moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy uczyli Ukraińców, jak walczyć z PTSD

Jak pomagać żołnierzom i cywilom, którzy podczas walk zbrojnych dotknięci zostali zaburzeniami wywołanymi przez stres bojowy – tego uczyli się w Polsce lekarze z Ukrainy. Pięciodniowe szkolenie, na ich prośbę, zorganizowali specjaliści z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Do Warszawy przyjechało z Ukrainy szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy. Na co dzień angażują się oni w pomoc żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie ich kraju.

Spotkanie z polskimi specjalistami z WIM zostało zorganizowane właśnie na prośbę Ukraińców. – W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w naszym kraju aktualny stał się problem traumy psychicznej i jej skutków w postaci zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mamy ogromne zapotrzebowanie na specjalistów medycyny pola walki, a także instruktorów, którzy mogliby przygotowywać sanitariuszy biorących udział w działaniach wojennych – napisał Bogdan Czeczotka, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Socjalnych, w liście do dyrektora WIM.

Przedstawiciele Ukrainy poprosili Polskę o pomoc ze względu na dobrosąsiedzkie stosunki i kulturowe pokrewieństwo. Ale nie tylko. – Polska jako członek NATO ma dobrze rozwiniętą medycynę wojskową. W naszym państwie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie przywiązywano wagi do kształcenia wojskowo-medycznego, dlatego ważne jest dla nas zdobycie wiedzy w tej dziedzinie – dodał Czeczotka.

Wizytę gości z Ukrainy przygotowały Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia MON. Szkolenie zorganizowane zostało w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Polscy specjaliści podzielili się z Ukraińcami wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną. Tematem szkolenia była przede wszystkim diagnostyka i terapia zaburzeń stresowych, pourazowych oraz innych zaburzeń związanych ze stresem bojowym. – Nieleczony PTSD prowadzi do podwyższenia poziomu agresji, skłonności do przemocy, sprzyja rozwojowi postaw asocjalnych, może mieć wpływ na jakość życia, przez długie lata może też wpływać na najbliższe otoczenie. Dlatego szybkie rozpoznanie i wczesna pomoc w takich przypadkach mają ogromne znaczenie. Pozwalają bowiem zahamować rozwój PTSD, przyspieszają powrót do pracy, normalizację funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie – podkreśla dr Radosław Tworus z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjaliści z Kliniki szczególną uwagę zwrócili na specyficzny wpływ konfliktu takiego jak ten na Ukrainie na stan psychiczny żołnierzy oraz na organizację zabezpieczenia medycznego, w tym psychologicznego, w takim konflikcie. – Tamtejszych psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów czeka ogromna praca z ludźmi, którzy doznali traumy o różnym stopniu nasilenia. Przedstawili nam oni przykłady zaburzeń psychicznych, które występują masowo i znacznie częściej niż w armiach państw NATO. Dotyczy to np. długotrwałych zaburzeń konwersyjnych – tłumaczy dr Tworus.

Specjaliści z Polski podkreślają, że choć mają spore doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i psychologicznej z ofiarami traumy, dotyczy ono żołnierzy i pracowników służących na misjach poza granicami kraju. – Inne są jednak problemy psychiczne żołnierza walczącego na misji, a inne tego, który walczy w obronie kraju. Dlatego to szkolenie także dla nas było bardzo ważne – mówi dr Tworus.

Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie powstała w 2005 roku. Jest najważniejszą polską instytucją, która zajmuje się pomocą dla żołnierzy powracających z misji. Prowadzi m.in. diagnostykę i terapię zaburzeń psychicznych w oddziale całodobowym, terapię zaburzeń lękowych i afektywnych w oddziale dziennym psychiatrycznym. Prowadzi też badania naukowe dotyczące m.in. wsparcia psychologiczno-psychiatrycznego żołnierzy – uczestników operacji pokojowych ONZ i NATO oraz ich rodzin, orzecznictwa sądowo-psychiatrycznego i wojskowo-lekarskiego w siłach zbrojnych. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem do terapii z zastosowaniem „wirtualnej rzeczywistości”.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sgt Scott Schmidt/ US Marine Corps

dodaj komentarz

komentarze

~pande
1421365740
Każdy na misji doświadcza stresu,każdy w walce doświadcza stresu bojowego. Różnie sobie z tym ludzie radzą. Ci którzy radzą sobie gorzej,potrzebują pomocy. Jak masz za słaby wynik na setkę,to musisz dodatkowo pobiegać... Każdy jest człowiekiem,AŻ i tylko.
DA-B8-4C-25
~iii
1418761740
Autorka nie dodała, że Ukraińcy byli Warszawie 2 dni, a pozostałe dni w Bydgoszczy :-). W Warszawie może i leczą stres pourazowy, ale kompletnie nie mają doświadczeń wojennych. Nikt w Warszawie nie widział z bliska bazy wojskowej. I jak mówią pacjenci tej kliniki - kto na wojnie nie był, nie zrozumie. Tak czy inaczej sugeruję zapytać Wilka i Manos co się działo, gdy oni uczyli Ukraińców, aby ostateczna wersja artykułu była pełna:-).
83-8D-03-E0
~Katol
1418726340
~andy - zgadzam się w 100 % . jak ktoś idzie walczyć , by np zaimponować mamie to nie ta branża .
4B-26-E9-39
~andy
1418677260
jeżeli ktoś ma stres bojowy, tzn ze nie nadaje się do wojska, raczej powinien to przewidzieć i zostać w domu. To potwierdza konieczność tworzenia armii zawodowej na "ochotnika". Nie jest latwo stanac przed Surowym Sedzia.
6B-75-9B-99

Pracowity tydzień flotylli
 
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Widzieć i nie być widzianym
Army of Medics
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Specjalsi świętują
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Ratownik” od nowa
Partyzanci rozgromili ubeków
Ćwiczenia z torpedą
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Wojsko przeciw wirusowi
Przeciwlotnicza Sona
Rubiny w walce z epidemią
Święto żołnierzy służących na misjach
Podchorążowie za sterami Bielików
MON nie wycofuje się z MSPO
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Białe noce podhalańczyków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Harpun” do walki
Obradowała Rada Gabinetowa
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na zakupy do sklepu AMW
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Gotowi na „Defendera”
Prawdziwi wojownicy
„Spartan” znów na Mazurach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Online z mistrzami sportu
Koniec kijowskiego snu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO walczy z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO