moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani na planie serialu „Ranczo”

Rozmawialiśmy o misjach, o naszym życiu po powrocie do kraju, a także o tym, jak to jest być aktorem. Atmosfera była bardzo miła – tak o spotkaniu z aktorami serialu „Ranczo” mówi st. szer. rez. Jan Koczar. Był jednym z trzech weteranów poszkodowanych, którzy na zaproszenie aktora Cezarego Żaka odwiedzili plan zdjęciowy.


Spotkanie odbyło się w miejscowości Jeruzal w powiecie mińskim. To tam od 2006 roku jest kręcony jeden z najpopularniejszych polskich seriali – „Ranczo”. Cezary Żak, który gra w serialu dwie główne role, zaprosił na plan filmowy weteranów z rodzinami: st. sierż. Sebastiana Bartkowskiego, st. kpr. Krzysztofa Polusika oraz st. szer. rez. Jana Koczara.

– Spotkanie nawiązywało do kampanii społecznej „Szacunek i Wsparcie”, w której aktor wziął udział. Dla nas było okazją, by osobiście podziękować za okazane wsparcie. Wręczyliśmy Cezarowi Żakowi między innymi ryngraf Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju – wspomina kpt. Andrzej Pindor ze Szczecina, pomysłodawca kampanii.

Spotkania z aktorami

Weterani na planie serialu spędzili prawie cały dzień. Przyglądali się nagrywaniu scen kolejnej, dziewiątej już serii „Rancza”. Obserwowali pracę m.in. Marty Lipińskiej (serialowa Michałowa), Katarzyny Żak (Solejukowa), Bartłomieja Kasprzykowskiego (wikary Robert), Mateusza Rusina (wikary Maciej). – Przekonaliśmy się, że zawód aktora to ciężki kawałek chleba. Kilkakrotne powtarzanie ujęć, dbałość o drobiazgi – to wszystko tylko pozornie wydaje się łatwe i proste. W rzeczywistości zgranie wszystkiego wymaga ogromnej cierpliwości – przyznaje st. szer. rez. Jan Koczar, weteran misji, który w 1996 roku podczas służby na górskim posterunku w Bośni wszedł na minę. W wyniku jej wybuchu stracił nogę i ma uszkodzony słuch. Dopiero rok temu Janowi udało się powrócić do wojska. Dziś jest pracownikiem cywilnym w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Rybniku.


W przerwach między nagrywaniem kolejnych ujęć weterani mogli porozmawiać z Cezarym Żakiem. – Aktor, zamiast uczyć się roli, czy po prostu odpocząć, poświęcał nam swój wolny czas. Interesował się naszą służbą. Pytał nas o to, jak wspominamy misję, jak po powrocie do kraju potoczyło się nasze życie i jak sobie radzimy – relacjonuje st. kpr. Krzysztof Polusik, saper ranny w Afganistanie w sierpniu 2010 roku. Krzysztof opowiedział aktorowi także o swoim wypadku – doszło do niego, gdy jechał transporterem MRAP-em. Pojazd ostrzelano z z granatnika przeciwpancernego RPG. Obrażenia Krzysztofa były tak poważne, że konieczna była amputacja nogi.

Szacunek przede wszystkim

– Pan Cezary nie pytał nas o to wszystko tylko dlatego, że tak wypadało. Czuliśmy, że jest szczerze zainteresowany naszymi sprawami. To dla nas wiele znaczyło. Mieliśmy poczucie, że jesteśmy dla niego kimś ważnym i że ważne jest to, co zrobiliśmy i wciąż robimy w sprawach dotyczących obronności – opowiada Jan Koczar.


Aktor przyznaje, że choć wcześniej nie miał okazji spotkać się z żołnierzami po misjach, to zawsze darzył wojsko dużym szacunkiem. – Początkowo nie wiedziałem, jak rozmawiać z weteranami. Ale już po chwili to oni się otworzyli. Ich ból fizyczny i psychiczny, jaki odczuwali po urazach, trudno z czymkolwiek porównać. Opowiadając mi o tym, co ich spotkało, zrzucali z siebie balast. Widać było, że taka rozmowa była im potrzebna. W oczach ich najbliższych widziałem radość z tego, że mimo kalectwa i traumy związanej z tym, co przeżyli, ich mężowie są w domu. To dla mnie zaszczyt, że miałem okazję pokazać im moją pracę i wysłuchać ich wspomnień z misji – podkreśla Cezary Żak.

Weterani przyznają, że tego rodzaju spotkania, a także udział w ich kampanii na przykład artystów jest dla nich dowodem rosnącego szacunku dla żołnierzy służących na misjach. – Takie wsparcie naszego środowiska przez osoby znane i lubiane pomaga uświadomić ludziom, z jakimi problemami musimy się borykać – mówi st. szer. rez. Koczar.

Podobnego zdania jest Cezary Żak. – Mam nadzieję, że choćby przez takie spotkania mogę sprawić, że szacunek dla środowiska misjonarzy będzie większy. W każdym razie będę robił wszystko, żeby zmienić niekiedy fałszywe postrzeganie tego środowiska. Niczego nie da się porównać do odwagi żołnierzy. To ludzie godni najwyższego szacunku – podkreśla Cezary Żak.


Spotkań będzie więcej

W tym roku odbędzie się jeszcze kilka podobnych spotkań. Za około dwa tygodnie w Olsztynie weterani poznają Krzysztofa Hołowczyca, kierowcę rajdowego. Potem z poszkodowanymi żołnierzami spotkają się Martin Kaczmarski i Klaudia Podkalicka, także kierowcy rajdowi. – Jeszcze w październiku weterani pojawią się na premierze audiobooka „Błękitna pustynia” Rafała Molendy, którego będą czytać Robert Więckiewicz i Jakub Gierszał – zapowiada kpt. Pindor.

Na swoje mecze chcą zaprosić weteranów także kluby sportowe: Pogoń Gaz System Szczecin oraz King Wilki Morskie Szczecin.

Kampania „Szacunek i Wsparcie” jest poświęcona polskim weteranom wojennym. W tym roku stała się częścią majowych, centralnych obchodów Dnia Weterana. Specjalne spoty z udziałem gwiazd, zachęcające do okazywania szacunku polskim misjonarzom i ich rodzinom, były emitowane w telewizji i Internecie. W filmach wystąpili m.in. koszykarz Marcin Gortat, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, piłkarz Łukasz Piszczek, lekkoatletka Monika Pyrek, aktorzy Jan Wieczorkowski i Dawid Zawadzki oraz piosenkarka Tatiana Okupnik.

Serial „Ranczo” w reżyserii Wojciecha Adamczyka jest emitowany w TVP1 od marca 2006 roku. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej miejscowości Wilkowyje, a sceny są nagrywane głównie w miejscowości Jeruzal. Obok Cezarego Żaka w serialu grają także Ilona Ostrowska, Paweł Królikowski, Violetta Arlak, Marta Lipińska, Artur Barciś i Bartłomiej Kasprzykowski. W lipcu tego roku rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej już serii.

PG

autor zdjęć: Piotr Pękała, Jan Koczar, Sebastian Bartkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412517600
Żartowałem, grał w miodne lata i o tych wodociągach ...
39-FF-C3-6D
~Katol
1412514780
Cenie sobie Czarka za rolę w : Kilerów II, ... . ... . ? .... .. ./ .. ? / ? no i dobranockę .. . ?
39-FF-C3-6D
~Katol
1412502900
cyt;" Początkowo nie wiedziałem, jak rozmawiać z weteranami." sugeruję by na początek wstać i zrobić Im stosowną ilość miejsca na ławce.
39-FF-C3-6D

Prezydent przedłużył misję „Sophia”
 
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Czarny odchodzi do cywila
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Przez krew zdobyty Śląsk
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojna wywiadów
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przysięga śląskich terytorialsów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śladami Pierwszej Pancernej
A Torn Subcontinent
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Wave of Alliances
Śląskie obchody wojskowego święta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
Rivalry on Closed Sea
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielofunkcyjny scyzoryk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO