moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symulatory dla przeciwlotników

Armia chce kupić symulatory zestawów artyleryjskich ZU-23-2 oraz artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2. To będą pierwsze w polskim wojsku elektroniczne systemy do szkolenia obsług tych środków walki. Jeden trafi do marynarki wojennej, drugi do sił powietrznych. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku sprzętu mogą do 5 września zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON.


Choć armia ma armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 od ponad 40 lat (Zakłady Mechaniczne w Tarnowie produkują je od 1972 roku), nie dysponowała dotychczas symulatorami do szkolenia ich obsług.

Zestaw to dwie sprzężone, szybkostrzelne armaty (400 pocisków na minutę) kalibru 23 mm o zasięgu około 2,5 km. Żołnierze cenią ZU-23-2 za uniwersalność – mogą być używane nie tylko do walki z nisko lecącymi samolotami lub śmigłowcami, lecz także do zwalczania pojazdów opancerzonych.

Poza artyleryjskimi zestawami ZU-23-2 pododdziały przeciwlotnicze są wyposażone również w ich zmodernizowane wersje: ZUR-23-2S Jod, ZU-23-2MR Wróbel II (wersja okrętowa) i ZUR-23-2KG. To zestawy artyleryjsko-rakietowe, obsługująca je bowiem załoga poza armatami ma do dyspozycji wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych. W modelach Jod i Wróbel II są to wyrzutnie radzieckich Strzał, w modelu KG – polskich rakiet Grom.

W odniesieniu do innych systemów przeciwlotniczych – zarówno przenośnych (Grom i Strzała), jak i osadzonych na pojazdach, takich jak wyrzutnie Osa i Kub – armia dysponuje elektronicznymi systemami szkoleniowymi, jednak żołnierze mający obsługiwać ZU-23-2 uczą się od razu na sprzęcie bojowym. Niedługo ma się to zmienić. Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które dostarczą systemy szkolno- treningowe dla artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych kalibru 23 mm. Trafią one do dwóch ośrodków kształcących przeciwlotników – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

– Układy napędowe trenażera, zarówno ręczne, jak i elektryczne, mają kinematykę i dynamikę identyczną jak zestawy bojowe. To zapewnia operatorom możliwość pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Choć nowoczesne systemy szkoleniowe nie zastąpią bojowego strzelania, pomogą obsłudze dobrze się do niego przygotować – mówi Andrzej Banecki z firmy Arex, która na zlecenie wojska, w ramach pracy badawczo-rozwojowej finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opracowała wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej symulator morskiej wersji ZU-23, czyli ZU-23-2MR Wróbel II.

Wojsko czeka na zgłoszenia od producentów do 5 września. Do kolejnej fazy postępowania – złożenia ofert wstępnych zostaną zaproszone wybrane przedsiębiorstwa. Wojsko liczy, że sprzęt otrzyma w przyszłym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to kilka milionów złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1407252840
-nik- Jak maja celowac i strzelać, tak aby im siatka nie przeszkadzala a dala im lepsza mozliwosc do ochrony, wszystko sie da tylko trzeba chcec. Postaram sie wjecej pisac po Polsku, sorry za bledy.
89-B5-6E-3D
~scooby
1407252420
~nik - jak lubi. Może się uczy, może to jego "konik" . Miałem kiedyś na studiach kumpla , który ja sobie wypił to czytał na głos po hiszpańsku . znał obce 4 języki . i to perfekt. każdy ma jakaś zajawkę ...
39-FF-C3-6D
~nik
1406935140
Luke, ja Jaki sens pisania komentarzy po angielsku kiedy strona po polsku? Co do kamuflarza to zolnierze maja kamuflaz a sprzet znajduje sie na lace i jest pomalowany na zielono wiec nie wiem o co ci chodzi. Jak sie go przykryje dodatkowo to jak niby maja celowac i strzelac?
23-CD-C4-4F
~zu 23 2A14
1406926440
Do ja oj uwierz mi panie drogi ze w deszczu sie siedzialo I w mrozie na armacie taki chleb I nie bylo mowy o niesprzyjajacych warunkach kogo to obchodzi trza przestrzeni pilnowac I co z tego ze deszcz mruz czy akurat teraz upal
1E-79-42-82
~ja
1406840160
`luke-przetłumaczyłem twój komentarz w expresowym tempie: Ok mam pytanie, dlaczego ten sprzęt przeciwlotnicza narażone otwarty w powietrzu w zwykłym miejscu? Dla mnie coś takiego powinno być zakryte. W tym obrazie, jeśli śmigłowiec atak widzi broń AA to są łatwym celem nawet dla trutni. Wiem, że może to być szkolenie w toku, ale nadal będzie zamaskować go więc trudniej go dostrzec wroga! To prawda. Zestawy nie posiadają opancerzenia, są nie osłoniete i ich walory bojowe będą żadne przy niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, mróz itp)
40-F3-14-5E
~Luke
1406814480
Okay I have a question, why is this anti-aircraft equipment exposed open in the air in plain site? To me something like this should be covered up. In this picture if an attack helicopter sees the AA guns then they are easy targets even for drones. I know this might be training in progress but I still would camouflage it so it’s harder for enemy to spot it!
89-B5-6E-3D

Sprawdzają Brutusa
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Od sojusznika do kata
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
Przysięga śląskich terytorialsów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Piknik ze smakiem
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spełniliśmy swój obowiązek
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Irańskie szachy
Desant z transportowca-giganta
Rozpoczynamy nową erę
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Śladami Pierwszej Pancernej
Przez krew zdobyty Śląsk
High Confidence Operations
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Warszawa walczy, wracamy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO