moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o bitwie o Grodno na 17 września

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Grodno 1939”. Półgodzinny dokument, który kręcono w Modlinie, ma być gotowy na rocznicę sowieckiego ataku na Polskę. Projekt realizuje Fundacja Joachima Lelewela przy wsparciu Związku Polaków na Białorusi.


Polsko-sowiecka bitwa o Grodno to jeden z najmniej znanych epizodów wojny z 1939 roku. Armia Czerwona podeszła pod miasto nad ranem 20 września. Choć trzy dni wcześniej naczelny wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz, by z Sowietami nie walczyć, pozostający w Grodnie żołnierze i mieszkańcy zdecydowali inaczej. Zażarte walki trwały trzy dni. Armia Czerwona straciła w nich 53 żołnierzy, 19 czołgów i trzy samochody pancerne. W czasie obrony zginęło około 300 Polaków, część na skutek sowieckich zbrodni. Czerwonoarmiści m.in. kilka razy wykorzystali mieszkańców miasta jako żywe tarcze.

Po wojnie bitwa o Grodno popadła w zapomnienie, głównie z powodów politycznych. Pamięć o tamtych wydarzeniach zaczęto przywracać dopiero po 1989 roku. Stowarzyszenie Joachima Lelewela na realizację filmu dokumentalnego o obronie Grodna zebrało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Projekt wspomogło między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz użytkownicy portalu crowdfundingowego polakpotrafi.pl.

Kilka dni temu zakończyły się zdjęcia, w których wzięli udział członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Grajewa, Kampinosu i Mławy. – Realizowaliśmy je w Modlinie – mówi Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela. Taka decyzja wynikała m.in. z ograniczania kosztów produkcji, ale też ewentualnych trudności formalnych, z jakimi mogłaby spotkać się polska ekipa filmowa na Białorusi.

– W Modlinie nakręciliśmy sceny walk ulicznych, na przykład rzucanie butelek z benzyną przez harcerzy czy starcia z sowieckimi dywersantami. W filmie będzie też scena pojmania i rozstrzelania przez czerwonoarmistów generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego. Co prawda, nie brał on udziału w walkach o miasto, ale gdy wybuchła wojna dowodził Grupą Operacyjną „Grodno” – wylicza Kościński.


Tomasz Dudziński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, podkreśla, że praca przy filmie była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem. – W zdjęciach wzięło udział dziewięciu członków naszej grupy: siedmiu żołnierzy i dwie sanitariuszki. Przypominając ważny kawałek naszej historii, realizujemy nasze statutowe cele. Rekonstrukcja nie sprowadza się przecież tylko do chodzenia w mundurze z epoki. Powinna się ona wiązać z edukacją – mówi.

Teraz film jest na etapie postprodukcji. – Mamy już wypowiedzi większości historyków, musimy dokręcić jeszcze tylko jedną. A potem dodać do tego muzykę, zdjęcia dokumentalne i te przedstawiające współczesne Grodno. Słowem: zmontować całość – podkreśla Kościński. Film będzie trwał pół godziny. Powinien być gotowy na 17 września, czyli rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Wtedy to w Warszawie odbędzie się premiera. Potem najpewniej będzie go można obejrzeć w telewizji. – Filmem są zainteresowane TVP Historia oraz Biełsat – mówi Kościński.

Na tym jednak nie koniec. – Chcemy, by dokument stał się wstępem do filmu fabularnego. Oczywiście na jego realizację potrzeba nieporównanie większych pieniędzy – kilku milionów złotych. Nie tracę jednak nadziei, że i ten cel uda się zrealizować – podsumowuje Kościński.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Paweł Kościński

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Śmierć bohatera
Iran uderza w USA
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pretorianie na Mazurach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Stulatka hydrografia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Security Game
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Double Eagle po nowemu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
JWK z odznaką pamiątkową
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Krwawe walki o Monte Cassino
„Bolko” w służbie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Militaria na Zamku Królewskim
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
We Are All Darfur
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO