Sukces szachistów w Kanadzie

Z trzema medalami wróciła z kanadyjskiego Quebecu reprezentacja szachistów Wojska Polskiego. Na XXV Mistrzostwach NATO w Szachach nasi zawodnicy wywalczyli tytuł wicemistrzowski w klasyfikacji drużynowej. W turnieju indywidualnym srebro zdobył sierż. pchor. Dariusz Sycz, a w turnieju szachów błyskawicznych trzecie miejsce zajął st. szer. Daniel Michalski.

Sierż. pchor. Dariusz Sycz wywalczył w Kanadzie dwa tytuły wicemistrzowskie: indywidualnie i drużynowo.

Reprezentacja Wojska Polskiego, występująca w składzie: mjr Sławomir Kędzierski – kapitan reprezentacji, kpt. Andrzej Szcześniak, por. Michał Bielawski, ppor. Mateusz Sypień, sierż. pchor. Dariusz Sycz, kpr. pchor. Damian Graczyk, st. szer. Daniel Michalski oraz Adam Karbowiak, po raz kolejny po zaciętej walce o prymat z Niemcami wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Wielki sukces w turnieju indywidualnym, rozgrywanym w czasie do 2,5 godz. na zawodnika na dystansie siedmiu rund, odniósł sierż. pchor. Dariusz Sycz. Szachista z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zajął drugie miejsce i wywalczył srebrny medal.

W turnieju szachów błyskawicznych, rozgrywanym w czasie 5 minut na zawodnika na dystansie jedenastu rund, aż pięciu wicemistrzów drużynowych znalazło się w pierwszej dziesiątce. Najlepszym spośród nich okazał się st. szer. Daniel Michalski (5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie), który wywalczył brązowy medal.

Kanada była  po raz pierwszy organizatorem mistrzostw (NATO CHESS CHAMPIONSHIP). Rozgrywano je w Cytadeli Quebec, gdzie stacjonuje 2 Batalion 22 Królewskiego Regimentu. W tegorocznej edycji  udział wzięło 11 reprezentacji krajów członków NATO: Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Słowenii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Kanady. Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego (IMCC) i Światowej Federacji Szachowej (FIDE). Osiągnięcia najlepszych czterech zawodników z każdej drużyny stanowiły wynik zespołu. Gospodarzem przyszłorocznego czempionatu będzie Holandia. Totem szachowy „Łódź Wikingów – Spirit Of Denmark” przekazał Holendrom w Quebecu przewodniczący IMCC płk Tomasz Malinowski.