moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: powstanie brygada rozpoznawcza

Rozpoznanie to przyszłość w wojsku. Chcemy je wzmocnić tworząc m.in. brygadę rozpoznawczą. Jej dowództwo będzie w Białymstoku – powiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej podczas czwartkowej wizyty w garnizonach w Białymstoku i Suwałkach. Szef MON zapowiedział także inwestycje w infrastrukturę wojskową we wschodniej Polsce.

Wizytacje wicepremiera i ministra obrony narodowej mają związek z planowanym zwiększeniem bezpieczeństwa Polski m.in. poprzez wzmocnienie jednostek na wschodzie kraju. Jeszcze w październiku Tomasz Siemoniak mówił, że jego resort planuje zwiększenie w tym regionie Polski liczby żołnierzy i sprzętu oraz inwestycje w tamtejszą infrastrukturę. Cykl wizyt we wschodnich garnizonach minister Siemoniak rozpoczął w ubiegłym miesiącu wizytą w Siedlcach.

W czwartek odwiedził natomiast 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy i 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej. – Rola garnizonów położonych na wschodzie Polski będzie rosła. Dlatego zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższych trzech, czterech lat liczebność żołnierzy w jednostkach się zwiększy, sprzęt będzie wymieniany, a wojskowa infrastruktura zostanie wyremontowana – podkreślał w czwartek minister Siemoniak.

W Białymstoku szef MON zwrócił uwagę na rosnące znaczenie rozpoznania. – Chcemy postawić na jednostki rozpoznawcze i wzmocnić je w ciągu najbliższych lat tworząc brygadę rozpoznawczą. Chciałbym, żeby jej dowództwo było ulokowane właśnie w Białymstoku – dodał wicepremier Siemoniak.

Brygada ma powstać na bazie 18 Pułku Rozpoznawczego. Tomasz Siemoniak zastrzegł jednak, że jej utworzenie i związane z tym inwestycje mogą potrwać nawet kilka lat. – To nie jest rzecz, która się dzieje w ciągu tygodnia, dwóch – podkreślał.

Na lata rozłożone też zostaną inwestycje infrastrukturalne. Podczas wizyty w Suwałkach minister Siemoniak mówił, że „za około 3 lata infrastruktura suwalskiego dywizjonu zostanie wzmocniona oraz zostanie przekazany nowy sprzęt”. Powtórzył też, że nie ma mowy o likwidacji jednostki w Suwałkach.

O planach wzmocnienia jednostek wojskowych na wschodzie Polski mówił także Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON, podczas środowej wizyty w 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej oraz 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu. – W perspektywie najbliższych tygodni Sztab Generalny Wojska Polskiego przeanalizuje sytuację oraz przedłoży projekt zmian w tym zakresie. Następnie będzie on przedstawiony na szczeblu kierownictwa resortu oraz podjęte zostaną stosowne decyzje – zapowiedział wiceminister Mroczek.
 

JT, PAP

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1416166380
https://www.youtube.com/watch?v=kLE8WNOG_o8
4B-26-E9-39
~Katol
1416122100
~Pan -reprezentujesz dość powszechna postawę wynikająca z podstawowego zadania Żołnierza Zawodowego jaki jest : zapewnienie środków do życia swojej rodziny , stąd obawa i niechęć do: zmian, NSR- bo zastąpią mnie nim, niska ocena rezerwy , bo jeszcze po ćwiczeniach zechce im się przyjść ns "moje" stanowisko. Etaty można znaleźć np usprawniając pracę - budowa dużego jednego magazynu zamiast 10 starych , gdzie nowoczesne systemy składowania ograniczają liczbę osób. 2 . w takim magazynie nie wszystkie czynności muszą wykonywać żołnierze = zastępowanie etatów cywilnymi - i tu też ogromny opór środowiska, bo odbierają prace a płotu w jednostce to musi pilnować Żołnierz. Przy stałem PKB należy zdecydować - czy modernizacja , czy wzrost liczby Żołnierzy. Polska powinna mieć armię zawodowa na poziomie 150 tyś. Brakuje 50 tyś "Indian". wschód powinien być rozwijany w/g nowej koncepcji działań zbrojnych - która marzy się nam wszystkim - koncepcji sieciocentrycznej opartej o przewagę informacyjną i dynamiczne środowisko rozproszone. Dużej autonomiczności na poziomie pułku (1165 osób) . należy rozpocząć proces przenoszenia określonych jednostek z Zachodu na Wschód. p.s. Fakt iż cały czas akceptujemy armie "Wodzów" - schedę po zmniejszonej armii poborowej -świadczy o tym ,że dobry Żołnierz nie musi bać się o swoja przyszłość. Poza tym w Naszym wojsku będzie dużo do zrobienia przez przyszłe 50 lat.
4B-26-E9-39
~Pan
1416028620
Warto jest się zastanowić nad tym w której jednostce wytną etaty - pamiętajcie w wojsku zawsze sztuka za sztukę, liczebność ma być 100 tyś. i ani jednego szwejka więcej...
E9-18-CD-0F
~Katol
1415958540
warto popytać samych Żołnierzy jak widzą swoja rolę i co im trzeba. można by raz na 3 miesiące oblecieć Im granicę z DB 110 .
4B-26-E9-39
~ja
1415908560
Gdyby nie było konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wschodnia ściana Polski byłaby zapewne stopniowo pozbawiana obrony i obecności wojsk. Nie ma tego złego... Opamiętanie przyszło chociaż późno to jednak dobrze że w ogóle przyszło.
65-57-35-01
~Katol
1415908200
Warto przyjrzeć się doświadczeniom Łotwy i Litwy. Rozpoznanie ważna rzecz ale jak coś się ciekawego przytrafi warto ,by mieli czym przyłożyć. Przydały się nowoczesne miny ( również te na śmigłowce - dużo min) , moździerze - bofors strix . Sprzęt do pracy w nocy. Dobra łączność.
4B-26-E9-39

NATO pozostaje w Iraku, Polska także
 
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Poprad w kolejnej jednostce
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Rakiety w celu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Bomby w Odrze
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ochotnik do Polski
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
PGZ pomaga w walce z epidemią
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Wojskowi medycy w gotowości
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Trzy cele na ścieżce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Medycy WOT kontra COVID-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Iran uderza w USA
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sześć dekad pod wirnikiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Dwa oblicza agenta wywiadu
Następca RPG-7
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Defense Without Politics
Nowa misja polskich żołnierzy
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Początek katyńskiej zbrodni
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Edukacja na platformie
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Policja i wojsko kontra COVID-19
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Logistycy transportują środki ochronne
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
PKW Orlik na półmetku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO