moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nocna próba defilady

Przez centrum Warszawy przemaszerowało ponad 1000 żołnierzy i przejechało ponad 100 sztuk sprzętu wojskowego, w tym najnowszy nabytek armii – czołgi Leopard 2 oraz debiutujące na defiladzie samobieżne armatohaubice Krab. O świcie zakończyła się próba generalna przed mającą się odbyć za kilka dni największą od lat wojskową defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego.– To był rodzaj testu, który pozwolił nam ocenić, czy jesteśmy dobrze przygotowani do defilady 15 sierpnia – tłumaczy ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dzisiejsza nocna próba generalna miała sprawdzić zgranie wszystkich żołnierzy, którzy wezmą udział w paradzie. Poprzedziły ją kilkudniowe przygotowania. Mundurowi trenowali na lotnisku Warszawa-Babice. Z kolei ci, którzy prezentować będą wojskowy sprzęt, od kilku dni ćwiczyli w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

To właśnie z tej jednostki już wczoraj po godzinie 21 wyruszył do centrum stolicy pierwszy sprzęt. – Było to 107 pojazdów kołowych i 24 gąsiennicowe. Te ostanie drogę do Warszawy pokonały na zestawach niskopodwoziowych. Ze względu na przepisy bezpieczeństwa poruszaliśmy się w sześciu kolumnach. Pierwsza z nich dotarła do centrum miasta już po 22.00, ostatnia godzinę później. Rozładowaliśmy sprzęt i około 1.00 rozpoczęliśmy próby – mówi ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady.


Film: Dowództwo Generalne RSZ

Ciężki sprzęt na Warszawę

Liczącą półtora kilometra trasę defilady żołnierze pokonali w sumie trzy razy. Alejami Ujazdowskimi przemaszerowało około tysiąca żołnierzy i przejechało ponad 100 sztuk wojskowego sprzętu. Zgodnie ze scenariuszem defiladę otworzyła kolumna kołowa. Na jej czele były motocykle i pojazdy interwencyjne Żandarmerii Wojskowej, później quady z wojsk lądowych, Hummery, Rosomaki, sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy – Langusty, Dany, a na końcu pojazdy saperskie, zabezpieczenia technicznego i medyczne. Defiladę sprzętową zamknął przejazd pojazdów gąsiennicowych. Mieszkańcy Warszawy, którzy nocą pojawili się w centrum, mogli zobaczyć m.in. Rosomaki, a także po raz pierwszy samobieżne armatohaubice Krab oraz czołgi Leopard 2 w wersji A5. Te ostatnie kupione z rezerw Bundeswehry sprowadzono do Polski w maju tego roku.


Próba bez wpadek

– Dostrzegam efekty wytężonej pracy, jaką w ostatnich dniach wykonali żołnierze. Była ona potrzebna, bo naszym celem jest jak najlepsze zaprezentowanie wojska i sprzętu podczas święta. O powodzeniu naszego przedsięwzięcia zadecyduje jednak także odbiór społeczny – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca garnizonu Warszawa.

Również zdaniem ppłk. Pawelca żołnierze wypadli dobrze. – Poza samą próbą największym wyzwaniem było dla nas bezpieczne przemieszczenie sprzętu tam i z powrotem oraz jego rozładunek w centrum. Żołnierze poradzili sobie znakomicie, rozładowali pojazdy gąsiennicowe, a potem równie szybko i sprawnie ładowali je na lawety. Ostatni pojazd wyruszył z ulicy Sobieskiego o godzinie 5.20. Niewiele po szóstej cały sprzęt był już w jednostce w Wesołej – mówi oficer.

Ppłk Artur Goławski, p.o. rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego RSZ, podkreśla, że choć próba stanowiła spore wyzwanie – chociażby ze względu na transport sprzętu – była konieczna. – Choćby po to, by zsynchronizować całe przedsięwzięcie i sprawdzić dojazd, poruszanie się po mieście sprzętu i ludzi. Przy kolumnie liczącej półtora kilometra dobra koordynacja jest niezwykle ważna – podkreśla ppłk Goławski.

W nocnej próbie nie brały udziału jedynie samoloty i śmigłowce. Podczas defilady, jeśli dopisze pogoda, będzie można zobaczyć przelot ponad 50 wojskowych samolotów, m.in. Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz W-3 Sokół, samolotów z jednostek lotnictwa taktycznego: F-16, Su-22, MiG-29 oraz transportowego: C-130 Hercules, C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Lotnicze pokazy mają uświetnić zespoły akrobacyjne „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orliki”.


Defilada wyruszy 15 sierpnia po południu z placu Trzech Krzyży, przejdzie Alejami Ujazdowskimi i zakończy się na Agrykoli, gdzie odbędzie się festyn wojskowy i statyczne pokazy sprzętu wojskowego.

Jaki sprzęt zobaczymy w Warszawie:
KTO Rosomak, Leopardy, Kraby, armatohaubice Dana, wyrzutnie rakiet Langusty, zestawy rakietowe Osa, radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, pojazdy wojsk specjalnych. Ulicami stolicy przejadą też quady: Arctic Cat, Polaris, Bombardier i wozy zabezpieczenia technicznego oraz samochody ciężarowo-osobowe HMMWV.

Kto przedefiluje:
Pokaz sprzętu będzie połączony z przemarszem pododdziałów reprezentacyjnych i kompanii honorowych. Oprócz żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii i jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego: Orkiestry i Batalionu, defilować będą m. in. żołnierze z pododdziałów 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Żandarmerii Wojskowej, podchorążowie uczelni wojskowych, a także wojskowi z USA i Kanady. Żołnierzom towarzyszyć będzie ok. 60 osób z grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających poddziały wojskowe z 1920 i 1939 roku.

PG

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1407967500
Krab tylko z programowalną i z M982 Excalibur . Tak to zwykła jeżdżąca haubica.
39-FF-C3-6D

Defendery 2019 – część 3
 
Historia Liberatora wyjaśniona
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Śląskie sceny z życia
Irańskie szachy
Thin Blue Line
Terytorialsi na wysokościach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Kosmiczny gość
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Robot” w akcji
Oko na Europę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Umarły dla świata
Iranian Chess Game
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
GROM Challenge
Samochód do desantowania
Polskie firmy na targach w Londynie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wrzesień ’39 na południu Polski
A Torn Subcontinent
Rok Żelaznej Dywizji
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Nowa misja i nowy sprzęt
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
W Indiach mieli swój drugi dom
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warszawa – miasto nieujarzmione
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Chorwacki test polskich kadetów
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO