moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa oddaje hołd swoim bohaterom

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela” rozpoczęły się dziś oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz organizacje kombatanckie przygotowały bogaty program uroczystości. Weźmie w nich udział około 1,2 tys. powstańców.

Uroczystości pod pomnikiem na placu Krasińskich rozpoczną się w czwartek o godz. 18.

Przed południem w Parku im. Żołnierzy Żywiciela odbył się apel poległych, ku czci powstańców walczących na Żoliborzu. Wieńce przed upamiętniającym ich pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i dzielnicy, parlamentu oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Wartę honorową wystawili harcerze.

– Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju – zaapelowali we wspólnym oświadczeniu Hanna Gronkiewicz-Waltz, Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Udział w obchodach zapowiedziało około 1200 powstańców, w tym blisko 400 spoza Warszawy. Gośćmi opiekować się będzie ponad 400 wolontariuszy oraz blisko trzy tysiące harcerzy.

Dzisiaj w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Joachim Gauck, otworzyli wystawę upamiętniającą wydarzenia sprzed 70 lat. Ekspozycję fotografii i dokumentów pt. „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowały Muzeum Powstania Warszawskiego i berlińska Fundacja „Topografia Terroru”. Można ją oglądać w byłej głównej siedzibie dowództwa SS oraz Gestapo. – Wystawa przedstawia 63 dni walki o wolność Polski. Naszym celem jest upowszechnianie świadomości historycznej wśród zwiedzających z całego świata oraz pogłębienie, często szczątkowej, wiedzy na temat przebiegu II wojny światowej – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę, której towarzyszyć będą dyskusje historyków, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół, będzie można zwiedzać do 26 października.

Jutro o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski spotka się z kombatantami. Wręczy wówczas powstańcom i osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu Warszawskim odznaczenia państwowe. Prezydent podpisze także ustawę, na mocy której ochroną prawną objęta zostanie kotwica, znak Polska Walcząca.

Najwięcej uroczystości będzie oczywiście w piątek 1 sierpnia. Od rana warszawiacy będą oddawać hołd powstańcom przed pomnikami związanymi ze zbrojnym zrywem Armii Krajowej. Punktualnie o godz. 17 – godzinie „W” – zawyją w mieście syreny. Rozpoczną się wówczas uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dwie godziny późnej odbędą się obchody rocznicy na Cmentarzu Powstańców na Woli.

Tradycyjnie już 1 sierpnia wieczorem Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Od 2 do 5 sierpnia w MWP można będzie obejrzeć spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według zapisków Mirona Białoszewskiego w adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego. Muzeum zaprasza też do udziału w fotograficznej grze miejskiej „Za wolność waszą i naszą”. Miłośnicy jednośladów będą mogli wystartować w rocznicowej Masie Powstańczej 2014. Rowerowy rajd śladami Powstania odbędzie się 9 sierpnia.

Ostatnim akordem obchodów będzie zgaszenie Ogniska Pamięci, które od 1 sierpnia płonąć będzie na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.

Szczegółowy plan uroczystości i imprez związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na internetowych stronach MPW oraz Urzędu Miasta st. Warszawy.

MC

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańska przyszłość WZL
 
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Spełniliśmy swój obowiązek
Irańskie szachy
„Pułaski” wrócił do kraju
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Cienka niebieska linia
Przez krew zdobyty Śląsk
Czarny odchodzi do cywila
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Jedna misja, jeden zespół
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Śląskie obchody wojskowego święta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Piknik ze smakiem
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
High Confidence Operations
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Kolejne NUR-y do modernizacji
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sprawdzają Brutusa
Przysięga śląskich terytorialsów
Zielonka dla Patriotów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Warszawa walczy, wracamy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO