moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaliczka możliwa przed wyjazdem na misję

Żołnierze wyjeżdżający do służby poza granice kraju będą mogli otrzymać część należnych im pieniędzy jeszcze przez wyjazdem. Więcej zarobią lekarze i dentyści pracujący na misjach. Przewiduje to nowelizacja rozporządzenia ministra obrony. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Należności zagraniczne to pieniądze wypłacane żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami kraju. Składa się na nie comiesięczna wypłata świadczenia, uzależniona m.in. od stanowiska, zakresu obowiązków i warunków zagrożenia utraty zdrowia lub życia występujących w miejscu pełnienia służby. Żołnierze otrzymują jednorazowy zasiłek adaptacyjny. Pełniący służbę w strefie działań wojennych dostają także dodatek wojenny w wysokości od 3 do 5 procent najniższego uposażenia za każdy dzień pobytu w strefie. Tę wyższą stawkę otrzymują mundurowi, którzy biorą udział w konwojach, akcjach bojowych, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnią służbę patrolową, ochronną.

Przygotowane przez resort zmiany w przepisach wypłaty świadczeń zagranicznych wynikają z nowelizacji ustawy pragmatycznej, ale mają też usprawnić proces przyznawania i wypłat wszystkich tych należności.

Na wniosek żołnierza

Wypłata świadczeń wciąż będzie przysługiwała od dnia objęcia stanowiska do dnia zwolnienia z niego. Po zmianach przepisów żołnierze będą mogli jednak jeszcze przed planowanym wyjazdem do służby poza granicami państwa otrzymać pieniądze w formie zaliczki. Będzie wypłacana na ich wniosek. – To dla żołnierzy wygodne rozwiązanie, bo często już pierwsze dni służby poza granicami państwa wiążą się z koniecznością poniesienia wydatków, związanych na przykład z zagospodarowaniem się w nowym miejscu – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Należność zagraniczna będzie mogła być wypłacana, w zależności od decyzji żołnierza, w polskich złotych i walucie zagranicznej. Pieniądze będą przelewane na rachunek bankowy wskazany przez żołnierza. – Jeśli nie będzie takiej możliwości, to warunki wypłaty będą ustalane indywidualnie, na zasadzie oddzielnego porozumienia z żołnierzem, np. wypłacane będą w kasie – mówi oficer z Departamentu Kadr MON.

Więcej pieniędzy dla lekarzy

Propozycja MON zmierza też do poszerzenia katalogu medyków otrzymujących wyższą należność zagraniczną. Dziś na świadczenie w wysokości 150–250 procent najniższego uposażenia mogą liczyć jedynie lekarze lub dentyści pracujący w Afganistanie, którzy posiadają co najmniej jedną ze specjalizacji lekarskich lub dentystycznych, w tym m.in. anestezjologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, psychiatryczną, epidemiologiczną, medycyny ratunkowej, rodzinnej, stomatologiczną. Po zmianach na zwiększone świadczenie będą mogli liczyć też medycy służący w innych rejonach świata. Poza koniecznością posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty warunkiem do otrzymania pieniędzy będzie jednak zakwalifikowanie danej misji jako rejonu działań wojennych. Ponadto, jak zaznacza oficer z Departamentu Kadr, afgańska misja się kończy, więc rozszerzenie katalogu „misji” pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnej zmiany przepisów.

Porządek w podróżach służbowych

Projektowane przepisy precyzują także kwestie podróży służbowych odbywanych przez żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa. – Pojawiały się w tej kwestii wątpliwości interpretacyjne, dlatego chcieliśmy je jednoznacznie uregulować. Przyjęto, że wszystkim żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa, z wyjątkiem obserwatorów wojskowych, należności z tytułu podróży służbowych będą przysługiwać na jednakowych zasadach – tłumaczy pułkownik w Departamencie Kadr.

Chodzi tu między innymi o diety, zwrot kosztów dojazdów i przejazdów, noclegów oraz innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem w podróż. W przypadku podróży odbywanej na terytorium państwa, w którym żołnierz pełni służbę, dieta będzie wynosiła 25 procent stawki ustalonej dla danego państwa, w przypadku zaś podróży odbywanych do innych krajów – 50 procent. W przypadku odbywania podróży na terytorium RP przysługiwać będzie 50 procent krajowej stawki diety.  

MON proponuje też ujednolicenie wypłat jednorazowej należności pieniężnej. – Obecnie jej wypłata, choć wszędzie w takiej samej wysokości, odbywa się w różnych terminach. W jednych jednostkach pieniądze wypłacane są wcześniej, w innych później, Po zmianach będzie jeden płatnik – Dowództwo Operacyjne – dzięki czemu terminy wypłat będą dla wszystkich takie same – tłumaczy Departament Kadr.

Wysokość należności zagranicznej

Miesięczna należność zagraniczna obliczana jest według wzoru: mnożnik danego stanowiska x kwota bazowa 2500 zł brutto (najniższe uposażenie żołnierza zawodowego). W przypadku żołnierzy służących na misji np. porucznika mnożnik wynosi 2,3; dla chorążego 1,9; a dla szeregowego zawodowego 1,5.

Pieniądze dostają żołnierze, którzy pełnią służbę m.in. w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych lub przy międzynarodowych strukturach wojskowych, w ataszatach obrony, ale też biorący udział w misjach pokojowych, konfliktach zbrojnych, akcjach ratowniczych, zagranicznych ćwiczeniach lub służący w charakterze obserwatorów wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1411641660
Kasa za misję powinna być płacona z góry.
94-E0-27-B6

Rozpoczynamy nową erę
 
Początek dowódczej drogi
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Karabiny od dęblińskich saperów
Sojusze na fali
Moja „bazówka”
Fleet of the Future
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polsko-francuska szkoła uczuć
Stawiamy na rozwój
Nowy pułk artylerii
Raki dla zawiszaków
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Joks na czele JFTC
Gotowi na F-35?
Wielkie święto kawalerii!!!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Mieszko” po wodowaniu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brytyjska „pamiątka”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Sport nie dzieli, sport łączy
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowe nakolanniki
„Dragon’19” od kuchni
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Tak umierał Wołyń
Air-Landing Outside Comfort Zone
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Desant na czeskich spadochronach
Kierunek: Afganistan
Miroslawiec Up
Zmiany w przepisach mundurowych
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rozdarty subkontynent
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowi szturmani w JW Agat
Działalność firm na rzecz obronności
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
The Chariots of Jihad
Obława pełna białych plam
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO