moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowie na poligonie, zlot klas mundurowych

Będą strzelać z broni pneumatycznej oraz replik ASG, sprawdzą się w rzutach granatem ćwiczebnym i na zajęciach z musztry. Ale do tytułu zwycięzcy to nie wystarczy. Trzeba jeszcze udzielić pierwszej pomocy, ewakuować rannych i… rozwiązać test z historii wojsk pancernych. W zlocie klas mundurowych weźmie udział 600 uczniów z całej Polski.


Zawody rozpoczną się 6 października. Przez cztery dni na poligonie w Świętoszowie uczniowie z całego kraju będą walczyć o tytuł najlepszej w Polsce klasy o profilu wojskowym.

– Organizując zlot, chcieliśmy zintegrować młodzież, zweryfikować ich umiejętności i uzyskać wiedzę, która pozwoli ujednolicić proces szkolenia wszystkich uczniów z klas wojskowych – mówi Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, które jest współorganizatorem zawodów z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności MON oraz 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej.

Najlepsi na start

Do Świętoszowa przyjedzie 18 trzydziestoosobowych klas z liceów i techników razem z wychowawcami. – Do udziału wytypowaliśmy najlepszych uczniów ze wszystkich województw. Nie było to proste, bo klasy o profilu wojskowym są w wielu polskich szkołach. Wybraliśmy więc tych, którzy dotychczas byli bardzo aktywni i osiągali dobre wyniki w różnego rodzaju zawodach – mówi Bogdan Fiałkowski.

Przez cztery dni nastolatkowie będą mogli poczuć się jak żołnierze. Będą nosić mundury i spać na poligonie, a dzień zaczynać od zaprawy i apelu. Na początek czeka ich test z historii i współczesności polskich wojsk pancernych. Musztra i piosenka marszowa – to zadania, które uczniom z klas mundurowych nie powinny sprawić problemu. Potem jednak będzie już coraz trudniej.


Biegi, strzelanie, ewakuacja

– Jedną z najtrudniejszych konkurencji będzie marszobieg na dystansie około 8 km – mówi mjr Artur Pinkowski, oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji. – Uczniowie będą musieli pokonać tę odległość w jak najkrótszym czasie. Nie będzie to proste, bo trasę wyznaczono przez teren poligonu, gdzie grzęźnie się po kostki w piachu.

Ale bieg to nie wszystko. Zawodnicy będą zatrzymywać się w punktach kontrolnych, by wykonywać dodatkowe zadania, m.in.: przenosić dwudziestopięciokilogramowe skrzynki z amunicją, ewakuować rannych i holować samochód wojskowy. Czeka ich też rywalizacja, w której trzeba wykazać się celnością: strzelanie z broni pneumatycznej na odległość 50 m i rzut granatem ćwiczebnym.

Wszystkie konkurencje będą punktowane. Ostatniego dnia zawodów najlepsze klasy dostaną nagrody. Puchary dla zwycięzców ufundowali organizatorzy.


Obok zawodów – forum

– Zlot młodzieży z klas mundurowych to dobra okazja do wymiany doświadczeń dotyczących edukacji proobronnej oraz popularyzowania wśród uczniów służby wojskowej – podkreśla płk Waldemar Osypiuk, szef Oddziału Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Organizatorzy postanowili połączyć zawody z debatą poświęconą kształceniu w klasach mundurowych. Dlatego w przyszłym tygodniu odbędzie się także Ogólnopolskie Forum Szkół pod hasłem „Edukacja obronna młodzieży Wrocław 2014”. W konferencji, która jest organizowana już po raz piąty, będzie uczestniczyć około 130 osób, m.in.: przedstawiciele resortów obrony i edukacji, oficerowie ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Akademii Obrony Narodowej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele.

Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach ponadgimnazjalnych od 12 lat. Według danych Departamentu Wychowania obecnie 356 szkół w Polsce prowadzi ponad 1300 klas mundurowych (w tym 700 wojskowych). Uczy się w nich około 33 tysięcy uczniów. Program obejmuje wojskowe abecadło: naukę regulaminów, musztry, taktyki i walki wręcz. Dzięki umowom podpisanym z jednostkami wojskowymi licealiści odwiedzają także wojskowe koszary i poligony.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Świętuj z żołnierzami
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Trwała odporność terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Super Warrior w GROM-ie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Dla odważnych i walecznych
Sprawdzony sojusznik
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Kierunek: misja
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Biblią w bolszewików
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie znów w Drawsku
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Strzelnice dla terytorialsów
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO