moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admirał Ambroziak obejmuje obowiązki

Mając zaledwie 30 lat został dowódcą swojego pierwszego okrętu – dozorowca ORP „Kaszub”. Potem między innymi sprowadzał ze Stanów Zjednoczonych pierwszą w polskiej marynarce fregatę typu Oliver Hazard Perry i dowodził 3 Flotyllą Okrętów. Jutro kontradm. Marian Ambroziak stanie na czele Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ.


– To dowód zaufania przełożonych, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie i odpowiedzialność – podkreślał kontradm. Marian Ambroziak podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Od jutra będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie i nadzorowanie modernizacji technicznej sił morskich oraz szkolenie personelu w nowych strukturach dowodzenia polską armią.

Jego podwładni mówią o nim: konkretny i pracowity. Kontradm. Ambroziak służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 34 lat temu. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, a już w trakcie służby Akademię Sztabową Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii i Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie.

Jako młody podporucznik wszedł do załogi ścigacza ORP „Zawzięty”. W 1987 roku został zastępcą dowódcy, zaś po trzech latach dowódcą ówczesnego dozorowca ORP „Kaszub”. W momencie obejmowania drugiego z tych stanowisk miał zaledwie 30 lat. Pięć lat później trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej. Wkrótce powrócił jednak do służby na morzu.

ORP „Kaszub” - jednym z jego dowódców był kontradm. Marian Ambroziak.

W 2000 roku wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby przejąć od tamtejszej marynarki i sprowadzić do Polski pierwszą z dwóch fregat Oliver Hazard Perry. – Uroczystość odbyła się 15 marca 2000 roku, w bazie Norfolk – wspominał niedawno w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Jednym z elementów było symboliczne zejście z pokładu amerykańskiej załogi, wówczas jeszcze USS „Clark”. Na ich miejsce wchodziliśmy my, a chwilę potem biało-czerwona bandera powędrowała w górę. Był piękny, słoneczny dzień. Tę chwilę zapamiętam do końca życia – mówił.

Kilka miesięcy później, już w Polsce okręt otrzymał nową nazwę – ORP „Gen. K. Pułaski”, a ówczesny komandor Ambroziak został jego pierwszym dowódcą. Potem był powrót do pracy na lądzie i kolejne stanowiska, włącznie z zastępcą szefa szkolenia Marynarki Wojennej. W 2012 roku kontradm. Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i stamtąd, po zmianach w strukturach dowodzenia polską amią, trafił do Warszawy, do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Inspektoracie Marynarki Wojennej był ostatnio szefem Zarządu Morskiego.

Jutro kontradm. Ambroziak zastąpi na stanowisku wiceadm. Ryszarda Demczuka. Odchodzący szef inspektoratu ukończył m.in. Akademię Marynarki Wojennej, Akademię Obrony Narodowej, podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA i waszyngtoński Narodowy Uniwersytet Obrony. W czasie swojej służby był między innymi dowódcą kutra rakietowego ORP „Oksywie” i okrętu rakietowego ORP „Grom”, dowodził Centrum Operacji Morskich, był szefem szkolenia, a potem zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Przez rok służył też w Afganistanie, gdzie był zastępcą dowódcy Połączonej Międzyagencyjnej Grupy Zadaniowej. Odpowiadała ona za zwalczanie biznesu narkotykowego i zorganizowanej przestępczości.

Wiceadm. Demczuk był pomysłodawcą organizowania Okrętowych Grup Zadaniowych. Pozwoliły one na zgrywanie załóg jednostek różnego typu. OGZ-y organizowane są regularnie, ostatnio po raz pierwszy ćwiczenie odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Z polskimi okrętami współpracowały jednostki z Holandii i Litwy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Odwiedź „kuźnię generałów”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Zoom na proobronność”
Cel – bezpieczna Europa
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Kampania wyborcza poza armią
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Generała Andersa akces do NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
201 maratonów w 201 krajach
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Fuzja w ramach PGZ
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Pancerna walka w mieście
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Otwarte drzwi
Szef NATO w Warszawie
Panie bez taryfy ulgowej
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pogromcy czołgów poszukiwani
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
12 Brygada 20 lat w NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Drugie życie Wilczego Szańca
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
19 medali żołnierzy
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Getting on an Even Keel
To był realny plan odbudowy Polski
Trzecia Setka Komandosa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
W Brukseli o bezpieczeństwie
MP5: pierwszy z NATO
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Śmierć „Zapory”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pokonać strach przed ogniem
Wizja marszałka prysła w Rydze
Rusza program „cyber.mil z klasą”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO