moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Udane mistrzostwa lekkoatletów

Dziesięć medali – pięć złotych, cztery srebrne i brązowy – wywalczyli żołnierze na zakończenie lekkoatletycznych mistrzostw kraju. Tytuły mistrzowskie zdobyli st. szer. Ewelina Ptak, szer. Marcin Lewandowski, szer. rez. Katarzyna Kowalska oraz sztafety 4x400 m kobiet i mężczyzn. W całej imprezie żołnierze wywalczyli 20 krążków.Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Trzeciego dnia rozgrywanych w Szczecinie 90. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce zawodnicy walczyli o medale w 17 finałach. Żołnierze startowali w 11 z nich, ale nie w każdym zajmowali miejsca na podium. Nie było medalu w biegu na 100 m przez płotki pań oraz skoku w dal i biegu na 200 m panów.

Podwójnym zwycięstwem żołnierzy zakończył się za to bieg na 1500 m. Triumfował szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza przed st. szer. Bartoszem Nowickim z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Bieg na 200 m pań wygrała st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk, a w rywalizacji kobiet na dystansie 3000 m z przeszkodami triumfowała szer. rez. Katarzyna Kowalska z Vectry Włocławek. Czwarty i piąty złoty medal żołnierze wywalczyli w ostatnich konkurencjach mistrzostw – sztafetach 4x400 m. W kobiecej triumfowały zawodniczki z KS AZS AWF Warszawa z szer. Anną Kiełbasińską z poznańskiego WZS, która biegła na ostatniej zmianie. Natomiast męską sztafetę wygrali czterystumetrowcy z wrocławskiego Śląska. Po złoto pobiegli Bartłomiej Chojnowski oraz żołnierze z WZS Wrocław: kpr. Marcin Marciniszyn, szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina.

Oprócz st. szer. Bartosza Nowickiego srebrne medale wywalczyli: st. szer. Dominik Bochenek z bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza – w biegu na 110 m przez płotki, a także szer. Jakub Szyszkowski i st. szer. Mateusz Demczyszak (obaj z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk) – w pchnięciu kulą i biegu na 3000 m z przeszkodami. W tej ostatniej konkurencji brązowy medal zdobył również szer. Łukasz Parszczyński z 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Sochaczewa i KS Podlasie Białystok.

St. szer. Bartosz Nowicki jeszcze przed szer. Marcinem Lewandowskim. Na finiszu biegu na 1500 m kolejność była odwrotna.

W biegu na 1500 m szer. Marcin Lewandowski musiał uzyskać lepszy czas od 22 konkurentów. Zawodnicy walczyli w dwóch seriach. Wśród biegaczy z najlepszymi wynikami z tego sezonu najszybszy był Lewandowski. Na mecie finiszował po 3 min 41,57 s biegu. Drugi był st. szer. Bartosz Nowicki (3.42,77), a trzeci Dawid Waloski z WKS Wawel Kraków. Ci trzej zawodnicy stanęli również na podium, gdyż w drugiej serii żadnemu z zawodników nie udało się uzyskać lepszych od nich czasów. Drugą serię wygrał natomiast ambitnie walczący o jak najlepszy wynik szer. Adam Nowicki z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i MKL Szczecin. Biegacz, który był o krok od medalu w biegu na 5000 m, na dystansie 1500 m uzyskał czas 3 min 49,55 s. To jego rekord życiowy, ale w mistrzostwach zapewnił mu dopiero dziesiątą pozycję. Za to z dwunastym czasem (3.51,58) ukończył rywalizację jego kolega z 12 DZ i MKL Szczecin st. szer. Artur Olejarz. Warto dodać, że srebrny medalista st. szer. Bartosz Nowicki od poniedziałku jest żołnierzem 12 DZ – wcześniej był na etacie we wrocławskim WZS.

W bieg na 200 m kobiet st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk triumfowała z czasem 23,68 s. Szybciej w tym sezonie jeszcze nie biegała. Wrocławianka wyprzedziła o 0,20 s Martynę Dąbrowską z UKS 19 Bojary Białystok i o 0,30 s Kartynę Opoń z OŚ AZS Poznań.

Szer. rez. Katarzyna Kowalska (druga z lewej). Cztery okrążenia przed końcem biegu na 3000 m z przeszkodami oderwała się od rywalek i samotnie zmierzała do mety po złoto.

Natomiast w rywalizacji kobiet na dystansie 3000 m z przeszkodami triumfowała szer. rez. Katarzyna Kowalska. To dziewiąty triumf tej zawodniczki w mistrzostwach kraju. Na bieżni Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Szczecinie uzyskała czas 9 min 51,84 s. Druga była Matylda Kowal z CWKS Resovia Rzeszów (9.54,89), a trzecia Justyna Korytkowska z Prefbetu Śniadowo Łomża (9.55,77).

Płotkarz st. szer. Dominik Bochenek z bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza ma natomiast w kolekcji dwa złote medale mistrzostw kraju w biegu na 110 m przez płotki. Triumfował na własnym stadionie w 2009 i 2011 roku. Natomiast przed rokiem był drugi w Toruniu, gdzie o 0,43 s przegrał z Arturem Nogą. W Szczecinie pobiegł o 0,20 s szybciej niż na zeszłorocznym czempionacie, ale znów musiał uznać wyższość Artura Nogi z KS AZS AWF Kraków. Tym razem „Bochen” przegrał złoto o 0,01 s.

Kulomioci przed finałowym konkursem. Drugi z prawej szer. Jakub Szyszkowski.

W Toruniu minimalnie – o jeden centymetr – przegrał tytuł wicemistrzowski szer. Jakub Szyszkowski w finale pchnięcia kulą. W Szczecinie młody kulomiot z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk przegrał już tylko z mistrzem olimpijskim Tomaszem Majewskim z AZS AWF Warszawa. Faworyt konkursu pchnął kulę na odległość 20,29 m, a Szyszkowski wywalczył srebro z wynikiem 19,45 m. Trzecie miejsce zajął Dominik Witczak z RLTL ZTE Radom (19,31 m).

W ostatnim dniu 90. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce trzykrotnie walczyła w finałach o medale szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS i KS AZS AWF Warszawa. Mimo krótkich przerw między startami zawodniczka wywalczyła złoto w sztafecie 4x400 m i była czwarta w biegu na 100 m przez płotki. Brąz przegrała zaledwie o 0,03 s z koleżanką klubową Katarzyną Świostek. W finale Kiełbasińska uzyskała czas 13,77 s. Za to niespełna półtorej godziny wcześniej wygrała pierwszą serię eliminacyjną z wynikiem 13,55 s. Po tak dobrym biegu zawodniczka realnie myślała o medalu w płotkarskim finale. Dlatego wcześniej odpuściła walkę w finale biegu na 200 m – wystartowała w nim, ale po wyjściu z bloków przerwała rywalizację. W finale 200 m mężczyzn nie ukończył natomiast biegu st. szer. Kamil Masztak z WZS Poznań i WKS Grunwald. Medalu nie udało się również wywalczyć w finale skoku w dal st. szer. Adrianowi Świderskiemu. Skoczek z WZS Wrocław i WKS Śląsk z najlepszym wynikiem w tym sezonie – 7,57 m – ukończył rywalizację na piątym miejscu.

W sumie wojskowi lekkoatleci wywalczyli w szczecińskich mistrzostwach 20 medali: osiem złotych, 11 srebrnych i jeden brązowy. Niestety, o żaden z nich nie mogła już powalczyć st. szer. Daria Korczyńska. Sprinterka z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk zakończyła już bowiem sportową karierę. Podczas mistrzostw tę zasłużoną dla polskiej lekkiej atletyki zawodniczkę oraz Ewelinę Sętowską-Dryk i Aurelię Trywiańską uroczyście pożegnano jako wyczynowe sportsmenki. Lekkoatletki otrzymały okolicznościowe dyplomy i specjalne upominki.

St. szer. Daria Korczyńska (z prawej) żegna się z kibicami na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Szczecinie.

St. szer. Daria Korczyńska jest żołnierzem od 2007 roku. Po zakończeniu kariery żegna się z Wojskowym Zespołem Sportowym, a od 1 września rozpocznie służbę wojskową w jednej z wrocławskich jednostek. Ze startów w barwach reprezentacji Wojska Polskiego najmilej wspomina IV Letnią Olimpiadę Wojskową w Indiach. – W Hyderabadzie wywalczyłam trzy medale, dwa indywidualne i trzeci w sztafecie – mówi zawodniczka. – Bardzo mile wspominam służbę wojskową jako sportowiec, bo wojsko naprawdę bardzo mi pomogło. Z kolei ja wywalczyłam tyle ile mogłam medali dla wojskowej reprezentacji. Myślę, że w najważniejszych wojskowych zawodach nikogo nie zawiodłam – dodaje była sprinterka.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1406932560
2 tygodnie kursu i podoficer,,,
D1-3A-D1-22

Laserowa artyleria US Army
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Kolejne Groty dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze w sztafecie pomocy
PGZ będzie obecna na MSPO
Ułańska szarża
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Most do współpracy
Brawurowe zagony motorowe
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
Oficer jak biała karta...
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rakiety z Mesko w F-35
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zbiegowie z innego świata
Online z mistrzami sportu
Krwawy Wołyń
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Groty z granatnikiem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ochotnicy na ratunek
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby w Bolesławcu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Weterani znów staną na macie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Wojsko ma ofertę dla cywili
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO