moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa oddaje hołd swoim bohaterom

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela” rozpoczęły się dziś oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz organizacje kombatanckie przygotowały bogaty program uroczystości. Weźmie w nich udział około 1,2 tys. powstańców.

Uroczystości pod pomnikiem na placu Krasińskich rozpoczną się w czwartek o godz. 18.

Przed południem w Parku im. Żołnierzy Żywiciela odbył się apel poległych, ku czci powstańców walczących na Żoliborzu. Wieńce przed upamiętniającym ich pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, parlamentu oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Wartę honorową wystawili harcerze.

– Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju – zaapelowali we wspólnym oświadczeniu Hanna Gronkiewicz-Waltz, Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Udział w obchodach zapowiedziało około 1200 powstańców, w tym blisko 400 spoza Warszawy. Gośćmi opiekować się będzie ponad 400 wolontariuszy oraz blisko trzy tysiące harcerzy.

Dzisiaj w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, otworzyli wystawę upamiętniającą wydarzenia sprzed 70 lat. Ekspozycję fotografii i dokumentów pt. „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowały Muzeum Powstania Warszawskiego i berlińska Fundacja „Topografia Terroru”. Można ją oglądać w byłej głównej siedzibie dowództwa SS oraz Gestapo. – Wystawa przedstawia 63 dni walki o wolność Polski. Naszym celem jest upowszechnianie świadomości historycznej wśród zwiedzających z całego świata oraz pogłębienie, często szczątkowej, wiedzy na temat przebiegu II wojny światowej – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę, której towarzyszyć będą dyskusje historyków, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół, będzie można zwiedzać do 26 października.

Jutro o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski spotka się z kombatantami. Wręczy wówczas powstańcom i osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu Warszawskim odznaczenia państwowe. Prezydent podpisze także ustawę, na mocy której ochroną prawną objęta zostanie kotwica, znak Polska Walcząca.

Najwięcej uroczystości będzie oczywiście w piątek 1 sierpnia. Od rana warszawiacy będą oddawać hołd powstańcom przed pomnikami związanymi ze zbrojnym zrywem Armii Krajowej. Punktualnie o godz. 17 – godzinie „W” – zawyją w mieście syreny. Rozpoczną się wówczas uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dwie godziny późnej odbędą się obchody rocznicy na Cmentarzu Powstańców na Woli.

Tradycyjnie już 1 sierpnia wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Od 2 do 5 sierpnia w MWP można będzie obejrzeć spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według zapisków Mirona Białoszewskiego w adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego. Muzeum zaprasza też do udziału w fotograficznej grze miejskiej „Za wolność waszą i naszą”. Miłośnicy jednośladów będą mogli wystartować w rocznicowej Masie Powstańczej 2014. Rowerowy rajd śladami Powstania odbędzie się 9 sierpnia.

Ostatnim akordem obchodów będzie zgaszenie Ogniska Pamięci, które od 1 sierpnia płonąć będzie na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.

Szczegółowy plan uroczystości i imprez związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na internetowych stronach MPW oraz Urzędu Miasta st. Warszawy.

MC

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


F-16 wracają do Polski
Obrady Rady Unii Europejskiej
Fabryka dżihadystów
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Baltic Protector”
Szef NATO w Warszawie
Dołącz do zawodowców
Uchylone wrota piekieł
Kampania wyborcza poza armią
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zmiana warty na Mazurach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Być krok przed Bielikiem
Zmiany w przepisach mundurowych
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Region Without a Key
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Modernizacja bombowców
Święto specjalsów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Czarna taktyka Agatu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Wywiad AK w służbie aliantów
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Modernizacja floty powietrznej
Medale dla uczestników walk w Karbali
15 lat JFTC
Kierunek: Afganistan
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Jihadist Mill
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Jelcze dla Wisły
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Tu się zadań nie wybiera
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Targi Air Fair 2019
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Pomóżmy bliskim żołnierza
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Nowy batalion podhalańczyków
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
WOT pomaga na Lubelszczyźnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO