moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak instruktorem na amerykańskich odrzutowcach

Za sterami T-38C Talon spędził ponad 70 godzin. Ppłk Konrad Madej to pierwszy Polak, który został certyfikowanym instruktorem pilotażu na amerykańskim odrzutowcu Talon. – Zdobytą wiedzę wykorzystam w Polsce do budowania nowego systemu szkolenia lotników – zapowiada oficer, który po kilku miesiącach wrócił właśnie z USA.

Podpułkownik pilot Konrad Madej jest zastępcą dowódcy Grupy Działań Lotniczych i dowódcą Eskadry Wsparcia w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W powietrzu spędził przeszło 1800 godzin, latając głównie samolotami TS-11 Iskra oraz PZL-130 Orlik. Przez ostatnie trzy miesiące w Stanach Zjednoczonych pilotował także T-38C. – Zaproponowano mi, bym pojechał do Stanów i przekonał się, jak tam wygląda kształcenie pilotów. Za ocean poleciałem więc nie jako pilot-uczeń, ale jako pilot, który ma poznać ich metody nauczania oraz system szkolenia. Po to, by samemu zostać instruktorem – mówi ppłk Madej.

Zdobyta wiedza przyda się w kraju. Oficer znajdzie się bowiem w gronie osób odpowiedzialnych za wdrożenie w polskich siłach powietrznych zaawansowanego systemu szkolenia AJT na samolocie odrzutowym M-346 Master. To właśnie na nim uczyć się będą przyszli piloci F-16.

Kurs za oceanem

W czerwcu ppłk Konrad Madej wyjechał do Randolph Air Force Base w Teksasie, gdzie stacjonuje 560 Eskadra Szkolna USA. Pododdział zajmuje się zaawansowanym szkoleniem pilotów-instruktorów na samolotach odrzutowych. – Obserwowałem, jak uczą się piloci, na jakie aspekty instruktorzy zwracają im uwagę, by potem płynnie mogli się przesiąść na samoloty wielozadaniowe – mówi oficer.

Amerykańscy piloci, zanim rozpoczną loty na F-16, szkolą się również na mniej zaawansowanych samolotach. W ich przypadku jest to odrzutowiec T-38C. – Nie ma znaczenia, że w Polsce używać będziemy Mastera, a nie T-38C. Samolot jest tylko narzędziem. Nie chodzi o to, bym został mistrzem w pilotowaniu amerykańskiego odrzutowca, a raczej o to, by podpatrując ich rozwiązania, przygotować się w Polsce do kompleksowego szkolenia pilotów – dodaje ppłk Madej.


Przesiadka z Iskry

Wcześniej oficer pilotował samolot TS-11. Na Iskrze zdobył wszystkie możliwe uprawnienia i najwyższy poziom umiejętności, został m.in. pilotem doświadczalnym. Teraz przesiadł się do T-38C. – Kurs w Stanach nie jest dla mnie prosty, bo te dwa samoloty trudno porównać nawet pod względem konstrukcyjnym – mówi ppłk Madej.

Oficer przyznaje, że zdobycie uprawnień na znacznie szybszym i skomplikowanym samolocie wymaga dużo pracy. – Amerykańscy instruktorzy twierdzą, że T-38C to w pilotażu jeden z najtrudniejszych samolotów w USA. Coś w tym jest, bo nie jest łatwo wykonać podejście do lądowania, pilotując ten samolot z kabiny instruktora – opowiada.

Jednak na miejscu instruktora T-38C polski oficer nie usiadł od razu, wcześniej musiał zaliczyć szkolenie podstawowe, zajęcia teoretyczne, kursy symulatorowe, praktykę lotniczą i serię egzaminów.

Wyzwanie przed AJT

Potem przyszedł czas na główną część szkolenia. Gdy ppłk Madej siadał do „drugiej kabiny” (instruktorskiej), inny z pilotów w pierwszej kabinie odgrywał rolę ucznia. – Idea była taka: podczas lotu mój „uczeń” popełniał różne błędy, a moim zadaniem było je wychwycić, przeanalizować, merytorycznie wyjaśnić pomyłki, wskazać sposób poprawienia błędów – opowiada pilot. – Potknięcia najczęściej dotyczyły nietrzymania odpowiednich parametrów lotu, złych decyzji, wykonywania niepoprawnych manewrów w powietrzu. Były też błędy wynikające z niezrozumienia materiału szkoleniowego.

Zazwyczaj pracę zaczynał o 6 rano. Kończył późno wieczorem. Prowadził wiele odpraw, planował misje lotnicze, latał ze studentami, a wieczorami analizował loty i układał następne zadania. – Wykonywałem loty zgodnie z przyrządami oraz loty w ugrupowaniach dwóch i czterech samolotów. Odbyłem też loty na małej wysokości pojedynczo i w formacjach oraz blok szkolenia poświęcony doskonaleniu umiejętności pilotażowych – mówi.

Zaraz po ukończeniu kursu, 1 października, podpułkownik zdał egzamin teoretyczny i praktyczny w powietrzu. Tym samym potwierdził, że jako instruktor jest gotowy do szkolenia amerykańskich pilotów.

Oficer właśnie wrócił do Polski. Niedługo rozpocznie pracę nad przygotowaniem nowego systemu szkolenia z wykorzystaniem samolotu AJT. – Dzięki temu samolotowi nie będziemy już musieli wysyłać pilotów F-16 na kursy do Stanów – przypomina.

W przyszłym roku podobne kursy w Stanach przejdą jeszcze trzej instruktorzy z baz w Dęblinie i Radomiu.

M-346 Master to nowy samolot do szkolenia zaawansowanego. Za jego sterami będą zdobywać szlify przyszli piloci F-16. Włoska maszyna zastąpi wysłużony TS-11 Iskra.
Przetarg na dostawę systemu szkolenia zaawansowanego AJT został rozstrzygnięty pod koniec grudnia ubiegłego roku. Umowa podpisana w lutym z Włochami zakłada, że do Polski trafi w latach 2016–2017 osiem samolotów M-346, symulatory, komputerowe systemy wspomagania szkolenia i pakiet logistyczny. Niewykluczone, że wojsko w przyszłości kupi kolejne cztery takie maszyny.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Arch. ppłk. pil. Konrada Madeja

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412692740
~abc- czekam na Master 346. Mam nadzieję na wspólne ćwiczenia z Izraelem i Włochami. p.s. odwiedziny i zwiedzanie cenna wartość dodana.
51-7C-F1-CD
~abc
1412666700
@Katol rzeczywiście doskonałe porównanie pływanie deską, a szkolenie za kilkanaście tysięcy... Skoro miał być szkolony instruktor to chyba sensowniej szkolić go na typ, którego się spodziewamy, a nie taki, którego nie zobaczymy. Pomijając fakt, że "łowcy typów" wcale nie są lepszymi pilotami.
34-2F-5A-AD
~Katol
1412599140
~abc - a pływanie na desce surfingowej to dopiero strata czasu. Jak chcesz przytrzymać mega dobrych tym samym szkoleniem , które to opanowali z górką. Muszą dostawać nowe wyzwania, nowe bodźce. Żeby zobrazować . np. kup elementarz i zaczyni uczyć się polskiego lub matematyki od podstaw. Kosz żaden a efekt duży. Takie szklenie utrzymuje pewną świeżość. Ileż można jeść "tą samą " zupę codziennie.
39-FF-C3-6D
~abc
1412588760
Aha czyli poleciał się przeszkolić na samolot, którego nigdy nie powąchamy w Polsce i inny niż nowy samolot szkoleniowy - no cóż za kreatywność i planowanie.
AB-6B-0D-06

Kosmiczny gość
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
Polskie firmy na targach w Londynie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Klasy wojskowe po nowemu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Śląskie sceny z życia
Iranian Chess Game
Głos (z) płonącej Warszawy
A Torn Subcontinent
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Chorwacki test polskich kadetów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rok Żelaznej Dywizji
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Historia Liberatora wyjaśniona
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja
Wrzesień ’39 na południu Polski
Terytorialsi na wysokościach
W Indiach mieli swój drugi dom
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Cienka niebieska linia
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Agresja sowieckiego kolosa
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defendery 2019 – część 3
Thin Blue Line
Wojsko wraca do Łomży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO