moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czarna Dywizja” znów najlepsza w sporcie

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej po raz czwarty z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. W Warszawie i Zegrzu nikt nie pokonał sportowców z „Czarnej Dywizji”. Na jesiennej Spartakiadzie, jak podkreślali szefowie konkurujących z pancerniakami reprezentacji, tylko kataklizm mógł odebrać im zwycięstwo.


Pancerniacy z Żagania i przedstawiciele innych jednostek tworzyli reprezentację Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1. Po mistrzostwach w pięciu dyscyplinach sportu żołnierze z „Czarnej Dywizji” nie oddali już pierwszego miejsca konkurentom. Na jesiennej Spartakiadzie, jak podkreślali szefowie konkurujących z pancerniakami reprezentacji, tylko kataklizm mógł im odebrać zwycięstwo.

Najbardziej widowiskowa konkurencja

W ostatnim dniu rywalizacji o medale w Warszawie i Zegrzu najwięcej emocji dostarczyła najbardziej widowiskowa konkurencja – zespołowe pokonywanie toru przeszkód Ośrodka Sprawności Fizycznej. Na obiekcie w zegrzyńskim Centrum Łączności i Informatyki pewne zwycięstwo odniosła ekipa z „Czarnej Dywizji” trenowana przez chor. Bogusława Paterka. Zespół z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w pierwszym biegu uzyskał czas 1 min 12 s. Drugi wynik – 1.26,54 – mieli marynarze, a trzeci – 1.26,80 – team wystawiony przez Reprezentację Szkolnictwa Wojskowego.

Losy rywalizacji o srebrny i brązowy medal mógł zmienić drugi bieg. Wyniku podopiecznych chorążego Paterka już nikt nie mógł bowiem pobić. W drugim biegu, po wymianie jednego zawodnika, już bezbłędnie pokonała tor drużyna z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wynik 1.14,07 zapewnił im srebrny medal. Brązowy wywalczyła ekipa z 16 Dywizji Zmechanizowanej, która w drugim biegu uzyskała czas 1.23,49. Czasy z pierwszego biegu poprawili również marynarze i reprezentanci uczelni wojskowych jednak w ostatecznej klasyfikacji, w której liczył się najlepszy czas z dwóch biegów, uplasowali się na czwartej i piątej pozycji. Startujący w ostatniej parze zawodnicy z „Czarnej Dywizji”, mając już pewne złote medale, mogli tylko ustanowić nowy rekord zegrzyńskiego toru. Sztuka ta im się udała – ostatni z zawodników zespołu przekroczył linię mety z czasem 1.10,61.


„Zrobiliśmy” wynik

Mimo znakomitego biegu rekordziści byli niepocieszeni, gdyż chcieli pobiec poniżej bariery 1 min 10 s. – Byliśmy w komfortowej sytuacji, gdyż w pierwszym biegu „zrobiliśmy” wynik. Pobiegliśmy „na czysto”, tak jak chcieliśmy. Chłopacy zachowali się jak zawsze – jak profesjonaliści. To efekt czterech miesięcy ciężkiego treningu – mówi chorąży Paterek, instruktor wychowania fizycznego w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, który od trzech sezonów przygotowuje reprezentantów „Czarnej Dywizji” do mistrzowskich zawodów. – Jednakże w drugim biegu chcieliśmy „złamać” barierę minuty i 10 s. Do założonego planu zabrakło nam naprawdę niewiele. Myślę, że za rok w końcu zejdziemy poniżej tej „magicznej” granicy – dodaje trener zwycięskiej drużyny.

W mistrzowskiej ekipie pobiegli: sierż. Łukasz Setny (jako pierwszy, tzw. „linowy”), kpr. Damian Delost, szer. Marcin Antczak, st. szer. Damian Moczydlak, szer. Dariusz Siek, kpr. Andrzej Kanicki, ppor. Marcin Kołoszuk, kpr. Adam Marcinkowski i st. szer. Dominik Gałązka. Czterech z nich zdobyło już indywidualne tytuły mistrzów Wojska Polskiego na OSF-ie. Poza szer. Antczakiem, który trenuje z ekipą dopiero od trzech sezonów, pozostali są bardzo doświadczeni. – Doświadczenie w tej konkurencji jest bardzo ważne. W przyszłym roku dojdzie do drobnych roszad w składzie, ale mam przygotowanych dobrych następców do mistrzowskiego zespołu – podkreśla trener Paterek.

Medale ze strzelnicy

Na strzelnicy w Warszawie-Wesołej tytuły mistrzowskie wywalczyli: w strzelaniu z pistoletu wojskowego – reprezentanci Sił Powietrznych i w strzelaniu z kbk AK lub Beryla – zawodnicy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W mistrzowskiej drużynie „pistoleciarzy” wystąpili: st. chor. sztab. Zenon Lipka, st. chor. sztab. Jacek Mazurkiewicz, mjr Robert Foks i st. chor. Marcin Grochowiak. Lotnicy z dorobkiem 775 punktów o dwa oczka wyprzedzili ekipę z . Dowództwa Garnizonu Warszawa i o pięć team z 11 Dywizja Kawalerii Pancernej. Natomiast złoto w strzelaniu z karabinu wywalczyli: szer. Anna Peksa, st. szer. Krzysztof Ostroga, st. szer. Tomasz Gozdon i st. szer. Daniel Kałucki. Strzelcy z 12 DZ uzyskali 755 punktów. Srebro zdobyli reprezentanci Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (z wynikiem 753 pkt.), a brąz Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego (744 pkt.).


Na przełaj z pałeczkami

Na trasach wytyczonych na terenie zegrzyńskiego Centrum Łączności i Informatyki rozstrzygnęła się rywalizacja o medale w biegach przełajowych w konkurencji sztafet: mieszanej i mężczyzn. Sztafety mieszane (dwóch mężczyzn i kobieta) pokonywały dystans 3 razy 1 km. Natomiast męskie sztafety walczyły na rundzie o długości 2 km. Na krótszej trasie bieg rozpoczynały panie. Mistrzyni w biegu indywidualnym szer. Sylwia Ejdys-Tomaszewska z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych uzyskała dużą przewagę nad rywalkami: 18 s nad zawodniczką z „Czarnej Dywizji” i 21 nad konkurentką z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Na dwóch kolejnych, męskich zmianach, sytuacja w czołowej trójce nie zmieniła się. Na mecie sztafeta z IWSZ wyprzedziła o 4 s 11 DKPanc i o 8 s 12 DZ. W sztafetach męskich bezkonkurencyjni byli biegacze z 12 DZ, którzy pobiegli w składzie: st. chor. sztab. Zbigniew Murawski, szer. Adam Nowicki i szer. Tomasz Grycko. Mistrzowie o 0 29 s wyprzedzili lotników i o 1 min 4 s przełajowców z „Czarnej Dywizji”.

Trójkami na patrol

Osiem trzyosobowych ekip stanęło na starcie konkurencji zespołowej biegu patrolowego. Na trasie wyznaczonej na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej bezkonkurencyjna była drużyna mistrza indywidualnego kaprala Rafała Wójcika. Wraz z nim biegli st. kpr. Błażej Król i st. sierż. Mariusz Borychowski. Zawodnicy reprezentujący 12 Dywizję Zmechanizowaną wyprzedzili o 51 oczek team z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i o 88 oczek drużynę złożoną z zawodników z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wyniki

Zespołowe pokonywanie toru OSF
1. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 1 min 10,61 s
2. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 1 min 14,07 s
3. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 1 min 23,49 s
4. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 1 min 24,39 s
5. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 1 min 24,44 s
6. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 1 min 25,00 s.

Pistolet wojskowy – zespołowo
1. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 775 punktów
2. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 773 pkt.
3. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 770 pkt.
4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 768 pkt.
5. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 753 pkt.
6. Żandarmeria Wojskowa – 751 pkt.

Kbk AK / beryl – zespołowo
1. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 755 pkt.
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 753 pkt.
3. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 744 pkt.
4. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 741 pkt.
5. Żandarmeria Wojskowa 736 pkt.
6. Dowództwo Garnizonu Warszawa 734 pkt.

Bieg przełajowy, sztafeta mieszana 3x1 km
1. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 6 min 59 s
2. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 7 min 3 s
3. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 7 min 7 s
4. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 7 min 34 s
5. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 7 min 41 s
6. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 7 min 51 s.

Bieg przełajowy, sztafeta mężczyzn 3x2 km
1. 12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – 17 min 48 s
2. Siły Powietrzne – DG RSZ 4 – 18 min 17 s
3. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 18 min 52 s
4. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 19 min 14 s
5. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – 19 min 46 s
6. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 20 min 06 s.

Bieg patrolowy zespołowo
12 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 2 – -68 punktów
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – DG RSZ 6 – -17 pkt.
3. Reprezentacja Szkolnictwa Wojskowego – 22 pkt.
4. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – DG RSZ 1 – 25 pkt.
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – DG RSZ 3 – 63 pkt.
6. Marynarka Wojenna – DG RSZ 5 – 98 pkt.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~szok
1412280240
cztery miesiące szok a siły powietrzne spotkali się na zawodach jak tu konkurować
3F-C7-B6-BE

„Pułaski” wrócił do kraju
 
F-35 wylądowały w Powidzu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-francuska szkoła uczuć
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Wkręceni w skoki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
Rozdarty subkontynent
Kolejna szabla AFN zdobyta
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Desant na czeskich spadochronach
Rivalry on Closed Sea
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kierunek: Afganistan
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Zmiany w przepisach mundurowych
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Formowanie 19 Brygady
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowi szturmani w JW Agat
NATO silniejsze z rezerwistami
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Od konfliktu do zgody
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Nowe nakolanniki
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Stawiamy na rozwój
Sojusze na fali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejne drony dla WOT-u
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Moja „bazówka”
Sport nie dzieli, sport łączy
Ankona – samodzielna polska operacja
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Polska historia w Norwegii
Obława pełna białych plam
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Gotowi na F-35?
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rozpoczynamy nową erę
The Chariots of Jihad
Tak umierał Wołyń
„Dragon’19” od kuchni
Raki dla zawiszaków
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO