moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wypadek na poligonie. Zginął żołnierz

Podczas szkolenia na poligonie w Świętoszowie doszło do wypadku. W wyniku poważnych obrażeń ciała zginął starszy sierżant Marek Karpiel z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Rannemu żołnierzowi natychmiast udzielono pomocy medycznej, ale nie udało się go uratować. Okoliczności wypadku bada prokuratura.


– To była już ostatnia faza szkolenia poligonowego. Po zakończeniu działań taktycznych żołnierze wracali do swojej jednostki – mówi kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Do wypadku doszło wczoraj około godziny 15.50. Starszy sierżant Marek Karpiel uczestniczył wówczas w ewakuacji unieruchomionego przez usterkę techniczną wozu ewakuacji medycznej M-113S. Został ciężko ranny, gdy żołnierze przygotowywali ambulans do holowania. Poszkodowanemu udzielono od razu pierwszej pomocy medycznej, wezwano także karetkę pogotowia. Niestety, po kilkudziesięciu minutach reanimacji żołnierz zmarł.

– Przyjęliśmy informację o wypadku z wielkim smutkiem. To był bardzo doświadczony żołnierz, ceniony przez kolegów – dodaje kpt. Balik.

Przebieg zdarzenia sprawdzają teraz prokuratura i żandarmeria. Dodatkowo, komisję do ustalenia przyczyn wypadku powołał dowódca 10 Brygady płk Maciej Jabłoński.

Starszy sierżant Marek Karpiel miał 42 lata. Był pomocnikiem dowódcy plutonu – dowódcą działonu w dywizjonie artylerii samobieżnej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W armii służył od 1991 roku, a w Brygadzie od 1999 roku. Brał udział w operacji w Afganistanie podczas VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Pozostawił dwoje kilkunastoletnich dzieci i żonę. Rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną przez przedstawicieli wojska.

MKS

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, arch. 10BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Kamil
1415298060
Cześć i chwała bohaterom !
57-E5-20-9B

Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Sukces Polaka w biegu z marines
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
My, jedna armia
Dywersja na kolei. Są dowody
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Torpeda w celu
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Brytyjczycy na wschodniej straży
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Polski „Wiking” dla Danii
Dodatkowe zapory
Is It Already War?
Plan na WAM
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Pięściarska uczta w Suwałkach
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
„Road Runner” w Libanie
Standardy NATO w Siedlcach
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Kaman – domknięcie historii
Czy to już wojna?
Awanse w dniu narodowego święta
Im ciemniej, tym lepiej
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Mundurowi z benefitami
Gdy ucichnie artyleria
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Dzień wart stu lat
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Ogień z Leopardów na Łotwie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Wojskowy bus do szczęścia
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Mity i manipulacje
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
„Zamek” pozostał bezpieczny
Marynarze podjęli wyzwanie
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kosmiczna wystawa
Ułani szturmowali okopy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO