moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON: powstanie brygada rozpoznawcza

Rozpoznanie to przyszłość w wojsku. Chcemy je wzmocnić tworząc m.in. brygadę rozpoznawczą. Jej dowództwo będzie w Białymstoku – powiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej podczas czwartkowej wizyty w garnizonach w Białymstoku i Suwałkach. Szef MON zapowiedział także inwestycje w infrastrukturę wojskową we wschodniej Polsce.

Wizytacje wicepremiera i ministra obrony narodowej mają związek z planowanym zwiększeniem bezpieczeństwa Polski m.in. poprzez wzmocnienie jednostek na wschodzie kraju. Jeszcze w październiku Tomasz Siemoniak mówił, że jego resort planuje zwiększenie w tym regionie Polski liczby żołnierzy i sprzętu oraz inwestycje w tamtejszą infrastrukturę. Cykl wizyt we wschodnich garnizonach minister Siemoniak rozpoczął w ubiegłym miesiącu wizytą w Siedlcach.

W czwartek odwiedził natomiast 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy i 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej. – Rola garnizonów położonych na wschodzie Polski będzie rosła. Dlatego zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższych trzech, czterech lat liczebność żołnierzy w jednostkach się zwiększy, sprzęt będzie wymieniany, a wojskowa infrastruktura zostanie wyremontowana – podkreślał w czwartek minister Siemoniak.

W Białymstoku szef MON zwrócił uwagę na rosnące znaczenie rozpoznania. – Chcemy postawić na jednostki rozpoznawcze i wzmocnić je w ciągu najbliższych lat tworząc brygadę rozpoznawczą. Chciałbym, żeby jej dowództwo było ulokowane właśnie w Białymstoku – dodał wicepremier Siemoniak.

Brygada ma powstać na bazie 18 Pułku Rozpoznawczego. Tomasz Siemoniak zastrzegł jednak, że jej utworzenie i związane z tym inwestycje mogą potrwać nawet kilka lat. – To nie jest rzecz, która się dzieje w ciągu tygodnia, dwóch – podkreślał.

Na lata rozłożone też zostaną inwestycje infrastrukturalne. Podczas wizyty w Suwałkach minister Siemoniak mówił, że „za około 3 lata infrastruktura suwalskiego dywizjonu zostanie wzmocniona oraz zostanie przekazany nowy sprzęt”. Powtórzył też, że nie ma mowy o likwidacji jednostki w Suwałkach.

O planach wzmocnienia jednostek wojskowych na wschodzie Polski mówił także Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON, podczas środowej wizyty w 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej oraz 21 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu. – W perspektywie najbliższych tygodni Sztab Generalny Wojska Polskiego przeanalizuje sytuację oraz przedłoży projekt zmian w tym zakresie. Następnie będzie on przedstawiony na szczeblu kierownictwa resortu oraz podjęte zostaną stosowne decyzje – zapowiedział wiceminister Mroczek.
 

JT, PAP

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1416166380
https://www.youtube.com/watch?v=kLE8WNOG_o8
4B-26-E9-39
~Katol
1416122100
~Pan -reprezentujesz dość powszechna postawę wynikająca z podstawowego zadania Żołnierza Zawodowego jaki jest : zapewnienie środków do życia swojej rodziny , stąd obawa i niechęć do: zmian, NSR- bo zastąpią mnie nim, niska ocena rezerwy , bo jeszcze po ćwiczeniach zechce im się przyjść ns "moje" stanowisko. Etaty można znaleźć np usprawniając pracę - budowa dużego jednego magazynu zamiast 10 starych , gdzie nowoczesne systemy składowania ograniczają liczbę osób. 2 . w takim magazynie nie wszystkie czynności muszą wykonywać żołnierze = zastępowanie etatów cywilnymi - i tu też ogromny opór środowiska, bo odbierają prace a płotu w jednostce to musi pilnować Żołnierz. Przy stałem PKB należy zdecydować - czy modernizacja , czy wzrost liczby Żołnierzy. Polska powinna mieć armię zawodowa na poziomie 150 tyś. Brakuje 50 tyś "Indian". wschód powinien być rozwijany w/g nowej koncepcji działań zbrojnych - która marzy się nam wszystkim - koncepcji sieciocentrycznej opartej o przewagę informacyjną i dynamiczne środowisko rozproszone. Dużej autonomiczności na poziomie pułku (1165 osób) . należy rozpocząć proces przenoszenia określonych jednostek z Zachodu na Wschód. p.s. Fakt iż cały czas akceptujemy armie "Wodzów" - schedę po zmniejszonej armii poborowej -świadczy o tym ,że dobry Żołnierz nie musi bać się o swoja przyszłość. Poza tym w Naszym wojsku będzie dużo do zrobienia przez przyszłe 50 lat.
4B-26-E9-39
~Pan
1416028620
Warto jest się zastanowić nad tym w której jednostce wytną etaty - pamiętajcie w wojsku zawsze sztuka za sztukę, liczebność ma być 100 tyś. i ani jednego szwejka więcej...
E9-18-CD-0F
~Katol
1415958540
warto popytać samych Żołnierzy jak widzą swoja rolę i co im trzeba. można by raz na 3 miesiące oblecieć Im granicę z DB 110 .
4B-26-E9-39
~ja
1415908560
Gdyby nie było konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wschodnia ściana Polski byłaby zapewne stopniowo pozbawiana obrony i obecności wojsk. Nie ma tego złego... Opamiętanie przyszło chociaż późno to jednak dobrze że w ogóle przyszło.
65-57-35-01
~Katol
1415908200
Warto przyjrzeć się doświadczeniom Łotwy i Litwy. Rozpoznanie ważna rzecz ale jak coś się ciekawego przytrafi warto ,by mieli czym przyłożyć. Przydały się nowoczesne miny ( również te na śmigłowce - dużo min) , moździerze - bofors strix . Sprzęt do pracy w nocy. Dobra łączność.
4B-26-E9-39

Świat się zbroi na rekordową skalę
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Czołgi poszły w las
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Jest nowy szef BBN
Zbrodnia bez kary
SAFE staje się faktem!
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Więcej strzelnic w powiecie
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Systemy antydronowe poszukiwane
Kosmiczne oko armii
Nowe łodzie wojsk specjalnych
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Groźny incydent w Libanie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Mundury noszą ludzie
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Marynarz w koreańskim tyglu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Medyczne centrum w Krakowie
Bieg ku pamięci bohaterów
Nauki i nauczki z Afganistanu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Strykery w akcji
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Powrót WAM-u
Mosty nad Narwią
Natarcie w deszczu
Syndrom Karbali
Wyścig Stalina
Szef MON-u na Defence24 Days
Zbrodnia i kłamstwo
NATO i USA o Iranie
Wypadek w PKW UNIFIL
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Lekcja 3 Maja
WAM coraz bliżej Łodzi
Wicepremier apeluje o jedność
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Pościg Leopardów
Kluczowe 30 dni
Bursztynowy wstrząs
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Ostrosz zamiast Mureny
Czekając na czołgi
„Kryzys” na AWL-u
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Od cyberkursu po mundurówkę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO