotu, np. w sytuacji, gdy nie ukończy szkolenia lub kursu, nie uzyska kwalifikacji lub zerwie kontrakt – wyjaśnia płk Jankowiak.

Projekt przewiduje też sytuacje, w których żołnierz NSR nie będzie musiał zwracać otrzymanych z armii pieniędzy. Chodzi tu m.in. o przypadki, gdy wobec rezerwisty zostanie orzeczona np. niezdolność do czynnej służby wojskowej, psychologiczne orzeczenie o przeciwwskazaniach do służby, gdy zostanie powołany do zawodowej służby wojskowej lub przyjęty do służby kandydackiej.

To ma być zachęta

Na kursy lub szkolenia, za zgodą rezerwisty, kierować będzie dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz ma nadany przydział kryzysowy. W każdym przypadku podstawą do wypłaty pieniędzy będzie umowa zawarta pomiędzy wojskowym komendantem uzupełnień a żołnierzem NSR.


Zdaniem autorów takie rozwiązania zachęcą rezerwistów do związania się z armią na dłużej. – To bardzo dobra propozycja i jeśli tylko będę miała okazję, to na pewno z niej skorzystam. W przyszłości chciałabym być oficerem, więc im więcej kwalifikacji, umiejętności i wiedzy zdobędę, tym lepszym będę żołnierzem – mówi szer. rez. Judyta Młynarczyk, na kontrakcie NSR w 2 Stargardzkim Batalionie Saperów.

Resort obrony oszacował, że wydatki związane ze zwrotem kosztów szkolenia dla żołnierzy NSR nie przekroczą kwoty 3 mln zł rocznie. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy swoje kwalifikacje będzie mogło podnieść ok. 1–3 tysięcy żołnierzy NSR spośród ok. 13 tysięcy rezerwistów znajdujących się na przydziałach kryzysowych.

Narodowe Siły Rezerwowe powstały w 2010 roku. Składają się z ochotników – żołnierzy rezerwy, którzy podpisali kontrakty i pozostają w dyspozycji do służby w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych. Szkoleni są przez wojsko w ramach okresowych ćwiczeń.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, por. Piotr Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~komandos
1422960240
Przestancie zwaniac szeregowych. Bo jak przyjdzie jakis konflikt to politycy bedą walczyc bo glownego trzonu Polskiego Wojska nie bedzie bo wiekszosczostala zwolniona po 12 latach
66-20-27-9A
~ziutol94
1419962400
Ratownik medyczny, tak masz rację, mój błąd :)
36-25-D4-50
~Ratownik medyczny
1419877800
ziutol94 otóż Szaman ma rację. Żeby zostać ratownikiem medycznym zostaje tylko i wyłącznie ukończyć 3 letnie studia licencjackie. Kurs cls to kurs ratownika (dawnego sanitariusza) a nie ratownika medycznego. Ratownik medyczny może być nawet instruktorem CLS. Żołnierz-ratownik po kursie CLS nie może objąć stanowiska Ratownika medycznego (jeżeli nie ukończył w/w studiów licencjackich) Pozdrawiam ;)
9E-48-57-7D
~ziutol94
1419776220
Szaman nie masz racji, kurs ratownika medycznego CLS trwa raptem tydzień i jest to koszt +-2000zł za osobę :)
D8-97-21-72
~damian
1419629760
Wzielibyście się za kontraktowych,cos z tym problemem zrobic, żołnierze zostają zwolnieni po 12 latach,za pare lat będzie ogromny problem,to nie.. wymyślacie jakieś pierdoły,ogarnijcie się w koncu w tym rządzie!!!!!!
86-CD-7C-0A
~Gast
1419267360
Widać jakie dno już sięga naszą armię. Nam zawodowym blokują wszystkie możliwe kursy. Albo nie to "U" albo nie masz tego w KOSIE lub ile masz służby że chcesz iść na kurs. Ile razy można to usłyszeć :(
E6-9B-AA-CF
~Szaman
1419264180
Ratownika med. nie uzyskuje się w wyniku kursu lub szkolenia, mon musiałby zasponsorować 3 letnie studia za kilka ładnych tysiaczków, a i nie miałby pewności, co do uzyskania licencjatu przez skierowanego
56-2E-B2-A1

Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Czarna taktyka Agatu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zmiany w przepisach mundurowych
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Tu się zadań nie wybiera
Modernizacja floty powietrznej
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowy batalion podhalańczyków
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Region Without a Key
Modernizacja bombowców
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Fabryka dżihadystów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jelcze dla Wisły
Zmiana warty na Mazurach
„Baltic Protector”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szef NATO w Warszawie
Jihadist Mill
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Dołącz do zawodowców
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Być krok przed Bielikiem
Targi Air Fair 2019
Uchylone wrota piekieł
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Medale dla uczestników walk w Karbali
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
F-16 wracają do Polski
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Ich zadanie – zdobyć informację
15 lat JFTC
Wywiad AK w służbie aliantów
Kierunek: Afganistan
Kampania wyborcza poza armią
Pomóżmy bliskim żołnierza
Święto specjalsów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO