moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klasy mundurowe na poligonie

Najlepiej z karabinka pneumatycznego strzelali uczniowie technikum z Kielc, a w biegach zwyciężyła drużyna z Nowego Sącza. Na poligonie Karliki pod Żaganiem trwa Centralny Zlot Klas Mundurowych. Rywalizacja o punkty zakończy się w piątek.Podczas imprezy uczniowie z 17 szkół walczą o punkty w trzech konkurencjach: marszobiegu, strzelaniu i konkursie piosenki marszowej. We wtorek do rywalizacji o punkty w zawodach strzeleckich i marszobiegu na dystansie 8 km stanęli uczniowie z jedenastu szkół. W każdej 30-osobowej reprezentacji 12 zawodników strzelało z 50 m z karabinka pneumatycznego do figury bojowej 23p. Do współzawodnictwa liczył się łączny wynik uzyskany przez wszystkich zawodników danej drużyny. Najwięcej – 244 punktów – uzyskali reprezentanci Niepublicznego Technikum Zawodowego z Kielc. Kolejne miejsca zajęły drużyny XIV Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku (237 pkt.) i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Elbląga (232 pkt.). Na czwartym miejscu strzelanie ukończyli uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych z Trzcinicy (187 pkt.). Piąte przypadło w rywalizacji Liceum Ogólnokształcącemu z miejscowości Urle (184 pkt.).

Najtrudniejszą konkurencją przygotowaną przez organizatorów imprezy z „Czarnej Dywizji” jest niewątpliwie marszobieg na 8 km i dlatego przy równej liczbie punktów w końcowym współzawodnictwie o wyższej lokacie decydować będzie wynik rywalizacji z biegu połączonego z kilkoma zadaniami do wykonania. Na trasie marszobiegu 15-osobowe drużyny musiały wykazać się różnymi umiejętnościami na pięciu punktach kontrolnych. Zawodnicy przenosili skrzynki z amunicją oraz rannych na noszach, strzelali z broni pneumatycznej, rzucali granatem ćwiczebnym na odległość i przepychali samochód terenowo-osobowy „Honker”. Za nieprawidłowe wykonanie zadań drużyny otrzymywały karne minuty. Sędziowie odliczali też zespołom karną minutę za każdego zawodnika, który nie dobiegł do mety.


Najlepszy wynik, po odliczeniu kar, uzyskała reprezentacja wystawiona przez Zespół Szkół Nr 2 z Nowego Sącza. Zwycięzcy uzyskali czas 51 min 24,51 s. Drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych z Żagania. Uczniowie tej szkoły stracili do zwycięzców nieco ponad minutę. Wynik drużyny z Żagania – 52 min 37 s. Kolejne miejsca zajęli: 3. Zespół Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni (czas: 56 min 6,45 s), 4. Centrum Szkół Mundurowych z Zamościa (58 min 38 s), 5. Liceum Ogólnokształcące z Ostrowa (1 godz. 58,63 s), 6. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika z Konina (1 godz. 2 min 18,06 s).


– Był taki stres i takie tempo, że nawet nie zdążyłem kontrolować, jak biegniemy i jakie wyniki uzyskaliśmy w konkurencjach technicznych. Chyba najlepiej rzucał granatem kolega Norbert – około 40 m. Na trasie nie liczył się sam bieg, ale ogólna sprawność fizyczna oraz umiejętności strzeleckie – mówi kpr. kdt Mateusz Kołata, kapitan drużyny z Zespołu Szkół Mechanicznych i XII Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. – Na pewno mogliśmy pobiec lepiej, ale jeśli te zawody rozegrane zostaną również za rok i nasza szkoła również będzie reprezentować na nich nasze województwo, już będziemy wiedzieli, jak się lepiej przygotować do marszobiegu – dodaje zawodnik z Gdyni.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji o punkty na estradzie zaprezentowały się drużyny, które nie uczestniczyły w zawodach strzeleckich i w marszobiegu. Wyniki konkursu piosenki marszowej jury ogłosi dopiero po występie wszystkich reprezentacji. Pozostałe zaprezentują się na estradzie w dwóch kolejnych dniach zlotu. Końcowe wyniki współzawodnictwa poznamy dopiero po starcie wszystkich reprezentacji w marszobiegu i zawodach strzeleckich. Poszczególne etapy rozgrywane są rotacyjnie w ciągu trzech dni.  

Uczestnicy zlotu poznają również sprzęt „Czarnej Dywizji” oraz jej historię. Uczniowie m.in. z Legnicy Głogówka i Szczecina jako pierwsi obejrzeli armatohaubice samobieżne „Dana”, haubice samobieżne 2S1 „Goździk” czy wyrzutnie rakietowe WR-40 „Langusta”. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się nie tylko najnowocześniejszy sprzęt, ale również i czołg T-34, który grał w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Organizatorem Centralnego Zlotu Klas Mundurowych jest Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca, Departament Wychowania i Promocji Obronności MON i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. O miano najlepszej w Polsce szkoły o profilu wojskowym walczy pod Żaganiem 17 reprezentacji. Każde województwo reprezentuje jedna drużyna wytypowana przez poszczególne Kuratoria Oświaty i Wychowania. Tylko województwo dolnośląskie wystawiło dwie ekipy, ale jedna z nich – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Legnicy – startuje poza konkursem.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1412770740
Czy na zdjęciu głównym młodzi ludzie ze szkół mundurowych nie strzelają przypadkiem z wiatrówek? Jeśli sie nie mysle to nawet niezłych bo firmy Hatsan - 600-800zł za sztukę. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
64-85-30-C8

Iran uderza w USA
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Nowy wiceminister w MON
Rakiety w celu
Sześć dekad pod wirnikiem
Medycy WOT kontra COVID-19
PGZ pomaga w walce z epidemią
Nowa misja polskich żołnierzy
PKW Orlik na półmetku
Bomby w Odrze
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Logistycy transportują środki ochronne
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Obradowała Rada Gabinetowa
Saperzy w walce z Covid-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Poprad w kolejnej jednostce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Następca RPG-7
Wojskowi medycy w gotowości
Certyfikacja na „Tarczowni”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Policja i wojsko kontra COVID-19
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał Iranu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Ochotnik do Polski
Trzy cele na ścieżce
Edukacja na platformie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO