moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admirał Ambroziak obejmuje obowiązki

Mając zaledwie 30 lat został dowódcą swojego pierwszego okrętu – dozorowca ORP „Kaszub”. Potem między innymi sprowadzał ze Stanów Zjednoczonych pierwszą w polskiej marynarce fregatę typu Oliver Hazard Perry i dowodził 3 Flotyllą Okrętów. Jutro kontradm. Marian Ambroziak stanie na czele Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ.


– To dowód zaufania przełożonych, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie i odpowiedzialność – podkreślał kontradm. Marian Ambroziak podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Od jutra będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie i nadzorowanie modernizacji technicznej sił morskich oraz szkolenie personelu w nowych strukturach dowodzenia polską armią.

Jego podwładni mówią o nim: konkretny i pracowity. Kontradm. Ambroziak służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 34 lat temu. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, a już w trakcie służby Akademię Sztabową Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii i Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie.

Jako młody podporucznik wszedł do załogi ścigacza ORP „Zawzięty”. W 1987 roku został zastępcą dowódcy, zaś po trzech latach dowódcą ówczesnego dozorowca ORP „Kaszub”. W momencie obejmowania drugiego z tych stanowisk miał zaledwie 30 lat. Pięć lat później trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej. Wkrótce powrócił jednak do służby na morzu.

ORP „Kaszub” - jednym z jego dowódców był kontradm. Marian Ambroziak.

W 2000 roku wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby przejąć od tamtejszej marynarki i sprowadzić do Polski pierwszą z dwóch fregat Oliver Hazard Perry. – Uroczystość odbyła się 15 marca 2000 roku, w bazie Norfolk – wspominał niedawno w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Jednym z elementów było symboliczne zejście z pokładu amerykańskiej załogi, wówczas jeszcze USS „Clark”. Na ich miejsce wchodziliśmy my, a chwilę potem biało-czerwona bandera powędrowała w górę. Był piękny, słoneczny dzień. Tę chwilę zapamiętam do końca życia – mówił.

Kilka miesięcy później, już w Polsce okręt otrzymał nową nazwę – ORP „Gen. K. Pułaski”, a ówczesny komandor Ambroziak został jego pierwszym dowódcą. Potem był powrót do pracy na lądzie i kolejne stanowiska, włącznie z zastępcą szefa szkolenia Marynarki Wojennej. W 2012 roku kontradm. Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i stamtąd, po zmianach w strukturach dowodzenia polską amią, trafił do Warszawy, do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Inspektoracie Marynarki Wojennej był ostatnio szefem Zarządu Morskiego.

Jutro kontradm. Ambroziak zastąpi na stanowisku wiceadm. Ryszarda Demczuka. Odchodzący szef inspektoratu ukończył m.in. Akademię Marynarki Wojennej, Akademię Obrony Narodowej, podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA i waszyngtoński Narodowy Uniwersytet Obrony. W czasie swojej służby był między innymi dowódcą kutra rakietowego ORP „Oksywie” i okrętu rakietowego ORP „Grom”, dowodził Centrum Operacji Morskich, był szefem szkolenia, a potem zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Przez rok służył też w Afganistanie, gdzie był zastępcą dowódcy Połączonej Międzyagencyjnej Grupy Zadaniowej. Odpowiadała ona za zwalczanie biznesu narkotykowego i zorganizowanej przestępczości.

Wiceadm. Demczuk był pomysłodawcą organizowania Okrętowych Grup Zadaniowych. Pozwoliły one na zgrywanie załóg jednostek różnego typu. OGZ-y organizowane są regularnie, ostatnio po raz pierwszy ćwiczenie odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Z polskimi okrętami współpracowały jednostki z Holandii i Litwy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Czarny odchodzi do cywila
Sprawdzają Brutusa
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najpierw „Sonda”, później promocja
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spełniliśmy swój obowiązek
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Amerykańska przyszłość WZL
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wojna wywiadów
Strzelać nauczyłem się sam
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Szukamy następcy Herculesa
A Wave of Alliances
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Zielonka dla Patriotów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Śladami Pierwszej Pancernej
Piknik ze smakiem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Preselekcja u komandosów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przysięga śląskich terytorialsów
„Pułaski” wrócił do kraju
Jedna misja, jeden zespół
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO