moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaliczka możliwa przed wyjazdem na misję

Żołnierze wyjeżdżający do służby poza granice kraju będą mogli otrzymać część należnych im pieniędzy jeszcze przez wyjazdem. Więcej zarobią lekarze i dentyści pracujący na misjach. Przewiduje to nowelizacja rozporządzenia ministra obrony. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Należności zagraniczne to pieniądze wypłacane żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami kraju. Składa się na nie comiesięczna wypłata świadczenia, uzależniona m.in. od stanowiska, zakresu obowiązków i warunków zagrożenia utraty zdrowia lub życia występujących w miejscu pełnienia służby. Żołnierze otrzymują jednorazowy zasiłek adaptacyjny. Pełniący służbę w strefie działań wojennych dostają także dodatek wojenny w wysokości od 3 do 5 procent najniższego uposażenia za każdy dzień pobytu w strefie. Tę wyższą stawkę otrzymują mundurowi, którzy biorą udział w konwojach, akcjach bojowych, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnią służbę patrolową, ochronną.

Przygotowane przez resort zmiany w przepisach wypłaty świadczeń zagranicznych wynikają z nowelizacji ustawy pragmatycznej, ale mają też usprawnić proces przyznawania i wypłat wszystkich tych należności.

Na wniosek żołnierza

Wypłata świadczeń wciąż będzie przysługiwała od dnia objęcia stanowiska do dnia zwolnienia z niego. Po zmianach przepisów żołnierze będą mogli jednak jeszcze przed planowanym wyjazdem do służby poza granicami państwa otrzymać pieniądze w formie zaliczki. Będzie wypłacana na ich wniosek. – To dla żołnierzy wygodne rozwiązanie, bo często już pierwsze dni służby poza granicami państwa wiążą się z koniecznością poniesienia wydatków, związanych na przykład z zagospodarowaniem się w nowym miejscu – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Należność zagraniczna będzie mogła być wypłacana, w zależności od decyzji żołnierza, w polskich złotych i walucie zagranicznej. Pieniądze będą przelewane na rachunek bankowy wskazany przez żołnierza. – Jeśli nie będzie takiej możliwości, to warunki wypłaty będą ustalane indywidualnie, na zasadzie oddzielnego porozumienia z żołnierzem, np. wypłacane będą w kasie – mówi oficer z Departamentu Kadr MON.

Więcej pieniędzy dla lekarzy

Propozycja MON zmierza też do poszerzenia katalogu medyków otrzymujących wyższą należność zagraniczną. Dziś na świadczenie w wysokości 150–250 procent najniższego uposażenia mogą liczyć jedynie lekarze lub dentyści pracujący w Afganistanie, którzy posiadają co najmniej jedną ze specjalizacji lekarskich lub dentystycznych, w tym m.in. anestezjologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, psychiatryczną, epidemiologiczną, medycyny ratunkowej, rodzinnej, stomatologiczną. Po zmianach na zwiększone świadczenie będą mogli liczyć też medycy służący w innych rejonach świata. Poza koniecznością posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty warunkiem do otrzymania pieniędzy będzie jednak zakwalifikowanie danej misji jako rejonu działań wojennych. Ponadto, jak zaznacza oficer z Departamentu Kadr, afgańska misja się kończy, więc rozszerzenie katalogu „misji” pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnej zmiany przepisów.

Porządek w podróżach służbowych

Projektowane przepisy precyzują także kwestie podróży służbowych odbywanych przez żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa. – Pojawiały się w tej kwestii wątpliwości interpretacyjne, dlatego chcieliśmy je jednoznacznie uregulować. Przyjęto, że wszystkim żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa, z wyjątkiem obserwatorów wojskowych, należności z tytułu podróży służbowych będą przysługiwać na jednakowych zasadach – tłumaczy pułkownik w Departamencie Kadr.

Chodzi tu między innymi o diety, zwrot kosztów dojazdów i przejazdów, noclegów oraz innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków poniesionych w związku ze skierowaniem w podróż. W przypadku podróży odbywanej na terytorium państwa, w którym żołnierz pełni służbę, dieta będzie wynosiła 25 procent stawki ustalonej dla danego państwa, w przypadku zaś podróży odbywanych do innych krajów – 50 procent. W przypadku odbywania podróży na terytorium RP przysługiwać będzie 50 procent krajowej stawki diety.  

MON proponuje też ujednolicenie wypłat jednorazowej należności pieniężnej. – Obecnie jej wypłata, choć wszędzie w takiej samej wysokości, odbywa się w różnych terminach. W jednych jednostkach pieniądze wypłacane są wcześniej, w innych później, Po zmianach będzie jeden płatnik – Dowództwo Operacyjne – dzięki czemu terminy wypłat będą dla wszystkich takie same – tłumaczy Departament Kadr.

Wysokość należności zagranicznej

Miesięczna należność zagraniczna obliczana jest według wzoru: mnożnik danego stanowiska x kwota bazowa 2500 zł brutto (najniższe uposażenie żołnierza zawodowego). W przypadku żołnierzy służących na misji np. porucznika mnożnik wynosi 2,3; dla chorążego 1,9; a dla szeregowego zawodowego 1,5.

Pieniądze dostają żołnierze, którzy pełnią służbę m.in. w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych lub przy międzynarodowych strukturach wojskowych, w ataszatach obrony, ale też biorący udział w misjach pokojowych, konfliktach zbrojnych, akcjach ratowniczych, zagranicznych ćwiczeniach lub służący w charakterze obserwatorów wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1411641660
Kasa za misję powinna być płacona z góry.
94-E0-27-B6

My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Baltic Protector”
Wywiad AK w służbie aliantów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nowy batalion podhalańczyków
Szef NATO w Warszawie
Dołącz do zawodowców
Być krok przed Bielikiem
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Zmiana warty na Mazurach
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Zmiany w przepisach mundurowych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kampania wyborcza poza armią
F-16 wracają do Polski
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Ich zadanie – zdobyć informację
Modernizacja floty powietrznej
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jelcze dla Wisły
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Tu się zadań nie wybiera
Jihadist Mill
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Targi Air Fair 2019
Kierunek: Afganistan
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Region Without a Key
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
I poszli! Jak zawsze się bić!
Modernizacja bombowców
Fabryka dżihadystów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Uchylone wrota piekieł
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO