moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operatorzy radiostacji po egzaminach

Jak przygotować do pracy radiostację lotniczą, zaprogramować kanały oraz nawiązać łączność – tego uczyli się żołnierze sił powietrznych. W zegrzyńskim Centrum Szkolenia zdawali egzamin końcowy. Teraz od między innymi ich pracy zależeć będzie jakość łączności na lotniskach.


Systemy radiowe są jednym z podstawowych środków łączności w siłach zbrojnych większości państwa świata. Polskie wojsko wykorzystuje w tym celu kilkanaście rodzajów radiostacji. – Kursy z ich obsługi organizowane są u nas cyklicznie w ciągu całego roku. Biorą w nich udział żołnierze ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych – tłumaczy kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Lotnicza radiostacja

Tym razem do podwarszawskiej „kuźni łącznościowców” przyjechało 12 żołnierzy: podoficerów i szeregowych zawodowych. Na co dzień pracują w składzie obsług technicznych lotnisk w m.in. Radomiu, Świdwinie i Krakowie. Do Zegrza przyjechali, by nauczyć się obsługi radiostacji lotniczej XT 452 U8U. – To nowoczesna cyfrowa radiostacja, która jako pierwsza, kilka lat temu, zaczęła wypierać analogowe radiostacje lotnicze. Obecnie w systemach powietrznej łączności radiowej to jeden z głównych tego rodzaju sprzętów. Zapewnia on wymianę informacji między korespondentami będącymi na ziemi i w powietrzu – tłumaczy mł. chor. Marcin Tulin, starszy instruktor cyklu łączności.

„XT” wykorzystywane są chociażby do zabezpieczenia łączności z myśliwcami MiG 29 i Su-22. Używa ich także marynarka wojenna – tu służą do łączności lotniczej okrętów ze śmigłowcami brygad lotnictwa, np.: Mi-17, W-3 Sokół czy Bryza.

Kurs w Zegrzu trwał dwa tygodnie. Żołnierze rozpoczęli naukę od abecadła łącznościowca. Poznali podstawowe pojęcia z tej dziedziny, jak choćby sposoby propagacji fal radiowych czy zasady działania łączności radiowej. Zapoznani zostali też z aktualnymi przepisami prowadzenia korespondencji w sieciach powietrznych i sposobem jej zapisywania. – Choć to nie oni będą bezpośrednio rozmawiać z pilotem, to od ich pracy, od przygotowania radiostacji i zapewnienia sprawności jej działania, będzie zależała jakość łączności pomiędzy nawigatorem prowadzącym statek powietrzny z ziemi a pilotem. Dlatego to tak ważne elementy tego szkolenia – dodaje mł. chor. Tulin.

Doświadczenie to podstawa

Potem nadszedł czas na szkolenie praktyczne. Żołnierze uczyli się m.in. budowy sprzętu, przygotowania go do pracy, ustawiania zadanej częstotliwości, strojenia i funkcji poszczególnych paneli. Poznali działanie na przykład panelu częstotliwości ratunkowych, które obowiązują, gdy w powietrzu dochodzi do sytuacji awaryjnych.

Jak przyznaje instruktor to właśnie praktyka podczas podobnych kursów sprawia słuchaczom najwięcej problemów. – Trzeba pamiętać, że większość osób ma z takim sprzętem do czynienia po raz pierwszy. Współczesne radiostacje są stosunkowo nietrudne w obsłudze, więc w dwa tygodnie możemy nauczyć żołnierzy podstaw działania na nich. Żeby płynnie pracować na radiostacji, niezbędne jest jednak doświadczenie i praktyka – dodaje podoficer.

W piątek słuchacze zdawali egzamin końcowy, w czasie którego sprawdzana była wiedza teoretyczna i praktyczna. Podczas tej ostatniej żołnierze mieli do wykonania zadania, których uczyli się w ostatnich dniach. – To były standardowe czynności, czyli na przykład przygotowanie sprzętu do pracy czy ustawienie danych parametrów – mówi mł. chor. Tulin. Wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia kursu.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało w październiku 1997 roku na bazie rozformowanej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności w Legnicy. Jest placówką, która szkoli kadry łączności dla potrzeb całych Sił Zbrojnych RP.

Szkolą się tu m. in. żołnierze zawodowi i pracownicy wojska na kursach specjalistycznych (w tym również na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych), żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz słuchacze szkół i uczelni wojskowych.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
Kajmany na gąsienicach
Rakiety z Mesko w F-35
Ofensywa Tuchaczewskiego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kraby w Bolesławcu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Ogromne zainteresowanie Soną
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
16 sekund Liberatora
Ochotnicy na ratunek
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zbiegowie z innego świata
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Testament Polski Walczącej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Duda jedzie do USA
Z menażką na wakacje
Fordy, a nie Nissany
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO