moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawaleryjski weekend w Warszawie

Stu konnych jeźdźców ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego przemaszeruje w sobotę ulicami Warszawy. W stolicy pojawią się też „przedwojenni” ułani i szwoleżerowie. Drugi dzień Święta Kawalerii Polskiej zapowiada się równie ciekawie – będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów, pokaz władania białą bronią czy ujeżdżania.
 

– Chcemy, aby Święto Kawalerii Polskiej było okazją do popularyzowania tradycji polskiej konnicy i jeździectwa – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Święto upamiętnia polskie zwycięstwo nad bolszewicką konnicą w 1920 roku. 

Uroczystości rozpoczną się w sobotę od przemarszu ulicami Warszawy około 100 jeźdźców i koni ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Przez miasto przejdzie także kilkanaście pododdziałów odtwarzających przedwojenne pułki ułanów, strzelców konnych i szwoleżerów. – Kolumna wyruszy o 14.30 z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej, aby o 16.00 wziąć udział w apelu pamięci i defiladzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa, które razem z resortem obrony organizuje uroczystości.

Natomiast w niedzielę organizatorzy zapraszają warszawiaków na hipodrom przy ul. Kozielskiej. Ułani zaprezentują tam elementy musztry paradnej, pokaz władania białą bronią oraz ujeżdżania. Będzie też można zobaczyć ewolucje woltyżerskie kaskaderów z grupy odtwarzającej 15 Pułk Ułanów Poznańskich.

– W czasie uroczystości nagrody odbiorą zwycięzcy kawaleryjskich „Mistrzostw Polski Militari” – Memoriału Armii Krajowej – dodaje ppłk Klejszmit. Dwudniowe zawody rozpoczną się już dziś i zostaną rozegrane w Starej Miłosnej pod Warszawą według regulaminu z okresu międzywojennego. W niedzielę najlepsi zawodnicy mistrzostw zmierzą się w konkursie o puchar i szablę Ministra Obrony Narodowej. Rywalizacja obejmuje m.in. władanie szablą i lancą.  

Na hipodromie cały dzień będzie też trwał festyn rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów, m.in. wiedzy o polskiej jeździe. Zaprezentuje się też grupa rekonstruktorów w mundurach Legionów Polskich z czasów I wojny.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym Święta Kawalerii.

Dokładniejsze informacje o programie na stronie: www.dgw.wp.mil.pl. Aby łatwiej było dotrzeć na ul. Kozielską, ZTM uruchomi w niedzielę bezpłatną linię 920. Autobusy będą kursowały od godz. 10 do 17 z pl. Bankowego. Dokładna trasa na stronie www.ztm.waw.pl.

Święto Kawalerii Polskiej obchodzone jest od 2009 roku na pamiątkę bitwy pod Komarowem rozegranej 31 sierpnia 1920 roku. Była ona największą bitwą kawalerzystów w XX wieku. Półtora tysiąca ułanów 1 Dywizji Kawalerii pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla pokonało czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną gen. Siemiona Budionnego. Święto, choć przypada 31 sierpnia, obchodzone jest w pierwszy weekend września, aby nie zbiegało się z uroczystościami rozpoczęcia II wojny światowej.

Pierwsze brygady kawalerii w polskim wojsku uformowano po zakończeniu I wojny światowej. W 1936 roku kawaleria liczyła 11 brygad, w których służyło ponad 33 tys. żołnierzy. Ostatnie jednostki konne rozwiązano w 1947 roku. Dziś tradycje kawaleryjskie w polskiej armii kontynuuje reprezentacyjny Szwadron Kawalerii WP powołany w 2000 roku. Oddział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jego żołnierze występują w umundurowaniu z 1936 roku, a ich podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach w składzie wojskowej asysty honorowej.

AD

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze

~Cenzor
1409930220
jesteście pewni że będzie pokaz woltyżerki robiony przez 15 pułk ułanów poznańskich ??? bo słyszałem że ma go robić grupa East Riders ze SŁupna
AD-20-9B-35

Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Stulatka hydrografia
For the Right Cause
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Defense Without Politics
Iskra – dama polskiego lotnictwa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Ważka bliżej
O Patriotach na WAT
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Podziemna potęga
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Krwawe walki o Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO