moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz najlepszą książkę historyczną

Wspomnienia żołnierza Batalionu „Zośka”, losy Polaków walczących podczas II wojny, niezależny ruch kombatancki w PRL i akcje odbijania więźniów gestapo. Takie między innymi pozycje znalazły się w finale konkursu IPN na książkę historyczną roku. Głosować można do końca października.

Laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu.

– Naszym celem jest promowanie czytelnictwa publikacji historycznych oraz popularyzowanie najnowszych dziejów Polski – tłumaczy Anna Cisek z Instytutu Pamięci Narodowej, organizatora konkursu.

Jak podaje IPN, wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni zgłosili na konkurs 51 publikacji. Spośród nich jury pod przewodnictwem historyka prof. dr. hab. Piotra Franaszka, członka Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, wybrało 20 najlepszych, ich zdaniem, pozycji.

– Jury wytypowało po dziesięć książek w dwóch kategoriach: praca naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz publikacja popularnonaukowa o XX-wiecznej historii naszego kraju – wyjaśnia Anna Cisek.

Nominowane prace traktują o wielu aspektach naszej najnowszej historii. Jest wśród nich m.in. opracowanie poświęcone relacjom resortów bezpieczeństwa w NRD i PRL-u, książka o życiu Tatarów w II Rzeczypospolitej czy wspomnienia Karola Modzelewskiego, jednego z najbardziej znanych opozycjonistów.

Wśród wybranych książek znalazło się też kilka pozycji traktujących o historii wojskowości i wojen. To m.in. opracowanie o niezależnym powojennym ruchu kombatanckim, wspomnienia Henryka Kończykowskiego, żołnierza Batalionu „Zośka”, czy dzieje kilkudziesięciu oddziałów walczących w powojennej partyzantce.

Jury wybrało też książkę opowiadającą o życiu i pracy Stefana Korbońskiego, ostatniego delegata Rządu RP na Kraj oraz rozmowę z Witoldem Kieżunem, żołnierzem Armii Krajowej o konspiracji i Powstaniu Warszawskim.

Teraz swoich zwycięzców wybierają czytelnicy. Głos w internetowym plebiscycie na najlepszą książkę historyczną roku można oddać do końca października. – Zwycięzców głosowania oraz laureatów wybranych przez jury poznamy na uroczystej gali 6 listopada – podają organizatorzy.
Pełen spis publikacji oraz formularz do głosowania w konkursie, którego współorganizatorami są Polskie Radio i Telewizja Polska, znajdziemy na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html/.

Książki o tematyce wojskowej lub o historii wojen spośród nominowanych pozycji:

• Marek Jedynak „Niezależni kombatanci w PRL”. Opracowanie poświęcone niezależnemu środowisku kombatanckiemu w Polsce Ludowej.
• Stanisław M. Jankowski „Klucze do wolności. Ze zbrojną pomocą więźniom Gestapo, SS i NKWD”. Historia kilku akcji odbicia więźniów przeprowadzonych w czasie II wojny przez żołnierzy polskiego podziemia.
• Halik Kochanski „Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej”. Losy Polaków w czasie wojny – od pilotów walczących w bitwie o Anglię, przez więźniów sowieckiego Gułagu, aż po polskie sieroty w Indiach.
• Szymon Nowak, „Oddziały Wyklętych”. Historia działań 22 oddziałów antykomunistycznej partyzantki, wzbogacona o mało znane archiwalne fotografie.
• Jarosław Wróblewski „Zośkowiec”. Wspomnienia Henryka Kończykowskiego „Halicza”, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy harcerskiego Batalionu AK „Zośka”.
• Piotr Stanek „Stefan Korboński (1901–1989). Działalność polityczna i społeczna”. Książka opowiada o życiu ostatniego delegata Rządu RP na Kraj i szefa Kierownictwa Walki Cywilnej.
• Witold Kieżun, Robert Jarocki „Magdulka i cały świat. Rozmowa biograficzna przeprowadzona z Witoldem Kieżunem przez Roberta Jarockiego”. Witold Kieżun, profesor nauk ekonomicznych, opowiada m.in. o konspiracji, Powstaniu Warszawskim oraz pracy w misji ONZ w Afryce.
• Henryka Paśnik, Arkadiusz Paśnik „Obietnica. Historia, którą napisało życie”. Dzieje małej Hani wywiezionej zimą 1940 roku na Syberię.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Gajewski IPN

dodaj komentarz

komentarze


„Górale” zdobywają miasto
 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja starów 266
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
A Torn Subcontinent
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
Skok na lotnisko
Selekcja w pigułce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Dead to the World
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Umowa na Feniksy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Agresja sowieckiego kolosa
Polscy weterani i książę Harry
Cztery lata LITPOLUKBRIG
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Oko na Europę
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Thin Blue Line
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi na wysokościach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Irańskie szachy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Wojsko wraca do Łomży
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Moje serce należy też do Indii
Iranian Chess Game
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy nurkowie na Islandii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
GROM Challenge
Pamięć o tragedii
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Groźny jak Tallboy
Rozpoczynamy nową erę
Chorwacki test polskich kadetów
Walka i dyplomacja
Brawurowa ucieczka „Orła”
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO