moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w dodatkach stażowych

Nie co pięć lat, a co roku będzie podwyższany dodatek za długoletnią służbę. Około 30 tysięcy żołnierzy z co najmniej 15-letnią wysługą zacznie dostawać pieniądze według nowych przepisów od przyszłego roku. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Dodatek za staż w armii wynosi dziś 15 proc. pensji zasadniczej po 15 latach służby i wzrasta co pięć lat o kolejne 5 procent (15, 20, 25, 30 lat wysługi). Po 30 latach w mundurze żołnierz może co miesiąc otrzymywać dodatkowe 30 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego.

Takie rozwiązanie nie motywowało wojskowych do dłuższego czasu pozostawania w służbie. – Żołnierz z 21-letnią wysługą dostaje tyle samo co wojskowy, który ma za sobą 24 lata służby. Po 20–30 latach w mundurze, a więc w wieku ok. 40–50 roku życia wojskowi nie mają właściwie żadnej finansowej motywacji, aby służyć dłużej. Dlatego przekonywaliśmy kierownictwo resortu do zmian – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

Motywacja do służby

Prace nad poprawą systemu motywacyjnego dla żołnierzy zawodowych rozpoczął powołany w listopadzie 2012 roku w MON zespół specjalistów. Jako jeden z priorytetów rekomendowali oni szefowi MON zmiany w wypłacie dodatków stażowych. Choć resort przystał na zmiany, to ze względów finansowych nie zgodził się na nie ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W tym roku podczas spotkania z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych minister obrony narodowej obiecał, że do sprawy wróci. I tak się stało. Podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka dokument 1 października trafił do uzgodnień resortowych.

Zmiany przewidują, że dodatek za długoletnią służbę będzie wzrastał o jeden procent uposażenia zasadniczego za każdy rok pełnienia służby powyżej 15 lat. Maksymalny dodatek wyniesie 35 procent po 35 latach służby. – Liczymy, że te zmiany będą czynnikiem motywującym. Że zmniejszy się liczba odejść z wojska, a żołnierze z największym stażem będą chcieli posłużyć jeszcze 10–15 lat, na co pozwala przecież ustawa pragmatyczna – mówi płk Babuśka.

Są pieniądze na dodatki

Resort obrony zwraca też uwagę na finansowe aspekty takiego rozwiązania. – Odchodzącym z armii żołnierzom wypłacana jest emerytura wojskowa wynosząca maksymalnie 75 procent ich pensji. Dodatkowo wynagrodzenie trzeba zapłacić kolejnym żołnierzom, którzy obejmują zwolnione stanowiska. Tymczasem jeśli uda się zatrzymać tych żołnierzy do 60 roku życia, praktycznie mogliby oni dalej służyć za 25 procent uposażenia, bo o tyle różni się ich uposażenie od należnej emerytury wojskowej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W efekcie, choć wprowadzone zmiany mają kosztować resort obrony 39 mln zł rocznie, to resort mógłby zaoszczędzić ponad 100 mln zł na wypłacaniu emerytur dla odchodzących żołnierzy. Dodatkowo, co podkreśla MON, pieniądze przeznaczone na wypłatę dodatków według nowych zasad nie spowodują wzrostu wydatków zaplanowanych na wynagrodzenia żołnierzy. Wskazana kwota została bowiem wygospodarowana dzięki zmianom w strukturze kadry zawodowej, związanym np. ze zmniejszeniem liczby oficerów, a zwiększeniem żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych.

Rozwiązanie jest pozytywnie odbierane przez samych zainteresowanych. – Było ono oczekiwane od dawna, zwłaszcza przez żołnierzy z dłuższym stażem służbowym. Dla wielu z nas to dobra informacja, bo przełoży się na większe pieniądze. Na przykład dowódca kompanii w stopniu kapitana z 18-letnią wysługą i pensją brutto 5084,50 zł otrzymuje teraz 15% dodatek miesięczny w wysokości 604,50 zł brutto. Po zmianach wzrośnie on do 18 procent, czyli o 120,90 zł brutto – tłumaczy mjr Jarosław Adamowicz, asystent finansowy dowódcy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Chorąży z pensją 3,8 tys. zł brutto i 29-letnim stażem służby otrzymuje teraz co miesiąc 25 proc. dodatek, czyli ok. 950 zł. Po zmianach wzrośnie on do 29 proc., czyli o ok. 150 zł.

Zmiany od przyszłego roku

Choć przepisy są na razie w fazie projektu, można mieć nadzieję, że na etapie uzgodnień nie będą już budziły kontrowersji jak ostatnio. Tym bardziej że o finansowym wsparciu żołnierzy wspomniała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. – Fundamentem naszej obrony są żołnierze i mój rząd będzie dbał o ich pozycję. Od początku 2015 roku przeznaczymy dla nich dodatkowe 39 mln zł, premiując dłuższy okres służby oficerów i podoficerów – powiedziała szefowa rządu.

Nowe przepisy nie obejmą żołnierzy ze stażem służby krótszym niż 15 lat, w tym np. szeregowych, którzy z zasady mogą służyć nie dłużej niż 12 lat. Zachowają oni dotychczasowe, 3-procentowe dodatki przysługujące za każde 3 lata czynnej służby wojskowej.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412837700
Pod pensji podstawowej należałby wprowadzić dodatki motywacyjne. Za konkretne umiejętności lub znajomości . Np . znajomość j. rosyjskiego ( młodzi nie znają) , niemieckiego umożliwiająca przesłuchanie, obsługę karabinu snajperskiego, moździerza, b. dobrą sprawność fizyczną. pensja podstawa + dodatki. Podział na czysto wojskowe tz umiejętność jazdy rosomakiem, , oraz zdobywane w cywilu np : kurs wspinaczkowy, ratownika medycznego, spawacza , obsługi wózka widłowego, koparki, administrowanie siecią ,... .. . wtedy nie tylko pagony decydowały o wynagrodzeniu ale umiejętności. należy zapewniać możliwość szkolenia się i promowanie. Za samo "bycie" tylko podstawa.
39-FF-C3-6D
~4u2nv
1412800020
Żołnierz polski zarabia najmniej w całej chyba Europie. To wstyd!! Kupujecie F16 a ludzie zarabiają grosze. Dodatki za wieloletnią służbe to kpina....jakies marne złotówki.....szkoda słów.....
55-A2-D7-21
~MAruda28
1412797200
chcą trzymać starych podoficerów i oficerów którzy nic nie robią a nas w wieku 30-40 chcą wysłać do cywila!!! żal!!!!
CF-B4-ED-63
~Katol
1412776740
~Kamil - tak będzie w wkrótce wyglądał "etat szeregowego" . Radzę nie zaklepywać fuchy dla przyszłych pokoleń . https://www.youtube.com/watch?v=WOD5NF48byo
6D-5D-E8-DF
~GetDrunk
1412769000
A kto zmotywuje mnie żebym jako szeregowy pracował do 12 lat. Może motywacją ma być możliwość zostania podoficerem? Bez znajomości nie realne.....
5B-E9-EA-94
~Kamil
1412762880
jak zawsze pamieta sie o wszystkich a nie o tych co powinno sie pamietac... jakie dodatki dostana ci ktorzy najwiecej ryzykuja w czasie wojny czyli szeregowi?? hmm?? jak zwykle smietanke spija w wojsku ci ktorzy nic nie robia... powodzenia....
D3-B4-D8-2B

Nowy batalion podhalańczyków
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Modernizacja bombowców
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Modernizacja floty powietrznej
Targi Air Fair 2019
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Jelcze dla Wisły
Kierunek: Afganistan
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
F-16 wracają do Polski
Region Without a Key
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Uchylone wrota piekieł
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Tu się zadań nie wybiera
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Jihadist Mill
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Dołącz do zawodowców
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Medale dla uczestników walk w Karbali
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltic Protector”
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Wywiad AK w służbie aliantów
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
I poszli! Jak zawsze się bić!
Zmiana warty na Mazurach
Kampania wyborcza poza armią
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Być krok przed Bielikiem
Obrady Rady Unii Europejskiej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szef NATO w Warszawie
Fabryka dżihadystów
Ich zadanie – zdobyć informację
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Zmiany w przepisach mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO