moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admirał Ambroziak obejmuje obowiązki

Mając zaledwie 30 lat został dowódcą swojego pierwszego okrętu – dozorowca ORP „Kaszub”. Potem między innymi sprowadzał ze Stanów Zjednoczonych pierwszą w polskiej marynarce fregatę typu Oliver Hazard Perry i dowodził 3 Flotyllą Okrętów. Jutro kontradm. Marian Ambroziak stanie na czele Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ.


– To dowód zaufania przełożonych, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie i odpowiedzialność – podkreślał kontradm. Marian Ambroziak podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Od jutra będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie i nadzorowanie modernizacji technicznej sił morskich oraz szkolenie personelu w nowych strukturach dowodzenia polską armią.

Jego podwładni mówią o nim: konkretny i pracowity. Kontradm. Ambroziak służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 34 lat temu. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, a już w trakcie służby Akademię Sztabową Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii i Akademię Obrony Narodowej w Rembertowie.

Jako młody podporucznik wszedł do załogi ścigacza ORP „Zawzięty”. W 1987 roku został zastępcą dowódcy, zaś po trzech latach dowódcą ówczesnego dozorowca ORP „Kaszub”. W momencie obejmowania drugiego z tych stanowisk miał zaledwie 30 lat. Pięć lat później trafił do Dowództwa Marynarki Wojennej. Wkrótce powrócił jednak do służby na morzu.

ORP „Kaszub” - jednym z jego dowódców był kontradm. Marian Ambroziak.

W 2000 roku wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby przejąć od tamtejszej marynarki i sprowadzić do Polski pierwszą z dwóch fregat Oliver Hazard Perry. – Uroczystość odbyła się 15 marca 2000 roku, w bazie Norfolk – wspominał niedawno w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Jednym z elementów było symboliczne zejście z pokładu amerykańskiej załogi, wówczas jeszcze USS „Clark”. Na ich miejsce wchodziliśmy my, a chwilę potem biało-czerwona bandera powędrowała w górę. Był piękny, słoneczny dzień. Tę chwilę zapamiętam do końca życia – mówił.

Kilka miesięcy później, już w Polsce okręt otrzymał nową nazwę – ORP „Gen. K. Pułaski”, a ówczesny komandor Ambroziak został jego pierwszym dowódcą. Potem był powrót do pracy na lądzie i kolejne stanowiska, włącznie z zastępcą szefa szkolenia Marynarki Wojennej. W 2012 roku kontradm. Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i stamtąd, po zmianach w strukturach dowodzenia polską amią, trafił do Warszawy, do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Inspektoracie Marynarki Wojennej był ostatnio szefem Zarządu Morskiego.

Jutro kontradm. Ambroziak zastąpi na stanowisku wiceadm. Ryszarda Demczuka. Odchodzący szef inspektoratu ukończył m.in. Akademię Marynarki Wojennej, Akademię Obrony Narodowej, podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA i waszyngtoński Narodowy Uniwersytet Obrony. W czasie swojej służby był między innymi dowódcą kutra rakietowego ORP „Oksywie” i okrętu rakietowego ORP „Grom”, dowodził Centrum Operacji Morskich, był szefem szkolenia, a potem zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Przez rok służył też w Afganistanie, gdzie był zastępcą dowódcy Połączonej Międzyagencyjnej Grupy Zadaniowej. Odpowiadała ona za zwalczanie biznesu narkotykowego i zorganizowanej przestępczości.

Wiceadm. Demczuk był pomysłodawcą organizowania Okrętowych Grup Zadaniowych. Pozwoliły one na zgrywanie załóg jednostek różnego typu. OGZ-y organizowane są regularnie, ostatnio po raz pierwszy ćwiczenie odbyło się w międzynarodowej obsadzie. Z polskimi okrętami współpracowały jednostki z Holandii i Litwy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


„Bolko” w służbie
 
Pretorianie na Mazurach
Security Game
They Train Together, They Fight Together
JWK z odznaką pamiątkową
Obradowała Rada Gabinetowa
Palmiry – miejsce kaźni
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ważka bliżej
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Militaria na Zamku Królewskim
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Double Eagle po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Stulatka hydrografia
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Darłowo czeka na śmigłowce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nauka zimowego pływania
Chciałem walczyć z Niemcami
Śmierć bohatera
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
Iran uderza w USA
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Rozpoznają skażenie Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO