moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piknik z lotnikami i marynarzami

Chcesz zobaczyć największy w polskiej armii śmigłowiec, pokaz ewakuacji załogi, a może na chwilę wcielić się w rolę pilota? To wszystko będzie możliwe jutro podczas pikniku lotniczego w Darłowie. Organizują go wspólnie 44 Baza Lotnictwa Morskiego i Urząd Miejski.


Bramy darłowskiej jednostki zostaną otwarte o godzinie 10.00, a impreza potrwa pięć godzin. Przy wejściu na chętnych będą czekały autobusy, które przewiozą ich na płytę lotniska.

Na zorganizowanej tam wystawie statycznej będzie można zobaczyć helikoptery Mi-14 zarówno w wersji ratowniczej, jak i do zwalczania okrętów podwodnych. – To największe śmigłowce wykorzystywane przez polską armię – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Poza nimi zaprezentowana zostanie ratownicza „Anakonda”, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, śmigłowiec Mi-2, specjalistyczny sprzęt do szkolenia lotników, a także kilka maszyn cywilnych, które należą do Aeroklubu Słupskiego. – Wszyscy chętni będą mogli porozmawiać z lotnikami, zrobić zdjęcia, usiąść za sterami śmigłowców i samolotów – zapewnia kmdr ppor. Cichy.

O 13.00 rozpocznie się pokaz Grupy Ratownictwa Lotniskowego. – Jej członkowie przeprowadzą symulowaną akcję ewakuacji załogi śmigłowca, który znalazł się w sytuacji awaryjnej. Może to być na przykład pożar na pokładzie – mówi kmdr ppor. Cichy. Na tym jednak nie koniec.

Na darłowskim lotnisku swój sprzęt pokaże Straż Graniczna, na pobliskim zaś Nabrzeżu Usteckim będzie można dodatkowo zwiedzić dwa okręty należące do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Trałowiec ORP „Drużno” i kuter transportowy zostały otwarte dla publiczności już dziś. Jutro marynarze zapraszają od 15 do 20.

– Pierwszy piknik zorganizowaliśmy dwa lata temu. Wówczas nad Bałtykiem można było podziwiać pokazy lotnicze. Tamtej imprezie towarzyszyło hasło: „zobacz”, tegorocznej – „dotknij” – dodaje kmdr ppor. Cichy. – Dlatego właśnie zachęcamy zwiedzających, by brali ze sobą prowiant, koce. Chcemy, aby na lotnisku odpoczęli, zrelaksowali się, a przy okazji dowiedzieli się czegoś ciekawego – dodaje.


Przedstawiciele miasta liczą na dużą frekwencję. – Dwa lata temu na pokazy ściągnęły prawdziwe tłumy. Na plaży trudno było znaleźć wolne miejsce. Ludzie robili zdjęcia, kręcili filmy. Teraz też o imprezę dopytuje wielu turystów. A co najważniejsze nie najlepsza od kilku dni pogoda poprawiła się – podkreśla Leszek Walkiewicz z Urzędu Miejskiego w Darłowie i dodaje, że piknik to doskonały sposób na promocję nie tylko wojska, ale też miasta. – Wspólnie możemy zrobić naprawdę wiele dla budowy pozytywnego wizerunku – mówi.

Początki lotnictwa morskiego w Darłowie sięgają 1962 roku. Obecnie tamtejsza Grupa Lotnicza wchodzi w skład 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. W mieście stacjonuje osiem śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, dwa śmigłowce ratownicze MI-14PŁ/R, dwa śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” oraz trzy śmigłowce Mi-2. – Główne zadanie darłowskich lotników polega na rozpoznawaniu i wskazywaniu celów okrętom oraz poszukiwaniu, śledzeniu i niszczeniu okrętów podwodnych – przypomina kmdr ppor. Cichy. – Załogi śmigłowców Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” pełnią również dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Przez całą dobę są gotowi wyruszyć z pomocą na morzu – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BLMW

dodaj komentarz

komentarze


XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Rozpoczynamy nową erę
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Irańskie szachy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Przysięga śląskich terytorialsów
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wozy amunicyjne do Raków
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Piknik ze smakiem
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zielonka dla Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO