moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół wieku Wojskowego Instytutu Medycznego

Oddział ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego, czy ośrodek ze stacją konferencji telemedycznych. – To szpital unikatowy na medycznej mapie Polski, służy wszystkim, ale dla wojska jest szczególnie ważny – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak podczas jubileuszu 50-lecia Wojskowego Instytutu Medycznego.


Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie powstał w 1964 roku jako sztandarowa placówka medyczna wojskowej służby zdrowia. Dziś z okazji jego jubileuszu pracownikom Wojskowego Instytutu Medycznego dziękował wicepremier Tomasz Siemoniak.

– Za waszą pracę, za wasz profesjonalizm i serce dla pacjentów – dziękuję. Doceniam to, co zrobiono dla żołnierzy wracających z misji, opiekę jaką otoczono osoby z zespołem stresu pourazowego. W tym zakresie placówka jest na światowym poziomie – mówił Tomasz Siemoniak, otwierając spotkanie w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego. Poświęcono je roli szpitali wojskowych w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Doświadczenia z misji

Szef MON podkreślał, że WIM wciąż się rozwija. Na inwestycje w nim resort obrony wydał w ciągu ostatnich trzech lat 160 mln zł. Modernizowana jest baza lecznicza i diagnostyczna, w kilku klinikach przeprowadzono generalne remonty.


Dyrektor WIM gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak dodał, że podobnie jak dla całych Sił Zbrojnych, także dla Instytutu misje w Iraku i Afganistanie były olbrzymim wyzwaniem. – Szpital jest przykładem jednostki, która z pożytkiem dla pacjentów w kraju potrafi wykorzystać doświadczenia wojskowe, także te sprawdzone podczas działań wojennych. Dzięki nim usprawniamy cywilną służbę zdrowia, a nasz personel medyczny to często cisi bohaterowie – mówił dyrektor WIM.

Podczas konferencji omawiano także prace badawczo naukowe prowadzone w WIM, m.in. projekt dotyczący poprawy bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy na misjach. Specjaliści pracujący nad nim mają zaproponować rozwiązania, które pomogą minimalizować skutki eksplozji „ajdików” pod pojazdami i tym samym poprawić bezpieczeństwo żołnierzy. Ten projekt WIM prowadzi m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Obrony Narodowej, Wojskowym  Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniką Śląską oraz AMZ-Kutno.


Programy badawcze

Rozmawiano też o znaczeniu programów profilaktyki zdrowotnej w Siłach Zbrojnych. Chodzi tu szczególnie o unikatowy „Program profilaktyki chorób układu krążenia w Siłach Zbrojnych” prowadzony przez specjalistów Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego. To największy tego typu przedsięwzięcie w kraju.

W konferencji z okazji jubileuszu Instytutu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele kierownictwa wojska oraz reprezentanci środowisk medycznych. Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent Bronisław Komorowski.

Szpital przy ulicy Szaserów w Warszawie od 2002 roku działa już jako Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON (powstał na bazie Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej).


Placówka prowadzi wielospecjalistyczną działalność diagnostyczno-leczniczą, udziela specjalistycznej pomocy medycznej w stanach nagłych, kształci podyplomowo lekarzy wojskowej służby zdrowia we wszystkich specjalnościach. WIM jest także ośrodkiem naukowo-badawczym w dziedzinie medycyny klinicznej, organizacji ochrony zdrowia wojska i nauk biomedycznych. Prowadzi też konsultacje wysokospecjalistyczne dla terenowych placówek wojskowej służby zdrowia.

Na swoją działalność, oprócz środków własnych, WIM stara się pozyskać środki m.in. z projektów unijnych, programów współpracy polsko-amerykańskiej czy grantów. Dzięki temu utworzono w WIM m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego, Ośrodek informatyczny ze stacją konferencji telemedycznych.

Instytut jest dwukrotnym finalistą konkursu „Lider Informatyki”. Zarządzający WIM gen. bryg. Grzegorz Gielerak dostał w 2012 roku tytuł Menadżera Roku w Ochronie Zdrowia.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy / DPI MON, arch. WIM

dodaj komentarz

komentarze

~LISLIS
1414948860
NIC SIĘ NIE DZIEJE ZA DARMO. PERSONEL BIORĄCY UDZIAŁ W BADANIACH PROFILAKTYCZNYCH DOSTAJE OGROMNE PIENIĄDZE TZW " PREMIE NAUKOWE"
BB-2D-FF-69
~Katol
1414752780
nie za dużo tych "niebojowych" instytucji w wojsku ?
4B-26-E9-39

Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
 
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Logistycy transportują środki ochronne
Ochotnik do Polski
Sześć dekad pod wirnikiem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Bomby w Odrze
Medycy WOT kontra COVID-19
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Sukcesy sportowców w mundurach
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rakiety w celu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Obradowała Rada Gabinetowa
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Poprad w kolejnej jednostce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Dwa oblicza agenta wywiadu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trzy cele na ścieżce
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi medycy w gotowości
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Następca RPG-7
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Terytorialsi nie stracą dodatku
Początek katyńskiej zbrodni
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Edukacja na platformie
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Iran uderza w USA
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
PGZ pomaga w walce z epidemią
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Nowy wiceminister w MON
Policja i wojsko kontra COVID-19
PKW Orlik na półmetku
Nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO