moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowie na poligonie, zlot klas mundurowych

Będą strzelać z broni pneumatycznej oraz replik ASG, sprawdzą się w rzutach granatem ćwiczebnym i na zajęciach z musztry. Ale do tytułu zwycięzcy to nie wystarczy. Trzeba jeszcze udzielić pierwszej pomocy, ewakuować rannych i… rozwiązać test z historii wojsk pancernych. W zlocie klas mundurowych weźmie udział 600 uczniów z całej Polski.


Zawody rozpoczną się 6 października. Przez cztery dni na poligonie w Świętoszowie uczniowie z całego kraju będą walczyć o tytuł najlepszej w Polsce klasy o profilu wojskowym.

– Organizując zlot, chcieliśmy zintegrować młodzież, zweryfikować ich umiejętności i uzyskać wiedzę, która pozwoli ujednolicić proces szkolenia wszystkich uczniów z klas wojskowych – mówi Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, które jest współorganizatorem zawodów z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności MON oraz 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej.

Najlepsi na start

Do Świętoszowa przyjedzie 18 trzydziestoosobowych klas z liceów i techników razem z wychowawcami. – Do udziału wytypowaliśmy najlepszych uczniów ze wszystkich województw. Nie było to proste, bo klasy o profilu wojskowym są w wielu polskich szkołach. Wybraliśmy więc tych, którzy dotychczas byli bardzo aktywni i osiągali dobre wyniki w różnego rodzaju zawodach – mówi Bogdan Fiałkowski.

Przez cztery dni nastolatkowie będą mogli poczuć się jak żołnierze. Będą nosić mundury i spać na poligonie, a dzień zaczynać od zaprawy i apelu. Na początek czeka ich test z historii i współczesności polskich wojsk pancernych. Musztra i piosenka marszowa – to zadania, które uczniom z klas mundurowych nie powinny sprawić problemu. Potem jednak będzie już coraz trudniej.


Biegi, strzelanie, ewakuacja

– Jedną z najtrudniejszych konkurencji będzie marszobieg na dystansie około 8 km – mówi mjr Artur Pinkowski, oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji. – Uczniowie będą musieli pokonać tę odległość w jak najkrótszym czasie. Nie będzie to proste, bo trasę wyznaczono przez teren poligonu, gdzie grzęźnie się po kostki w piachu.

Ale bieg to nie wszystko. Zawodnicy będą zatrzymywać się w punktach kontrolnych, by wykonywać dodatkowe zadania, m.in.: przenosić dwudziestopięciokilogramowe skrzynki z amunicją, ewakuować rannych i holować samochód wojskowy. Czeka ich też rywalizacja, w której trzeba wykazać się celnością: strzelanie z broni pneumatycznej na odległość 50 m i rzut granatem ćwiczebnym.

Wszystkie konkurencje będą punktowane. Ostatniego dnia zawodów najlepsze klasy dostaną nagrody. Puchary dla zwycięzców ufundowali organizatorzy.


Obok zawodów – forum

– Zlot młodzieży z klas mundurowych to dobra okazja do wymiany doświadczeń dotyczących edukacji proobronnej oraz popularyzowania wśród uczniów służby wojskowej – podkreśla płk Waldemar Osypiuk, szef Oddziału Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Organizatorzy postanowili połączyć zawody z debatą poświęconą kształceniu w klasach mundurowych. Dlatego w przyszłym tygodniu odbędzie się także Ogólnopolskie Forum Szkół pod hasłem „Edukacja obronna młodzieży Wrocław 2014”. W konferencji, która jest organizowana już po raz piąty, będzie uczestniczyć około 130 osób, m.in.: przedstawiciele resortów obrony i edukacji, oficerowie ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Akademii Obrony Narodowej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele.

Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach ponadgimnazjalnych od 12 lat. Według danych Departamentu Wychowania obecnie 356 szkół w Polsce prowadzi ponad 1300 klas mundurowych (w tym 700 wojskowych). Uczy się w nich około 33 tysięcy uczniów. Program obejmuje wojskowe abecadło: naukę regulaminów, musztry, taktyki i walki wręcz. Dzięki umowom podpisanym z jednostkami wojskowymi licealiści odwiedzają także wojskowe koszary i poligony.

MKS

autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
High Confidence Operations
Warszawa walczy, wracamy
Wozy amunicyjne do Raków
Piknik ze smakiem
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Czarny odchodzi do cywila
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śladami Pierwszej Pancernej
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
Rivalry on Closed Sea
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przez krew zdobyty Śląsk
Cienka niebieska linia
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śląskie obchody wojskowego święta
Sprawdzają Brutusa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO