moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klasy mundurowe na poligonie

Najlepiej z karabinka pneumatycznego strzelali uczniowie technikum z Kielc, a w biegach zwyciężyła drużyna z Nowego Sącza. Na poligonie Karliki pod Żaganiem trwa Centralny Zlot Klas Mundurowych. Rywalizacja o punkty zakończy się w piątek.Podczas imprezy uczniowie z 17 szkół walczą o punkty w trzech konkurencjach: marszobiegu, strzelaniu i konkursie piosenki marszowej. We wtorek do rywalizacji o punkty w zawodach strzeleckich i marszobiegu na dystansie 8 km stanęli uczniowie z jedenastu szkół. W każdej 30-osobowej reprezentacji 12 zawodników strzelało z 50 m z karabinka pneumatycznego do figury bojowej 23p. Do współzawodnictwa liczył się łączny wynik uzyskany przez wszystkich zawodników danej drużyny. Najwięcej – 244 punktów – uzyskali reprezentanci Niepublicznego Technikum Zawodowego z Kielc. Kolejne miejsca zajęły drużyny XIV Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku (237 pkt.) i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Elbląga (232 pkt.). Na czwartym miejscu strzelanie ukończyli uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych z Trzcinicy (187 pkt.). Piąte przypadło w rywalizacji Liceum Ogólnokształcącemu z miejscowości Urle (184 pkt.).

Najtrudniejszą konkurencją przygotowaną przez organizatorów imprezy z „Czarnej Dywizji” jest niewątpliwie marszobieg na 8 km i dlatego przy równej liczbie punktów w końcowym współzawodnictwie o wyższej lokacie decydować będzie wynik rywalizacji z biegu połączonego z kilkoma zadaniami do wykonania. Na trasie marszobiegu 15-osobowe drużyny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami na pięciu punktach kontrolnych. Zawodnicy przenosili skrzynki z amunicją oraz rannych na noszach, strzelali z broni pneumatycznej, rzucali granatem ćwiczebnym na odległość i przepychali samochód terenowo-osobowy „Honker”. Za nieprawidłowe wykonanie zadań drużyny otrzymywały karne minuty. Sędziowie odliczali też zespołom karną minutę za każdego zawodnika, który nie dobiegł do mety.


Najlepszy wynik, po odliczeniu kar, uzyskała reprezentacja wystawiona przez Zespół Szkół Nr 2 z Nowego Sącza. Zwycięzcy uzyskali czas 51 min 24,51 s. Drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych z Żagania. Uczniowie tej szkoły stracili do zwycięzców nieco ponad minutę. Wynik drużyny z Żagania – 52 min 37 s. Kolejne miejsca zajęli: 3. Zespół Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni (czas: 56 min 6,45 s), 4. Centrum Szkół Mundurowych z Zamościa (58 min 38 s), 5. Liceum Ogólnokształcące z Ostrowa (1 godz. 58,63 s), 6. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika z Konina (1 godz. 2 min 18,06 s).


– Był taki stres i takie tempo, że nawet nie zdążyłem kontrolować, jak biegniemy i jakie wyniki uzyskaliśmy w konkurencjach technicznych. Chyba najlepiej rzucał granatem kolega Norbert – około 40 m. Na trasie nie liczył się sam bieg, ale ogólna sprawność fizyczna oraz umiejętności strzeleckie – mówi kpr. kdt Mateusz Kołata, kapitan drużyny z Zespołu Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. – Na pewno mogliśmy pobiec lepiej, ale jeśli te zawody rozegrane zostaną również za rok i nasza szkoła również będzie reprezentować na nich nasze województwo, już będziemy wiedzieli, jak się lepiej przygotować do marszobiegu – dodaje zawodnik z Gdyni.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji o punkty na estradzie zaprezentowały się drużyny, które nie uczestniczyły w zawodach strzeleckich i w marszobiegu. Wyniki konkursu piosenki marszowej jury ogłosi dopiero po występie wszystkich reprezentacji. Pozostałe zaprezentują się na estradzie w dwóch kolejnych dniach zlotu. Końcowe wyniki współzawodnictwa poznamy dopiero po starcie wszystkich reprezentacji w marszobiegu i zawodach strzeleckich. Poszczególne etapy rozgrywane są rotacyjnie w ciągu trzech dni.  

Uczestnicy zlotu poznają również sprzęt „Czarnej Dywizji” oraz jej historię. Uczniowie m.in. z Legnicy Głogówka i Szczecina jako pierwsi obejrzeli armatohaubice samobieżne „Dana”, haubice samobieżne 2S1 „Goździk” czy wyrzutnie rakietowe WR-40 „Langusta”. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, ale również i czołg T-34, który grał w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Organizatorem Centralnego Zlotu Klas Mundurowych jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca, Departament Wychowania i Promocji Obronności MON i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. O miano najlepszej w Polsce szkoły o profilu wojskowym walczy pod Żaganiem 17 reprezentacji. Każde województwo reprezentuje jedna drużyna wytypowana przez poszczególne Kuratoria Oświaty i Wychowania. Tylko województwo dolnośląskie wystawiło dwie ekipy, ale jedna z nich – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Legnicy – startuje poza konkursem.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1412770740
Czy na zdjęciu głównym młodzi ludzie ze szkół mundurowych nie strzelają przypadkiem z wiatrówek? Jeśli sie nie mysle to nawet niezłych bo firmy Hatsan - 600-800zł za sztukę. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
64-85-30-C8

Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
 
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Terytorialsi za oceanem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Misje na dłużej
Bohaterskie Orlęta
Defense Without Politics
Kajak idealny dla komandosa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Podoficer po nowemu
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
USA nie zacznie wojny z Iranem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Dragoni na poligonie
Klasy wojskowe po nowemu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Weterani trenują MMA
Iran uderza w USA
Projekt MON dla szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Beagle dla żołnierzy?
To nie mogło się udać, ale…
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
We Are All Darfur
Polsko-łotewska „Zima”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Mobilne moździerze dla armii
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Benemerenti 2020
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Arsenał Iranu
Ostatni samochód Marszałka
Powstanie bez sukcesu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojsko wzywa na kwalifikację
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Misja wojownika
Pomagali z narażeniem życia
Strykery znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO