moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pojazdy opancerzone będą bezpieczniejsze

Jak zmieniać konstrukcję i pancerze pojazdów wojskowych, by lepiej chroniły żołnierzy przed skutkami wybuchu miny pułapki? Naukowcy z kilku ośrodków pracują właśnie nad rozwiązaniami, które podniosą bezpieczeństwo żołnierzy. Projekt badawczy ma potrwać pięć lat.

Improwizowane ładunki wybuchowe to wciąż jedno z największych zagrożeń dla żołnierzy służących poza granicami kraju. Większość poległych i rannych na misjach stanowią właśnie ofiary min pułapek. Dlatego eksperci wojskowych ośrodków naukowych pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zminimalizować skutki eksplozji ajdików pod pojazdami. – Chcemy pokazać, co zmienić w konstrukcji czy opancerzeniu pojazdu, żeby żołnierze w trakcie wykonywania zadań byli bardziej bezpieczni. Chodzi tu na przykład o mobilne struktury energochłonne czy zmiany konstrukcyjne pojazdów, które będą w stanie rozproszyć energię wybuchu i ograniczą negatywne skutki wybuchu dla człowieka – tłumaczy dr Grzegorz Sławiński, kierownik projektu z Wojskowej Akademii Technicznej.

Eksperyment z Rosomakiem

Eksperci wykorzystują techniczne i medyczne bazy danych zebranych po atakach na polskie pojazdy z żołnierzami w Iraku i Afganistanie. Analizowane były już m.in. informacje dotyczące wielkości ładunków, taktyki ich użycia i skutków, jakie spowodowały wybuchy. Specjaliści z WAT pojechali też pod Hindukusz. Przeprowadzili tam testy uszkodzonego przez IED Rosomaka. Pod kadłubem pojazdu umieszczali ładunki wybuchowe, a potem obserwowali reakcję konstrukcji na wybuch: obciążenia działające na konstrukcję, pomiary ciśnienia fali uderzeniowej, deformacje kadłuba.

Oprócz specjalistów z WAT prace badawcze prowadzą także eksperci z Wojskowego Instytutu Medycznego. – Opieraliśmy się na własnych danych o obrażeniach i urazach żołnierzy, które zbieramy od początku naszych misji w Iraku, a teraz w Afganistanie. Szczegółowo analizowaliśmy przypadki żołnierzy, którzy ucierpieli właśnie w wyniku eksplozji, i którzy po powrocie do kraju byli u nas leczeni – tłumaczy gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Jak podkreśla generał, pod uwagę brane były nie tylko miejsca i rodzaje urazów żołnierzy, ale też np. informacje o tym, gdzie siedział żołnierz w czasie, gdy zdarzył się wypadek, czy miał zapięte pasy, założony hełm itp. Dzięki takim danym możliwe było wskazanie tych miejsc w pojazdach, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Wyniki wszystkich dotychczasowych analiz pozwoliły ekspertom z WAT na stworzenie modeli przestrzennych, odzwierciedlających rzeczywistą konstrukcję pojazdu. – Teraz prowadzimy kolejne badania, podczas których testujemy zaawansowane struktury energochłonne, w tym wykorzystujące innowacyjne materiały. Z najlepszych, które się sprawdzą, będzie mogła powstać konstrukcja „sandwiczowa”, czyli taka, w której poszczególne warstwy będą miały inne właściwości i będą rozpraszały inny rodzaj energii. W kolejnych etapach będziemy już sprawdzać, czy wytypowane struktury w połączeniu z konstrukcją pojazdu przynoszą zadowalające efekty – tłumaczy dr Sławiński. Przyznaje, że nie da się stworzyć konstrukcji, która będzie całkowicie odporna na wybuch. – Chcemy jednak poprzez użyte materiały i zastosowane rozwiązania ograniczyć skutki eksplozji do takich wartości, które ludzki organizm jest w stanie znieść bez większego szwanku – zapewnia dr Sławiński.

Rozwiązania, nad którymi pracują specjaliści dotyczą także zmian wewnątrz pojazdu, np. w systemie siedzeń, mocowaniu oparć i siedzisk czy montażu paneli wyścielających podłogę kabiny.

Amerykanie prowadzą podobne badania

Podobne analizy od lat prowadzi armia amerykańska. W ich wyniku ulepszono pancerze oraz wzmocniono między innymi podłogi w transporterach. Jednak polski projekt jest bardziej kompleksowy. – Problem odporności na wybuch miny czy IED jest analizowany w różnych krajach, ale my wyjątkowo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Nasze badania są bardzo zaawansowane, a w kręgu naszych zainteresowań są nie tylko pojazdy, ale przede wszystkim ludzie i ich zdrowie – mówi dr Sławiński.

Generał Gielerak podkreśla także, że w polski projekt jest zaangażowanych wyjątkowo dużo specjalistów z różnych dziedzin. – To mocna strona tego projektu bo pozwala na jednoczesną analizę zagadnienia pod kątem medycznym, operacyjnym i technicznym z równoczesnym zastosowaniem najnowszych technik diagnostycznych i obliczeniowych – mówi dyrektor WIM.

Prace, które mają potrwać pięć lat, prowadzą eksperci z WAT, Wojskowego Instytutu Medycznego, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniki Śląską oraz AMZ-Kutno. Wspierają ich Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich (obecnie firma Rosomak S.A.). Koszt projektu to około 30 milionów złotych. Większość, bo aż 28 milionów, sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozostałe 2 miliony wnoszą do projektu jego uczestnicy.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~prokurator
1414437600
Czas zacząć projektować, budować ROSOMAKA 2, nasz nowy KTO z uwzględnieniem naszej myśli technicznej, doświadczeń w eksploatacji w Afganistanie w działaniach wojennych oraz doświadczeń z tych przeprowadzanych badań. Wyposażyć go należy w polską wieże z HSW, czujniki strzału (z której strony padł strzał), polską stal z Huty Stali Jakościowej ze Stalowej Woli, dodatkowe pancerze z grafenu, kamery wokół wozu itp, itd. Możliwości są duże, trzeba tylko przestać teoretyzować i bawić się w ciuciubabkę na linii MON-producent. Polski przemysł robi coraz lepsze produkty tylko decydenci uwikłani są w niezrozumiałe dla przeciętnego śmiertelnika układy.
C3-1C-F9-E4
~bombel
1414317720
Co to jest mina pułapka? Czy są miny, które nie są pułapkami? Jaki jest cel nazywania miny, miną pułapką? Może poprostu improwizowany ładunek wybuchowy jak chcesz odróżnić od klasycznej miny z fabryki. Tylko po co? Różnica jest czysto techniczna. To jest poziom dziennikarstwa poniżej jakiejkolwiek krytyki. To jest poziom małorozgarniętego gimnazjalisty. Bardziej inteligentny i odważny gimnazjalista już by się z tego nabijał i sam nie chciał tego powtarzać. Pozdrawiam, stały czytelnik.
13-46-02-67
~andy
1414315260
czy przypadkiem wyniki naszych badań nie zostaną przekazane naszym "drogim" fińskim licencjodawcą za "friko" ... i jeszcze ędziemy musieli z nimi uzgadniać i płacić za odstępstwa od licencji ...
EF-0D-ED-3F
~ja
1414267320
Co z GRAFENEM? Stanowić może dobry pancerz (i nie tylko) dla pojazdów wojskowych? Może mieć inne zastosowania w wojsku.
EE-8B-C5-05

Śmierć bohatera
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Obradowała Rada Gabinetowa
Ważka bliżej
We Are All Darfur
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stulatka hydrografia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
Security Game
Militaria na Zamku Królewskim
„Bolko” w służbie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chciałem walczyć z Niemcami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Krwawe walki o Monte Cassino
JWK z odznaką pamiątkową
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Własne interesy Europy
They Train Together, They Fight Together
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO