moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgoda rządu na misję w Afganistanie

Stupięćdziesięcioosobowy kontyngent rozpocznie od nowego roku misję „Resolute Support” w Afganistanie. Dziś zgodę na wysłanie żołnierzy wydał rząd. Wniosek ministra obrony narodowej czeka jeszcze na podpis prezydenta.


Nowa operacja NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”) – w przeciwieństwie do poprzednich – ma mieć wyłącznie charakter doradczy. – To nie będzie łatwa misja – ocenia jednak gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, były zastępca, a później p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Pojedzie na nią znacznie mniej żołnierzy niż na wcześniejsze, a zadań będzie właściwie tyle samo. Nie będzie też bezpieczniejsza. Zmiana retoryki i mówienie, że to nie będzie misja bojowa, lecz szkoleniowa w żaden sposób nie zmniejsza zagrożeń, jakie nadal istnieją w Afganistanie.

Rząd zgodził się, by w misji „Resolute Support” wzięło udział do 150 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Chociaż misja rozpocznie się 1 stycznia, polscy żołnierze wyjadą do Afganistanu znacznie wcześniej. Będą oni – wraz z żołnierzami kończącymi misję ISAF – przygotowywać bazy na przyjazd pełnego składu PKW. Polacy będą stacjonowali w Bagram, Kabulu i Gamberi. Zgoda na wysłanie żołnierzy na razie dotyczy 6 miesięcy. Później może zostać wydłużona.

Czym będą zajmować się Polacy?

Polscy żołnierze będą odpowiadać za zadania o charakterze doradczym. Do głównych będzie należeć: „doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu, ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań i ochrona bazy oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych”.

– Obawiam się, że prowadzenie misji szkoleniowej w Afganistanie nie jest najlepszym pomysłem. NATO prowadziło już podobną operację w Iraku i nie skończyła się ona sukcesem – zauważa gen. Roman Polko. Według niego żołnierze Sojuszu w praktyce mogą zastępować afgańską policję. Prowadzenie kolejnej misji – jak przekonuje generał – może sprawić, że Afgańczycy nie przejmą pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swojego kraju, ale będą zasłaniać się wojskami Sojuszu. – O wiele lepiej byłoby szkolić afgańskich instruktorów u nas, w państwach NATO, a oni przekazywaliby później tę wiedzę swoim siłom bezpieczeństwa – dodaje gen. Roman Polko.

Co więcej, nowa misja nie będzie bezpieczniejsza od poprzednich. – Mniejsze siły oznaczają mniejsze możliwości reagowania, jednocześnie afgańscy bandyci będą się czuć bardziej pewnie. Mam nadzieję, że nie będzie dochodziło do porwań żołnierzy NATO, jak to ma miejsce w Iraku i Syrii, gdzie powstało Państwo Islamskie – podkreśla gen. Polko.

Operacyjnie PKW będzie podporządkowany Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.

Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.


Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zdecydowano też o przesłaniu do prezydenta wniosku w sprawie udziału polskich żołnierzy w misji NATO Baltic Air Policing. Chodzi o nadzorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy. Polskie samoloty wrócą do bazy Szawle na Litwie po czteromiesięcznej przerwie. Od początku maja do początku września Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik 5” brał udział w 36. zmianie misji. Polaków wspierali Duńczycy, Brytyjczycy i Francuzi (ci ostatni stacjonowali w Malborku). Tym razem wiodącym państwem w misji będą Włochy.

JT

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan, sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1415831760
>Na wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano w budżecie MON 32 mln złotych.< Ile sprzętu dla naszego wojska można byłoby zakupić do obrony kraju.
4A-57-54-77
~sorbi
1415810160
Tak właśnie prezydent Komorowski dotrzymuje przedwyborczej obietnicy i "wycofuje" żołnierzy z Afganistanu. TAk samo jak Polacy pojechali na misję "stabilizacyjną"
FE-09-68-D7

Na straży historii
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Misja jest święta
Zwiad w miejskiej dżungli
Obrady NATO w Brukseli
75 lat od akcji „Kutschera”
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Cel – bezpieczna Europa
Najlepsi z najlepszych
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Służyć i towarzyszyć
Panie bez taryfy ulgowej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wsparcie na czterech łapach
Podchorążowie na zimowym survivalu
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Peaceful Pretexts of Putin
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Deputowani z USA murem za NATO
Testament geopolityczny prezydenta
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
O honor Polski walczącej
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Cel: bezpieczny dowódca
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Ramię w ramię z pogranicznikami
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Zwiadowcy w głębokim śniegu
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Sądny dzień Parośli
Diabły po Żelaznych Koniach
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Podwójne zamrożenie
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Bałtyk. Okno na świat
Pokonać strach przed ogniem
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Boeing walczy o Harpię
Wypływamy na prostą
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Bull Run” po raz ósmy
W Normandii upamiętnią polskich pilotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO