moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admirał Ambroziak obejmuje obowiązki

Mając zaledwie 30 lat został dowódcą swojego pierwszego okrętu – dozorowca ORP „Kaszub”. Potem między innymi sprowadzał ze Stanów Zjednoczonych pierwszą w polskiej marynarce fregatę typu Oliver Hazard Perry i dowodził 3 Flotyllą Okrętów. Jutro kontradm. Marian Ambroziak stanie na czele Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ.


– To dowód zaufania przełożonych, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie i odpowiedzialność – podkreślał kontradm. Marian Ambroziak podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Od jutra będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie i nadzorowanie modernizacji technicznej sił morskich oraz szkolenie personelu w nowych strukturach dowodzenia polską armią.

Jego podwładni mówią o nim: konkretny i pracowity. Kontradm. Ambroziak służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 34 lat temu. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, a już w trakcie służby Akademię Sztabową Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii i Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie.

Jako młody podporucznik wszedł do załogi ścigacza ORP „Zawzięty”. W 1987 roku został zastępcą dowódcy, zaś po trzech latach dowódcą ówczesnego dozorowca ORP „Kaszub”. W momencie obejmowania drugiego z tych stanowisk miał zaledwie 30 lat. Pięć lat później trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej. Wkrótce powrócił jednak do służby na morzu.

ORP „Kaszub” - jednym z jego dowódców był kontradm. Marian Ambroziak.

W 2000 roku wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby przejąć od tamtejszej marynarki i sprowadzić do Polski pierwszą z dwóch fregat Oliver Hazard Perry. – Uroczystość odbyła się 15 marca 2000 roku, w bazie Norfolk – wspominał niedawno w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Jednym z elementów było symboliczne zejście z pokładu amerykańskiej załogi, wówczas jeszcze USS „Clark”. Na ich miejsce wchodziliśmy my, a chwilę potem biało-czerwona bandera powędrowała w górę. Był piękny, słoneczny dzień. Tę chwilę zapamiętam do końca życia – mówił.

Kilka miesięcy później, już w Polsce okręt otrzymał nową nazwę – ORP „Gen. K. Pułaski”, a ówczesny komandor Ambroziak został jego pierwszym dowódcą. Potem był powrót do pracy na lądzie i kolejne stanowiska, włącznie z zastępcą szefa szkolenia Marynarki Wojennej. W 2012 roku kontradm. Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i stamtąd, po zmianach w strukturach dowodzenia polską amią, trafił do Warszawy, do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Inspektoracie Marynarki Wojennej był ostatnio szefem Zarządu Morskiego.

Jutro kontradm. Ambroziak zastąpi na stanowisku wiceadm. Ryszarda Demczuka. Odchodzący szef inspektoratu ukończył m.in. Akademię Marynarki Wojennej, Akademię Obrony Narodowej, podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA i waszyngtoński Narodowy Uniwersytet Obrony. W czasie swojej służby był między innymi dowódcą kutra rakietowego ORP „Oksywie” i okrętu rakietowego ORP „Grom”, dowodził Centrum Operacji Morskich, był szefem szkolenia, a potem zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Przez rok służył też w Afganistanie, gdzie był zastępcą dowódcy Połączonej Międzyagencyjnej Grupy Zadaniowej. Odpowiadała ona za zwalczanie biznesu narkotykowego i zorganizowanej przestępczości.

Wiceadm. Demczuk był pomysłodawcą organizowania Okrętowych Grup Zadaniowych. Pozwoliły one na zgrywanie załóg jednostek różnego typu. OGZ-y organizowane są regularnie, ostatnio po raz pierwszy ćwiczenie odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Z polskimi okrętami współpracowały jednostki z Holandii i Litwy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


15 lat JFTC
Fabryka dżihadystów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Sprawdzian dla WOT-u
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Dołącz do zawodowców
Jihadist Mill
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nowy batalion podhalańczyków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wywiad AK w służbie aliantów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Czarna taktyka Agatu
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zmiany w przepisach mundurowych
Tu się zadań nie wybiera
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Jelcze dla Wisły
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Targi Air Fair 2019
Szef NATO w Warszawie
Ich zadanie – zdobyć informację
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Modernizacja floty powietrznej
Kierunek: Afganistan
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Modernizacja bombowców
Follow Me
Żołnierze pomagają powodzianom
Nano-drony dla specjalsów
Kampania wyborcza poza armią
Święto specjalsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pomóżmy bliskim żołnierza
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
„Baltic Protector”
Zmiana warty na Mazurach
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Uchylone wrota piekieł
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
F-16 wracają do Polski
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Region Without a Key

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO