moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piknik z lotnikami i marynarzami

Chcesz zobaczyć największy w polskiej armii śmigłowiec, pokaz ewakuacji załogi, a może na chwilę wcielić się w rolę pilota? To wszystko będzie możliwe jutro podczas pikniku lotniczego w Darłowie. Organizują go wspólnie 44 Baza Lotnictwa Morskiego i Urząd Miejski.


Bramy darłowskiej jednostki zostaną otwarte o godzinie 10.00, a impreza potrwa pięć godzin. Przy wejściu na chętnych będą czekały autobusy, które przewiozą ich na płytę lotniska.

Na zorganizowanej tam wystawie statycznej będzie można zobaczyć helikoptery Mi-14 zarówno w wersji ratowniczej, jak i do zwalczania okrętów podwodnych. – To największe śmigłowce wykorzystywane przez polską armię – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Poza nimi zaprezentowana zostanie ratownicza „Anakonda”, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, śmigłowiec Mi-2, specjalistyczny sprzęt do szkolenia lotników, a także kilka maszyn cywilnych, które należą do Aeroklubu Słupskiego. – Wszyscy chętni będą mogli porozmawiać z lotnikami, zrobić zdjęcia, usiąść za sterami śmigłowców i samolotów – zapewnia kmdr ppor. Cichy.

O 13.00 rozpocznie się pokaz Grupy Ratownictwa Lotniskowego. – Jej członkowie przeprowadzą symulowaną akcję ewakuacji załogi śmigłowca, który znalazł się w sytuacji awaryjnej. Może to być na przykład pożar na pokładzie – mówi kmdr ppor. Cichy. Na tym jednak nie koniec.

Na darłowskim lotnisku swój sprzęt pokaże Straż Graniczna, na pobliskim zaś Nabrzeżu Usteckim będzie można dodatkowo zwiedzić dwa okręty należące do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Trałowiec ORP „Drużno” i kuter transportowy zostały otwarte dla publiczności już dziś. Jutro marynarze zapraszają od 15 do 20.

– Pierwszy piknik zorganizowaliśmy dwa lata temu. Wówczas nad Bałtykiem można było podziwiać pokazy lotnicze. Tamtej imprezie towarzyszyło hasło: „zobacz”, tegorocznej – „dotknij” – dodaje kmdr ppor. Cichy. – Dlatego właśnie zachęcamy zwiedzających, by brali ze sobą prowiant, koce. Chcemy, aby na lotnisku odpoczęli, zrelaksowali się, a przy okazji dowiedzieli się czegoś ciekawego – dodaje.


Przedstawiciele miasta liczą na dużą frekwencję. – Dwa lata temu na pokazy ściągnęły prawdziwe tłumy. Na plaży trudno było znaleźć wolne miejsce. Ludzie robili zdjęcia, kręcili filmy. Teraz też o imprezę dopytuje wielu turystów. A co najważniejsze nie najlepsza od kilku dni pogoda poprawiła się – podkreśla Leszek Walkiewicz z Urzędu Miejskiego w Darłowie i dodaje, że piknik to doskonały sposób na promocję nie tylko wojska, ale też miasta. – Wspólnie możemy zrobić naprawdę wiele dla budowy pozytywnego wizerunku – mówi.

Początki lotnictwa morskiego w Darłowie sięgają 1962 roku. Obecnie tamtejsza Grupa Lotnicza wchodzi w skład 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. W mieście stacjonuje osiem śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, dwa śmigłowce ratownicze MI-14PŁ/R, dwa śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” oraz trzy śmigłowce Mi-2. – Główne zadanie darłowskich lotników polega na rozpoznawaniu i wskazywaniu celów okrętom oraz poszukiwaniu, śledzeniu i niszczeniu okrętów podwodnych – przypomina kmdr ppor. Cichy. – Załogi śmigłowców Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” pełnią również dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Przez całą dobę są gotowi wyruszyć z pomocą na morzu – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BLMW

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Podziemna potęga
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
For the Right Cause
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Symulatory strzelań Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żyj zdrowiej
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe po nowemu
Szturmani na Lipie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rywalizacja strzelców wyborowych
Double Eagle po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Czerwoni w odwrocie
Własne interesy Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Krwawe walki o Monte Cassino
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
O Patriotach na WAT
Nauka zimowego pływania
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO