Dziesięć medali – pięć złotych, cztery srebrne i brązowy – wywalczyli żołnierze na zakończenie lekkoatletycznych mistrzostw kraju. Tytuły mistrzowskie zdobyli st. szer. Ewelina Ptak, szer. Marcin Lewandowski, szer. rez. Katarzyna Kowalska oraz sztafety 4x400 m kobiet i mężczyzn. W całej imprezie żołnierze wywalczyli 20 krążków.
Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl
Trzeciego dnia rozgrywanych w Szczecinie 90. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce zawodnicy walczyli o medale w 17 finałach. Żołnierze startowali w 11 z nich, ale nie w każdym zajmowali miejsca na podium. Nie było medalu w biegu na 100 m przez płotki pań oraz skoku w dal i biegu na 200 m panów.
Podwójnym zwycięstwem żołnierzy zakończył się za to bieg na 1500 m. Triumfował szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza przed st. szer. Bartoszem Nowickim z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Bieg na 200 m pań wygrała st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk, a w rywalizacji kobiet na dystansie 3000 m z przeszkodami triumfowała szer. rez. Katarzyna Kowalska z Vectry Włocławek. Czwarty i piąty złoty medal żołnierze wywalczyli w ostatnich konkurencjach mistrzostw – sztafetach 4x400 m. W kobiecej triumfowały zawodniczki z KS AZS AWF Warszawa z szer. Anną Kiełbasińską z poznańskiego WZS, która biegła na ostatniej zmianie. Natomiast męską sztafetę wygrali czterystumetrowcy z wrocławskiego Śląska. Po złoto pobiegli Bartłomiej Chojnowski oraz żołnierze z WZS Wrocław: kpr. Marcin Marciniszyn, szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina.
Oprócz st. szer. Bartosza Nowickiego srebrne medale wywalczyli: st. szer. Dominik Bochenek z bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza – w biegu na 110 m przez płotki, a także szer. Jakub Szyszkowski i st. szer. Mateusz Demczyszak (obaj z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk) – w pchnięciu kulą i biegu na 3000 m z przeszkodami. W tej ostatniej konkurencji brązowy medal zdobył również szer. Łukasz Parszczyński z 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Sochaczewa i KS Podlasie Białystok.
St. szer. Bartosz Nowicki jeszcze przed szer. Marcinem Lewandowskim. Na finiszu biegu na 1500 m kolejność była odwrotna.
W biegu na 1500 m szer. Marcin Lewandowski musiał uzyskać lepszy czas od 22 konkurentów. Zawodnicy walczyli w dwóch seriach. Wśród biegaczy z najlepszymi wynikami z tego sezonu najszybszy był Lewandowski. Na mecie finiszował po 3 min 41,57 s biegu. Drugi był st. szer. Bartosz Nowicki (3.42,77), a trzeci Dawid Waloski z WKS Wawel Kraków. Ci trzej zawodnicy stanęli również na podium, gdyż w drugiej serii żadnemu z zawodników nie udało się uzyskać lepszych od nich czasów. Drugą serię wygrał natomiast ambitnie walczący o jak najlepszy wynik szer. Adam Nowicki z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i MKL Szczecin. Biegacz, który był o krok od medalu w biegu na 5000 m, na dystansie 1500 m uzyskał czas 3 min 49,55 s. To jego rekord życiowy, ale w mistrzostwach zapewnił mu dopiero dziesiątą pozycję. Za to z dwunastym czasem (3.51,58) ukończył rywalizację jego kolega z 12 DZ i MKL Szczecin st. szer. Artur Olejarz. Warto dodać, że srebrny medalista st. szer. Bartosz Nowicki od poniedziałku jest żołnierzem 12 DZ – wcześniej był na etacie we wrocławskim WZS.
W bieg na 200 m kobiet st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk triumfowała z czasem 23,68 s. Szybciej w tym sezonie jeszcze nie biegała. Wrocławianka wyprzedziła o 0,20 s Martynę Dąbrowską z UKS 19 Bojary Białystok i o 0,30 s Kartynę Opoń z OŚ AZS Poznań.
Szer. rez. Katarzyna Kowalska (druga z lewej). Cztery okrążenia przed końcem biegu na 3000 m z przeszkodami oderwała się od rywalek i samotnie zmierzała do mety po złoto.
Natomiast w rywalizacji kobiet na dystansie 3000 m z przeszkodami triumfowała szer. rez. Katarzyna Kowalska. To dziewiąty triumf tej zawodniczki w mistrzostwach kraju. Na bieżni Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Szczecinie uzyskała czas 9 min 51,84 s. Druga była Matylda Kowal z CWKS Resovia Rzeszów (9.54,89), a trzecia Justyna Korytkowska z Prefbetu Śniadowo Łomża (9.55,77).
Płotkarz st. szer. Dominik Bochenek z bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza ma natomiast w kolekcji dwa złote medale mistrzostw kraju w biegu na 110 m przez płotki. Triumfował na własnym stadionie w 2009 i 2011 roku. Natomiast przed rokiem był drugi w Toruniu, gdzie o 0,43 s przegrał z Arturem Nogą. W Szczecinie pobiegł o 0,20 s szybciej niż na zeszłorocznym czempionacie, ale znów musiał uznać wyższość Artura Nogi z KS AZS AWF Kraków. Tym razem „Bochen” przegrał złoto o 0,01 s.
Kulomioci przed finałowym konkursem. Drugi z prawej szer. Jakub Szyszkowski.
W Toruniu minimalnie – o jeden centymetr – przegrał tytuł wicemistrzowski szer. Jakub Szyszkowski w finale pchnięcia kulą. W Szczecinie młody kulomiot z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk przegrał już tylko z mistrzem olimpijskim Tomaszem Majewskim z AZS AWF Warszawa. Faworyt konkursu pchnął kulę na odległość 20,29 m, a Szyszkowski wywalczył srebro z wynikiem 19,45 m. Trzecie miejsce zajął Dominik Witczak z RLTL ZTE Radom (19,31 m).
W ostatnim dniu 90. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce trzykrotnie walczyła w finałach o medale szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS i KS AZS AWF Warszawa. Mimo krótkich przerw między startami zawodniczka wywalczyła złoto w sztafecie 4x400 m i była czwarta w biegu na 100 m przez płotki. Brąz przegrała zaledwie o 0,03 s z koleżanką klubową Katarzyną Świostek. W finale Kiełbasińska uzyskała czas 13,77 s. Za to niespełna półtorej godziny wcześniej wygrała pierwszą serię eliminacyjną z wynikiem 13,55 s. Po tak dobrym biegu zawodniczka realnie myślała o medalu w płotkarskim finale. Dlatego wcześniej odpuściła walkę w finale biegu na 200 m – wystartowała w nim, ale po wyjściu z bloków przerwała rywalizację. W finale 200 m mężczyzn nie ukończył natomiast biegu st. szer. Kamil Masztak z WZS Poznań i WKS Grunwald. Medalu nie udało się również wywalczyć w finale skoku w dal st. szer. Adrianowi Świderskiemu. Skoczek z WZS Wrocław i WKS Śląsk z najlepszym wynikiem w tym sezonie – 7,57 m – ukończył rywalizację na piątym miejscu.
W sumie wojskowi lekkoatleci wywalczyli w szczecińskich mistrzostwach 20 medali: osiem złotych, 11 srebrnych i jeden brązowy. Niestety, o żaden z nich nie mogła już powalczyć st. szer. Daria Korczyńska. Sprinterka z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk zakończyła już bowiem sportową karierę. Podczas mistrzostw tę zasłużoną dla polskiej lekkiej atletyki zawodniczkę oraz Ewelinę Sętowską-Dryk i Aurelię Trywiańską uroczyście pożegnano jako wyczynowe sportsmenki. Lekkoatletki otrzymały okolicznościowe dyplomy i specjalne upominki.
St. szer. Daria Korczyńska (z prawej) żegna się z kibicami na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Szczecinie.
St. szer. Daria Korczyńska jest żołnierzem od 2007 roku. Po zakończeniu kariery żegna się z Wojskowym Zespołem Sportowym, a od 1 września rozpocznie służbę wojskową w jednej z wrocławskich jednostek. Ze startów w barwach reprezentacji Wojska Polskiego najmilej wspomina IV Letnią Olimpiadę Wojskową w Indiach. – W Hyderabadzie wywalczyłam trzy medale, dwa indywidualne i trzeci w sztafecie – mówi zawodniczka. – Bardzo mile wspominam służbę wojskową jako sportowiec, bo wojsko naprawdę bardzo mi pomogło. Z kolei ja wywalczyłam tyle ile mogłam medali dla wojskowej reprezentacji. Myślę, że w najważniejszych wojskowych zawodach nikogo nie zawiodłam – dodaje była sprinterka.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze