moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operatorzy radiostacji po egzaminach

Jak przygotować do pracy radiostację lotniczą, zaprogramować kanały oraz nawiązać łączność – tego uczyli się żołnierze sił powietrznych. W zegrzyńskim Centrum Szkolenia zdawali egzamin końcowy. Teraz od między innymi ich pracy zależeć będzie jakość łączności na lotniskach.


Systemy radiowe są jednym z podstawowych środków łączności w siłach zbrojnych większości państwa świata. Polskie wojsko wykorzystuje w tym celu kilkanaście rodzajów radiostacji. – Kursy z ich obsługi organizowane są u nas cyklicznie w ciągu całego roku. Biorą w nich udział żołnierze ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych – tłumaczy kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Lotnicza radiostacja

Tym razem do podwarszawskiej „kuźni łącznościowców” przyjechało 12 żołnierzy: podoficerów i szeregowych zawodowych. Na co dzień pracują w składzie obsług technicznych lotnisk w m.in. Radomiu, Świdwinie i Krakowie. Do Zegrza przyjechali, by nauczyć się obsługi radiostacji lotniczej XT 452 U8U. – To nowoczesna cyfrowa radiostacja, która jako pierwsza, kilka lat temu, zaczęła wypierać analogowe radiostacje lotnicze. Obecnie w systemach powietrznej łączności radiowej to jeden z głównych tego rodzaju sprzętów. Zapewnia on wymianę informacji między korespondentami będącymi na ziemi i w powietrzu – tłumaczy mł. chor. Marcin Tulin, starszy instruktor cyklu łączności.

„XT” wykorzystywane są chociażby do zabezpieczenia łączności z myśliwcami MiG 29 i Su-22. Używa ich także marynarka wojenna – tu służą do łączności lotniczej okrętów ze śmigłowcami brygad lotnictwa, np.: Mi-17, W-3 Sokół czy Bryza.

Kurs w Zegrzu trwał dwa tygodnie. Żołnierze rozpoczęli naukę od abecadła łącznościowca. Poznali podstawowe pojęcia z tej dziedziny, jak choćby sposoby propagacji fal radiowych czy zasady działania łączności radiowej. Zapoznani zostali też z aktualnymi przepisami prowadzenia korespondencji w sieciach powietrznych i sposobem jej zapisywania. – Choć to nie oni będą bezpośrednio rozmawiać z pilotem, to od ich pracy, od przygotowania radiostacji i zapewnienia sprawności jej działania, będzie zależała jakość łączności pomiędzy nawigatorem prowadzącym statek powietrzny z ziemi a pilotem. Dlatego to tak ważne elementy tego szkolenia – dodaje mł. chor. Tulin.

Doświadczenie to podstawa

Potem nadszedł czas na szkolenie praktyczne. Żołnierze uczyli się m.in. budowy sprzętu, przygotowania go do pracy, ustawiania zadanej częstotliwości, strojenia i funkcji poszczególnych paneli. Poznali działanie na przykład panelu częstotliwości ratunkowych, które obowiązują, gdy w powietrzu dochodzi do sytuacji awaryjnych.

Jak przyznaje instruktor to właśnie praktyka podczas podobnych kursów sprawia słuchaczom najwięcej problemów. – Trzeba pamiętać, że większość osób ma z takim sprzętem do czynienia po raz pierwszy. Współczesne radiostacje są stosunkowo nietrudne w obsłudze, więc w dwa tygodnie możemy nauczyć żołnierzy podstaw działania na nich. Żeby płynnie pracować na radiostacji, niezbędne jest jednak doświadczenie i praktyka – dodaje podoficer.

W piątek słuchacze zdawali egzamin końcowy, w czasie którego sprawdzana była wiedza teoretyczna i praktyczna. Podczas tej ostatniej żołnierze mieli do wykonania zadania, których uczyli się w ostatnich dniach. – To były standardowe czynności, czyli na przykład przygotowanie sprzętu do pracy czy ustawienie danych parametrów – mówi mł. chor. Tulin. Wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia kursu.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało w październiku 1997 roku na bazie rozformowanej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności w Legnicy. Jest placówką, która szkoli kadry łączności dla potrzeb całych Sił Zbrojnych RP.

Szkolą się tu m. in. żołnierze zawodowi i pracownicy wojska na kursach specjalistycznych (w tym również na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych), żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz słuchacze szkół i uczelni wojskowych.

PG

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Sprawdzają Brutusa
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Brawurowa ucieczka „Orła”
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polscy nurkowie na Islandii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wraca do Łomży
Głos (z) płonącej Warszawy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Dead to the World
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Walka i dyplomacja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rozpoczynamy nową erę
Selekcja w pigułce
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Agresja sowieckiego kolosa
Groźny jak Tallboy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
Polscy weterani i książę Harry
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Klasy wojskowe po nowemu
Stalin czekał i kalkulował
W Indiach mieli swój drugi dom
Z maratonu programowania do wojska
A Torn Subcontinent
Modernizacja starów 266
Festiwal Orkiestr w Mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO