moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyniki kontroli w PHO – pozytywne

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, czy Polski Holding Obronny prawidłowo wydał pieniądze, które dostał z resortu skarbu na sfinansowanie projektów badawczych na rzecz obronności. – Mimo pewnych nieprawidłowości nasza ocena jest pozytywna – podkreślał dyrektor Sławomir Grzelak z NIK podczas posiedzenia Komisji Obrony oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Ministerstwo Skarbu Państwa w latach 2011–2013 przelało na konta PHO ponad 378 mln złotych. Środki te były przeznaczone na sfinansowanie 15 projektów badawczych na rzecz wojska, a realizowanych przez spółki należące do Holdingu. Inspektorzy NIK zbadali, czy pieniądze otrzymane z resortu skarbu zostały wydane prawidłowo.

Wprawdzie kontrolerzy pozytywnie ocenili działania PHO, jednak wytknęli Holdingowi, że część pieniędzy ze wsparcia (w sumie 76 mln zł) zostało wydanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. I tak, PHO przekazał ponad 2 mln zł na odprawy dla pracowników (w ramach programu „dobrowolnych odejść”). Co więcej, kontrolerzy odkryli, że część zwolnionych ponownie znalazła zatrudnienie w spółkach PHO.

– Trzy spośród 15 projektów badawczych finansowanych ze środków resortu skarbu nie miało rekomendacji Ministerstwa Obrony Narodowej, choć był taki wymóg – mówił Sławomir Grzelak, dyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji NIK. Chodzi o 39,6 mln zł, czyli 12,5 proc. całej kwoty wsparcia dla PHO. Izba podkreśliła, że brak rekomendacji MON znacznie zwiększył ryzyko, że armia nie wykorzysta efektów tych prac. Wśród projektów bez rekomendacji resortu obrony znalazły się programy dotyczące opracowania nowej amunicji oraz budowy BWP.

Spółkom PHO nie udało się także dotrzymać dwuletniego terminu prac – opóźnienia wynosiły od 3 do 24 miesięcy. Były też problemy z szybkim wykorzystaniem całej otrzymanej sumy. Nadwyżki znalazły się na kontach spółek. W ten sposób „zarobiły” one 6,5 mln zł odsetek. Jednak – jak podkreślali przedstawiciele NIK oraz PHO – pieniądze te również zostały przeznaczone na sfinansowanie projektów badawczych. Z raportu NIK wynika także, że Holding „wykorzystywał przejściowo środki ze wsparcia na uregulowanie zobowiązań podatkowych oraz zabezpieczenie gwarancji bankowych (łącznie 16,6 mln zł) oraz przedwcześnie podwyższał kapitał zakładowy (47,5 mln zł)”.

Rafał Baniak, wiceminister skarbu, zapewniał posłów, że jego resort zajął się już realizacją wniosków pokontrolnych. – Holding zwróci środki, które zostały przez PHO wydane na odprawy dla pracowników. Będą one przeznaczone na realizację projektów badawczych. Poprawiliśmy także współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej, tak aby wszystkie projekty miały rekomendacje obu resortów – przekonywał wiceminister Baniak.

Z kolei Mariusz Andrzejczak, wiceprezes PHO, podkreślał, że choć nie wszystkie projekty miały akceptację MON, to jednak wszystkie wpisywały się w potrzeby wojska określone w planie modernizacji technicznej armii.

JT

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Strzelać nauczyłem się sam
Zielonka dla Patriotów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Przysięga śląskich terytorialsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Brunatno-czerwona zmowa
Preselekcja u komandosów
Szukamy następcy Herculesa
„Pułaski” wrócił do kraju
Czarny odchodzi do cywila
Wojsko wróciło do Lublina
Rozpoczynamy nową erę
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rivalry on Closed Sea
Irańskie szachy
Wędrówka dla Dwóch Serc
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojna wywiadów
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Wozy amunicyjne do Raków
Najpierw czekanie, potem pośpiech
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO